ממשלה בסטלת קנאביס Featured

 7 canabis
 משהו מוזר מתרחש בהליך החקיקה המזורז שמתקדם ללא כל דיון ציבורי, כולל השתקת כל מי שמתנגד ללגליזציית הקנאביס * שלא תטעו, לא מדובר על הסדרת הקנאביס הרפואי אלא בדרמה תרבותית פסיכיאטרית שמדינת ישראל מכניסה את עצמה עמוק לתוכה בלי לדעת איך תצליח להיחלץ ממנה * ומלחיה נרדמו כולם

הרב עמיחי גורדין

כשהממשלה מובילה מהלך בלי דיון רציני אני מודאג. כשלמהלך עלולות להיות השפעות מרחיקות לכת אני נהיה מודאג יותר. כשבעיניי המהלך הזה שגוי ויגרום נזק בלתי הפיך בעתיד אני נזכר בימי אוסלו ובהתנתקות, וצמרמורת עוברת בגופי.

ועדת השרים של ממשלת ישראל אישרה בתחילת השבוע כמה חוקים שיהפכו את השימוש בקנאביס לחוקי. ביום רביעי (יום אחרי שירד לדפוס מאמר זה) יעלו החוקים לקריאה טרומית, ולפי כל הערכות יעברו ברוב גדול.

שתי המפלגות הגדולות, כחול לבן והליכוד, מובילות מהלך דרמטי בנושא הקנאביס אגב השתקה מוחלטת של כל דיון ענייני. שתי ועדות בכנסת היו אמורות לדון בנושא ולוודא שההחלטות המתקבלות בנושא יהיו אחראיות ושקולות: ועדת החינוך ועדת הסמים. את ועדת החינוך הפקידו מראש בידי ח"כ רם שפע, הכוח המוביל ומדרבן את הצעות החוק האלה. את הוועדה החשובה יותר לעניין זה, ועדת הסמים, פשוט ביטלו בלי שום דיון ציבורי אחרי 32 שנות פעילות. כנסת ישראל הולכת למהלך דרמטי בנושא סמים, וכלי הביקורת שאמור ללוות את תהליכי החקיקה ואת ביצוע החוק נמחק מעל פני האדמה.

גם התקשורת אינה טומנת ידה בצלחת. לא רבים העזו לכתוב מאמרים כנגד החוק הנזכר. אני אישית מכיר אדם אחד שהעז לעשות זאת וזכה בתוך שעות אחדות לתחקיר של תוכנית טלוויזיה מובילה שניסתה (ללא הצלחה כמובן) להראות שגם הוא עצמו השתמש בסמים. זו הדרך לנהל דיון ציבורי? לצלוב כל מי שמעז לחשוב אחרת?

בטור זה ננסה להעלות את חששותינו בעניין, ואולי נצליח להציל את נפשנו. מאז שנת 2011 מדינת ישראל נמצאת בתהליך של לגליזציה של השימוש בקנאביס, ומתלווה אליו באורח בלתי נמנע גם תהליך של לגיטימציה לשימוש בסם זה. בחסות תהליך הלגליזציה של הקנאביס הרפואי, שהוא מבורך וחשוב וכמעט ואין חולק על נחיצותו ותרומתו לאנשים חולים ונזקקים, נעשה תהליך של לגיטימציה ציבורית לשימוש נרחב בקנאביס.

קצת מספרים

בתשע השנים מאז החל השיח על אי-הפללה הוכפל שיעור המשתמשים בקנאביס בקרב בני הנוער (בכיתות י–י"ב) מ-5% לערך בשנת 2011 ועד יותר מ-10%. שנים ארוכות, עד שנת 2011, היה שיעור המשתמשים בסם יציב. עשרות אלפי תלמידים פגעו בעצמם ובתהליך ההתבגרות שלהם מאז נתנה החברה הישראלית לגיטימציה לשימוש בסם.

לאן נעלמה הזהירות המפורסמת של ראש הממשלה שלנו, שבנוגע לקורונה אמר שנחכה ונראה מה קורה בשאר המדינות לפני שפותחים אצלנו את ההסגר, ובנוגע לקנאביס הוא לא סופר אף אחד ממטר? למה שלא נחכה ונראה למשל את ההשלכות של הלגליזציה שעברה קנדה לפני שנה, ורק אז נחליט? לאן אנחנו ממהרים?

אין מומחה החולק על ששימוש בסם בקרב בני נוער גורם לנזקים גדולים בהתפתחותם ובעיצוב האישיות שלהם. פסיכולוגים קליניים מתריעים שתהליך ההתבגרות וההתפתחות אצל בני נוער שצרכו קנאביס נפגע פגיעה קריטית. במקום להישיר מבט למכאובי הנפש הם בורחים אל הקנאביס (חשבו בעצמכם מה היה קורה אילו אדם שסובל מכאבים פיזיים היה נוטל משככי כאבים: הכאבים היו נעלמים, אך הפגיעה הפיזית הייתה מתעצמת).

מרבית הפסיכיאטרים הבכירים בארץ קובעים בבירור שקנאביס מעודד בעיות פסיכיאטריות, ובשנים האחרונות הם מדווחים על עלייה דרמטית בבעיות פסיכיאטריות בקרב משתמשי קנאביס. מחקרים שנערכו בארצות אחרות הראו שבמקומות שיש בהם שימוש נרחב בקנאביס יש עלייה דרמטית בתפוצת התופעות הסכיזופרניות והפסיכיאטריות.

להסתכן על הגב של הנוער

ריצת האמוק לעבר הלגליזציה של הקנאביס מזכירה את ריצת האמוק של הסכמי אוסלו. גם שם זה התחיל בגורמי שמאל קיצוני שהעלו רעיון הזוי (אז אורי אבנרי הוא שהציע לעשות הסכם שלום עם ערפאת, והיום תמר זנדברג היא שהחלה את השיח לפני כתשע שנים) ונגמר בזה שמי שהעז לחשוב אחרת נתפס כמשוגע. אני מקווה שהנזק מתהליך זה יהיה הרסני פחות. אני מקווה שלא נגיע למקום של מדינות כמו הולנד, שבהן שיעור השימוש בסמים בקרב בני נוער נושק ל-30%. הלוואי שלא נגיע לשם.

לצד מחקרים המראים שלגליזציה גורמת לעלייה בשימוש בסם בידי בני הנוער יש מחקרים הטוענים שלגליזציה לא גרמה לעלייה בשימוש בסם (סקירה מקיפה של כלל המחקרים עשה 'המרכז ליידע יישומי בחינוך' לבקשת המדען הראשי של המשרד, ואפשר למצוא אותה ברשת). אני אישית מפקפק במחקרים האחרים לנוכח מה שאנו רואים כעת במדינה שלנו ובמדינות אחרות, אבל אם יש מחקרים שטוענים שהלגליזציה לא תזיק לנוער ויש הטוענים שכן, האם נכון להסתכן על הגב של הנוער שלנו ושל העתיד של המדינה שלנו? האם היינו מחסנים את הנוער בחיסון נגד קורונה שחלק מהמחקרים אומרים שהוא יעיל וחלק אומרים שאינו יעיל?

בכל העולם כולו תהליך הלגליזציה של הקנאביס בתחילתו. לאן נעלמה הזהירות המפורסמת של ראש הממשלה שלנו, שבנוגע לקורונה אמר שנחכה ונראה מה קורה בשאר המדינות לפני שפותחים אצלנו את ההסגר, ובנוגע לקנאביס לא סופר אף אחד ממטר? למה שלא נחכה ונראה למשל את ההשלכות של הלגליזציה שעברה קנדה לפני שנה, ורק אז נחליט? לאן אנחנו ממהרים?

אפשר שיש מקום לבדיקה מחודשת של היקף היתר, ועם זאת הדבר צריך להיעשות אחרי בחינה מדוקדקת של הדבר ואחרי שישבו עליו שבעה נקיים. נכון לעכשיו ההתבטאויות בתקשורת יוצרות אצל בני הנוער תחושה של לגיטימציה מלאה לשימוש בקנאביס, והתוצאות מדברות בעד עצמן.

אנשי ציבור, הורים ומחנכים יקרים, אל תסמכו על הממשלה והמנהיגים שלנו, הם נכנסו לתרדמת קנאביס. נשמור על הילדים שלנו בעצמנו, אף אחד אחר לא יעשה זאת במקומנו.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אדוריים היהודית

  מאמר מאת מרים מימון

הסימן לחוסן הלאומי

  אליהו אוזן, חקלאי ותיק

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם