האבות הציונים-דתיים Featured

 18 ziyonut
 
עוד תקום כאן אוניברסיטה יהודית ונגאל את אדמות הארץ

על מייסד קק"ל, הרב פרופ' צבי הרמן שפירא ז"ל

בשנת תשל"ח פרסם הרצי"ה קוק כרוז הנושא את הכותרת "יום הזכרון של הרב ר' צבי הרמן פרופ' שפירא זצ"ל", הלא הוא מייסד הקרן הקיימת לישראל. וכך כתב בכרוז: "הוא עזב את משרת הרבנות של העיירה הליטאית, עבר אל האוניברסיטה של ברלין ונעשה שם פרופיסור למתימטיקה, והוא היוזם והיוצר הקרן-הקיימת-לישראל, אשר בקיבוץ פרוטותיהם של ישראל, שנצטרפו למיליונים, גאלה את קרקעות ארצנו הקדושה מידי נוכרים, והעמידה אותם ברשות ישראל, והצטרפה אל הנהלתה של הסתדרות התנועה הציונית".

הרצי"ה הוסיף וסיפר: "ר' מנחם מנדל אוסישקין זצ"ל, (החב"דניק), העיד בפני אסיפת-עם גדולה, כי הפרופיסור צבי הרמן שפירא זצ"ל היה מניח שני זוגות תפילין", של רש"י ושל רבנו תם.

גאון וראש ישיבה

ואכן, הרב צבי הירש (הרמן) שפירא, יוזם הקמת הקק"ל והוגה רעיון האוניברסיטה העברית בירושלים, היה יהודי חרדי והקפיד על קיום המצוות. הוא התגלה כבחור עילוי, גאון בתורה. עוד בטרם מלאו לו 3 שנים כבר ידע לקרוא קריאה רהוטה וידע כמה פרשיות בתורה בעל פה. בהיותו בן 4 למד גמרא, וכשהגיע לגיל 5 למד גם תוספות. כשהיה בן 8 כבר לא היו לו מורים, ואף גדולי התורה המופלגים שבעיר לא יכלו להוסיף לו הרבה. הוא ישב בבחרותו שלוש שנים רצופות בחדר אחד ולמד "בשקידה יוצאת מגדר הרגיל ובדיוק נמרץ שבע-עשרה שעות ליום".

הוא למד אז, לפי עדות עצמו, את כל התלמוד הבבלי פעמיים, ופעם אחת את כל התלמוד הירושלמי. כן למד אז כמה פעמים את הרי"ף, משנה תורה לרמב"ם, ארבעה טורים ואת ארבעת חלקי השולחן ערוך. לאחר מכן הוסמך לרבנות מטעם גדולי הרבנים שבדור, ולבסוף שימש אב בית דין וראש ישיבה בעיירה הליטאית בירטושלא. הוא כיהן במשרות אלו כשנה או שנתיים, ושמו יצא לתהילה בכל הסביבה. בשל גאונותו וחריפותו כינוהו חבריו "מוח המהרש"א" ('דאר היום', י"ד בשבט תרפ"ב).

חלומו הראשון של הרב פרופ' שפירא היה להקים אוניברסיטה יהודית, וחלום זה התגשם בהקמת האוניברסיטה העברית בהר הצופים בשנת תרפ"ה. אם כי הוא חלם על אוניברסיטה דתית, ולפי זה אולי דווקא מוסדות אקדמיים דתיים הם התגשמות חזונו
לימודיו באוניברסיטה

בשלב מסוים עזב הרב צבי הירש (הרמן) שפירא את רבנותו והלך ללמוד באוניברסיטת היידלברג, ושם למד והשתלם עד שהיה ל"פרופ' שפירא" וכיהן כמרצה למתימטיקה. לימים סיפר אחד מחבריו ששוחח איתו על תקופה זו: "נשמע מדבריו כאלו יתעצב אל לבו על כי נעקר מבית המדרש, מאהלי שם ועבר, אשר שם היה מקומו האמתי, ויובא ביד חזקה, יד העת, אל מקום שלא יכירהו".

החזון וההגשמה

בשנות השלושים לחייו החל לעסוק בפעילות ציונית, הקים אגודות ופרסם מאמרים בתחום הציוני.

שתי מחשבות העסיקו את מוחו של הרמן שפירא. בהן ראה את הפתרון לסבל העם, ולהן הקדיש את כל מרצו. חלומו הראשון היה להקים אוניברסיטה יהודית, וחלום זה התגשם בהקמת האוניברסיטה העברית בהר הצופים בשנת תרפ"ה. אם כי הוא חלם על אוניברסיטה דתית (ראו על כך גם בפתח הספר 'ליקוי המאורות', אודסה תרנ"ט), ולפי זה אולי דווקא מוסדות אקדמיים דתיים הם התגשמות חזונו. במכתבו של הרמן שפירא על האוניברסיטה ("בית מדרש") שתקום בארץ ישראל הוא כותב שהיא תכלול גם "מחלקה א­‑לוהית" אשר "תיווסד ע"פ רוב דעות של כל הרבנים, הגאונים, הצדיקים והמשכילים של כל ישראל בכל ארצות פזוריהם".

במאמר שפרסם בעיתון 'ההשקפה' של אליעזר בן יהודה בירושלים לקראת הפסח של שנת תרנ"ח חתם שפירא את דבריו: "שלום לך ציון, שלום לך, ירושלים, עיר-הקודש, שלום ליושבים לפני ה' בבתי מדרשותיך […] שלום למשדדי אדמתך, לזורעים בדמעה [… מאת] אסיר ציון המתפלל בכל יום, כי יזכהו ה' ללמד לעמו בבית מדע התורה, החכמה והעבודה, אשר נזכה לכונן בארץ ישראל".

החזון השני שהגה ר' הרמן שפירא היה הקמת קרן קיימת לישראל אשר תאסוף כספים מכל יהודי בעולם על מנת לגאול את אדמות ארץ ישראל. את ההצעה הזאת זכה לראות יוצאת אל הפועל עוד בחייו.

"היה רווי אמונה"

מנחם אוסישקין סיפר לימים על הרב פרופ' הרמן שפירא: ״הוא היה יהודי חרדי במלוא מובן המושג, לא רק משום שהקפיד על המצוות המעשיות עד כדי כך שהניח שני זוגות תפילין, כי אם משום שהיה כולו רווי אמונה״.

באחד הכינוסים שנכח בהם אוסישקין שמע את הרב יהודה ליב מימון מספר שעסקן ציוני מסוים היה "הראשון והיחידי בתוך היהדות החרדית שהשתתף בקונגרס הציוני הראשון". על דברים אלו העיר אוסישקין: "ראשית – גם אני איני חושב עצמי לאפיקורוס [...] שנית – הרי בקונגרס הראשון השתתף גם פרופסור שפירא, שעד יומו האחרון הניח שני זוגות תפילין".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם