13 עיקרים לשדכן Featured

 3 shadchanim
 
שלושה עשר העיקרים לשדכנים המתחילים

הרב שלמה סובול, ראש ארגון רבני ברקאי ורב קהילת שערי יונה מנחם במודיעין

"הרב, החלטתי שאני רוצה להתחיל לצאת", סיפר לי לא מזמן בחור בן 22. "אחרי התלבטויות רבות", המשיך לספר, "אזרתי אומץ והרמתי טלפון לבת דודתי שקטנה ממני בשנה, סיפרתי לה בהתרגשות שאני רוצה להתחיל ושאלתי אם יש לה איזו חברה שיכולה להתאים לי. הייתי בטוח שהיא ממש תשמח לעזור לי, אבל להפתעתי היא ענתה לי 'רוב החברות שלי כבר נשואות'. מה? היא לא מבינה שאני לא צריך הרבה כלות אלא רק אחת?"

זה סיפור אחד מני רבים על מה שקורה בתחום ההיכרויות אצלנו בציבור הדתי-לאומי. יש בציבור הדתי-לאומי רבבות רווקים ורווקות שרוצים בכל מאודם להקים בית נאמן בישראל ולזכות בזרע של קיימא, ורובם היו יכולים למצוא את שאהבה נפשם אם כולנו היינו נרתמים למשימה הקדושה הזאת. שדכנות אינה רק מקצוע של יענטע מהסיפורים אלא זכות וחובה של כולנו, חברים וחברות, מדריכים ומדריכות, מורים ומורות, רבנים ורבניות, שכנים ושכנות, לשדך את מי שאנו מכירים.

להלן כמה מהתירוצים שאנשים שומעים כאשר הם פונים בבקשה לעזרה בשידוך: "אני לא מתעסק בשידוכים", "מצטער, אני לא טוב בזה", "ניסיתי כמה פעמים ולא הצלחתי אז התייאשתי", "רוב החברות שלי כבר התחתנו", "אשתי חוזרת בתשובה ואין לה חברות דתיות", "בשמחה, רק תזכיר לי מדי פעם", "דבר עם משה, הוא אלוף בזה", "הייתי רוצה לעסוק בזה אבל אני מתבייש", "חשוב לי הנושא אבל אני ממש עסוק בתקופה האחרונה", "הצלחתי לעשות שידוך רק פעם אחת, והזוג התגרש".

לא אלך ואפריך כל תירוץ אלא אידרש בקצרה רק לתירוצים הראשונים. אך קודם לכן אני מתנצל מראש על הלשון הישירה שבה ייכתבו הדברים. אין כאן כוונה חלילה לפגוע באף אחד באופן אישי, אך יש פה מטרה לגעת בנקודה כואבת בתקווה שהדברים ייכנסו ללב של כל אחד ואחת.

"אני לא מתעסק בשידוכים" – זה אפילו לא תירוץ. חזרת במילים שלך על הבעיה שבה אנו עוסקים. פשוט מאוד, בבקשה תתחיל להתעסק בזה למען רווקים ורווקות. אם הקב"ה מוצא לנכון להתעסק בזה, גם כבודו יכול להתעסק בזה.

"אני לא טוב בזה" – אני רוצה לספר לך שאני לא טוב בלבנות סוכה, ובכל זאת אני מתאמץ בשתי הידיים השמאליות שלי ובונה סוכה. אז אנא, עשה את המרב בשביל להקים בתים בישראל, והקב"ה יעשה את החלק שלו.

"רוב החברות שלי התחתנו" – את האמת? אני לא בטוח שאני מאמין לך. גם אם כן, שיהיה ל'רוב החברות' שלך המון מזל טוב, אבל כרגע אנחנו לא עסוקים במי שכבר התחתנו אלא במי שעדיין לא. אגב, 'רוב' חברותייך התחתנו בזכות שדכנים שכנראה גם 'רוב' החברים שלהם התחתנו. מזל שהם לא חשבו כמוך. ובכן, בבקשה הואילי בטובך גם את לחשוב על ה'מעט' שעדיין לא התחתנו.

אם כן, הנה 'שלוש עשרה מידות' למי שכן רוצים לשדך:

א.      לרצות: כמו הרבה דברים בחיים הכול מתחיל ברצון. עלינו לעשות בתוכנו עבודה פנימית שתוליד רצון לעזור לכל הרווקים ורווקות. גם למי שלא במרכז החברה. כל בחור ובחורה רוצים להתחתן, לא משנה מאיזו עדה הם, במה הם עוסקים ואיך הם נראים.

ב.       לשאול: כשפוגשים בחור או בחורה שנראים לנו מועמדים ראויים, 'לדפוק בדלת' ולבקש רשות לשאול, ואז לשאול בעדינות ובישירות אם הם מעוניינים. אם כן, לשאול מה הפרטים שלהם ולנסות להבין מה הם מחפשים.

ג.        לרשום: אנחנו לא מחשבים מהלכים, ולכן אנו צריכים לרשום את הפרטים של מי שאנו פוגשים. אולי בהתחלה ייראה לנו שהכול מונח במוחנו, אבל עם הזמן אם לא נרשום, יהיה לנו בליל של שמות, עיסוקים וגילים.

ד.       להשקיע: לא לשלוף מהשרוול. לא כל בחור מתאים לכל בחורה. צריך להשקיע זמן ולחשוב מי מתאים למי. וגם אחרי שהגענו למסקנה ששווה להציע, עד שתופסים מישהו ועד שהוא חוזר אלינו לפעמים עוברים הרבה ימים, אבל שווה להשקיע את הזמן והמחשבה בשביל דבר גדול כל כך.

ה.      להציע: לא לחכות לשמוע בת קול משמיים שמכריזה פלוני לפלונית. אין מדד להתאמה ראשונית של מאה אחוז. את ההתאמה יהיו הבחור והבחורה חייבים לבדוק בעצמם. אם ההצעה נראית לכם מתאימה, פשוט תציעו. הזוג כבר יעשו את הבירורים שלו.

ו.        להעז: אל תתביישו להציע למי שאתם לא מכירים היטב. אל תציעו הצעות רק למעגל הראשון של החברים והחברות שלכם. העזו להציע גם למעגלים רחבים יותר, שכנים, חברים וחברות ללימודים ועוד.

ז.        להתלהב: הציעו הצעה עם אור בעיניים והרבה עין טובה. קשה מאוד לבחור ובחורה לקבל הצעה שהם לא מכירים אם לא מלהיבים אותם. אל תשקרו חלילה ותגידו דברים לא נכונים, אך את מה שקיים ואמיתי שדרו באנרגיות חיוביות.

ח.      להתמיד: הצעתם הצעה והם נפגשו ולא הלך או הצעתם הצעה והם סירבו להצעה? בכל זאת המשיכו להציע בעתיד גם אם סיבת הסירוב אינה נכונה בעיניכם. החלק שלנו הוא ההשתדלות, את השאר יעשה הקב"ה.

ט.      להאמין: אל תתייאשו מלהציע גם למי שיש להם שם של בררנים ובררניות או למי שכבר יצאו המון פעמים. לפעמים זה נותן לנו הרגשה של 'אם היו הצעות כל כך טובות וזה לא הלך, למה שההצעה שלי תצליח?' אז זהו, שלא. מי יודע, אולי אנחנו נבחרנו להיות השליחים.

י.        ללוות: מי שמציע שידוך לא אמור להתערב בדייטים. עם זאת אנחנו יכולים להציע את עצמנו ככתובת שאפשר לפנות אליה כדי להתייעץ. לפעמים אנו יכולים לייעץ בעצמנו, ואם לא, כדאי שיהיו לנו כמה כתובות של אנשי ייעוץ שאנו יכולים להפנות אליהם.

יא.    להפעיל: ככל שיהיו יותר אנשים שיעסקו בהיכרויות כך יגדלו סיכויי ההצלחה וכך תתחלק המשימה בין מספר אנשים גדול יותר. לכן עלינו להפעיל עוד אנשים וליצור 'קשרי עבודה'. כך יגדל מספר המועמדים והמועמדות, וממילא גם מספר ההצלחות. 

יב.     להתפלל: על כל דבר בחיים צריך להתפלל ולבקש סייעתא דשמיא, ובוודאי על החיבור הפלאי בין איש לאישה. לכן התפללו לקב"ה גם על הזיווג של מי שמחפשים בן או בת זוג וגם שנזכה אנחנו השדכנים להיות שליחים נאמנים בהקמת ביתם בישראל.

יג.      להודות: תודה לך ה' שאתה מזכה אותנו לפעול איתך בשותפות ולעסוק ביישוב העולם ובהמשכיות של עם ישראל.

ועוד נקודה למחשבה לסיום: ייתכן שאם התגמול בציבור הדתי-לאומי לחברים וחברות שמשדכים לא היה כרטיס מתנה בסך 100 שקל בסטימצקי אלא 1,000 דולר מכל צד, זה היה מעודד הרבה אנשים ונשים לעסוק בשידוכים. את רוח ההתנדבות נשאיר למקומות אחרים, פה דרושה השקעה רבה, ורצוי שגם שכרה יהיה בצידה, ולא רק בעולם הבא אלא גם בעולם הזה.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם