זכרונות מהגרז"ן Featured

 150 6 garzen
הרב של הרבנים – זיכרונות מהגרז"ן

הרב מנחם בורשטין

הביא לדפוס: איתמר מור

ביום שישי האחרון הייתה לי שאלה סבוכה במסגרת עבודתי במכון פוע"ה. כדרכי זה שלושים שנה כשיש שאלה שכזאת נשלחה היד למכשיר הטלפון כדי להרים טלפון אל הרב זלמן נחמיה זצ"ל, הגרז"ן. היד הגיעה לטלפון, ולא ידעתי את נפשי, כי זה היה הרגע שבו הבנתי שהרב זלמן נחמיה גולדברג זצ"ל איננו. איזה שבר נורא.

ב"ה יש עוד הרבה תלמידי חכמים גדולים אחרים, אבל ר' זלמן נחמיה זצ"ל כבר לא פה. ישבתי במשרדי עם השאלה הקשה. העליתי לנגד עיניי את דמות דיוקנם של כמה רבנים: הרב אליהו זצ"ל, הרב עובדיה זצ"ל, רב אברום זצ"ל ולבסוף גם את הרב זלמן נחמיה זצ"ל. שאלתי את עצמי, לפי איך שהכרתי כל אחד מהם, איך הם היו פוסקים.

כשחשבתי על ר' זלמן נחמיה זצ"ל היה לי ברור מה התשובה. נשאתי עיניים לתקרת החדר ואמרתי בקול: "ר' זלמן, אני זורק את זה עליך". יצאתי מהמשרד ועליתי קומה לזוג שהמתין לי ומסרתי להם את התשובה. כמה דקות לפני שבת התקשר אליי הרב של בני הזוג שהפנה אותם למכון פוע"ה. הוא הודה לי ואמר: "אם לא היית מוצא פתרון שכזה, אין לי ספק שהסיפור היה נגמר במכשלה גדולה". שוב נשאתי עיניים לתקרה. זה לא אני. מליץ היושר נמצא כעת בשמיים.

סמכות הלכתית פורצת דרך

הרב זלמן נחמיה גולדברג, המכונה הגרז"ן, היה דמות ייחודית. אחד מגדולי הדור המובהקים. הציבור הרחב הכיר אותו פחות, ולו משום שהיה 'הרב של הרבנים', הדמות שאליה פונים הפוסקים, הרבנים ובני התורה. הרב זלמן נחמיה התרחק מכלי התקשורת וחי בצניעות מופלגת כל ימיו. אף שהיה דיין וחבר בית הדין הגדול נהג לנסוע באוטובוסים כמו אנשים רגילים. הייתה בו גאונות עצומה בסדר גודל של גוגל אנושי, אבל הוא לא הבין מדוע מתפעלים ומידענותו.

במהלך השנים העביר שיעורים בכל מקום שהתבקש. הייתה לו בקיאות נדירה בכל הש"ס, הפוסקים, הראשונים והאחרונים. הוא ידע הכול בעל פה כפשוטו. הגרז"ן היה חתנו של הגרש"ז אוירבך. במכון פוע"ה זכינו לפרוטקציה מיוחדת אצל הרב זלמן נחמיה זצ"ל בזכות אשתו הרבנית, שמעריכה מאוד את פעילות המכון.

גם חותנו הגרש"ז אוירבך העריך אותו מאוד. כשהיו לי שאלות לגרש"ז בנושאים של מכון פוע"ה הוא היה אומר לי: "אני מהדור הקודם, אלו שאלות לדור הבא". כשהייתי שואל למה הכוונה היה הגרש"ז אוירבך אומר: "לך לחתן שלי". ובאמת, בכל הנושאים שאנו עוסקים בהם במכון פוע"ה, כמו תרומת ביציות, היה הגרז"ן פורץ דרך. למשל, הוא סבר כי זהות העובר נקבעת בהיריון ולא על פי תורמת הביצית. זאת דעה מיוחדת, והוא גיבה אותה באינספור מקורות ודעות הלכתיות. בזכותו פתרנו מאות רבות של מקרי פוריות לזוגות חשוכי ילדים.

לא פעם ראיתי אותו מוטרד ממקרה של אישה ולא מוצא מנוחה לנפשו. כשהיינו תמהים היה אומר: איך אני יכול לשקוט כשאני יודע שאולי יש משהו שבכל זאת ניתן לעשות?!

 

המעמד של הגרז"ן בעולם התורה כסמכות הלכתית בכירה היה מוחלט. דבר זה אפשר לזוגות מחסידויות כמו בעלזא, גור או סערט וינזיץ' להיעזר במכון פוע"ה. ישבתי לא פעם עם האדמו"רים האלה, ותמיד כשנקבתי בשמו של הגרז"ן, גם אם הפסק לא היה בדיוק הדרך שלהם, הם התירו. האדמו"רים הבינו את מה שהגרז"ן הבין: הדבר החשוב ביותר הוא לאפשר לזוגות האלה להביא ילדים לעולם. כמדומני שמאז הלוויה של הגרש"ז אוירבך לא הייתה לוויה שהיה בה ייצוג לכל כך הרבה גוונים, צבעים, דעות וכיפות כמו בזו של הגרז"ן זצ"ל.

פסיקה מקובלת

הגרז"ן התחנך בישיבות הליטאיות. הוא התקרב מאוד לחב"ד, ודבר זה אפשר לו להתקרב בהמשך לציבורים נוספים, ובכלל זה לציבור הדתי-לאומי. הוא שימש בין היתר ראש בית המדרש במכון לב, העביר שיעורים באינספור ישיבות ציוניות וייזכר בין השאר כעורך הראשי של האנציקלופדיה התלמודית. אני מניח שכל רב חרדי אחר היה משלם מחיר על הרבגוניות הזאת. גאונותו לא אפשרה להתעלם מסדר הגודל של ידיעותיו התורניות. פסקיו גרמו גם לרבנים המחמירים ביותר בעדה החרדית להתחשב בפסקיו.

יחסו לנשים היה יוצא דופן. הוא טען שנשים צריכות לדעת הלכה ועליהן להיות מעורבות בנושאים הנוגעים להן, ובליל שבועות אחד כשבא לתת שיעור בהיכל שלמה נדהם לגלות בקהל מאות נשים. המעורבות הזאת מצאה חן בעיניו, אך הוא הקפיד על מצבים כגון אלה שמהם עלול להשתמע שנשים חייבות בתיקון ליל שבועות. עצם כיבודו את הצורך בידע הלכתי אצל נשים הוא גישה יוצאת דופן בציבור החרדי.

"זאת המנוחה שלי"

הרב הקפיד מאוד על נושאי גיטין ומסר את נפשו בכל הדרכים הקיימות כדי למנוע סירובי גט. הוא קיבל יד חופשית לפעול בכל הדרכים העולות על דעתו כדי להוציא גט מבעל ולא להשאיר אישה תלויה ועומדת. לא פעם ראיתי אותו מוטרד ממקרה של אישה ולא מוצא מנוחה לנפשו. כשהיינו תמהים היה אומר: "איך אני יכול לשקוט כשאני יודע שאולי יש משהו שבכל זאת ניתן לעשות?!"

נדרשו שנים רבות עד שהסכים הגרז"ן שישלחו לו הסעה או מונית שתיקח אותו לשיעור או ליום עיון שבו השתתף. הוא באמת ובתמים לא הבין מדוע לא יגיע לכינוס רבנים בקיבוץ לביא באוטובוס מירושלים. לפעמים הייתי אומר לו: "את הזמן הזה של האוטובוס אני יכול לנצל כדי לשאול את הרב שאלות". הוא תמיד ענה: אני תמיד אענה לך. אל תדאג

הגרז"ן זצ"ל היה קושר תכלת בציצית. זכיתי שהוא קרא את ספרי על התכלת, בחן את כל המחקרים והחליט להטיל תכלת בציציות שלבש. שאלתי את חותנו אם אני צריך להקפיד על תכלת, והרב אוירבך זצ"ל פסק לי: "אתה לא, משום שאתה מומחה, ואם תלך עם תכלת, זה ייחשב פסק הלכה ויחייב את כולם".

הגרז"ן העריך מאוד את מקצועיות הפסיקה. הוא עודד רבנים, אברכים ודיינים לבחון את עצמם ולגשת לבחינות חיצוניות מסודרות. לא היו אצלו הנחות. לא פעם הסברנו לו שהחשיבות של שיעוריו נובעת לא רק מהתוכן אלא מההכנה לקראתם. הסבר זה הניח את דעתו, ומכאן המאמצים שהשקיע בלהגיע לכל מקום שבו רצו לשמוע שיעור ממנו.

נדרשו שנים רבות עד שהסכים הגרז"ן שישלחו לו הסעה או מונית שתיקח אותו לשיעור או ליום עיון שבו השתתף. הוא באמת ובתמים לא הבין מדוע לא יגיע לכינוס רבנים בקיבוץ לביא באוטובוס מירושלים. לפעמים הייתי אומר לו: "את הזמן הזה של האוטובוס אני יכול לנצל כדי לשאול את הרב שאלות". הוא תמיד ענה: "אני תמיד אענה לך. אל תדאג". לפעמים הייתי אומר שאני ממילא נוסע לשכונה שהתגורר בה רק כדי שיסכים לנסוע איתי ואוכל להרוויח עוד כמה דקות איתו. כדי שלא יצא דבר שקר מפי תמיד הייתי נכנס בשכונה ליהודי שאני מכיר, שגם הוא הבין שבכל פעם שאני נכנס אליו זה אומר שהסעתי הביתה את הרב זלמן נחמיה זצ"ל.

אם היינו יחד בהסעה, תמיד הייתי אומר לנהג להוריד קודם אותו ורק אחר כך אותי רק כדי להרוויח עוד כמה דקות איתו, וכל זה למרות שתמיד היה לו זמן בעבורי. זאת הייתה ההשתדלות שלי להימצא בקרבתו כמה שיותר. פעם שאלתי אותו אם לא מפריע לו שאני נוסע איתו נסיעות ארוכות עד לקיבוץ לביא או לים המלח, אולי הוא רוצה לנוח בנסיעה. תשובתו הייתה תמיד: "אני נח! זאת המנוחה שלי".

הוא יחסר לי מאוד. הוא היה בכל החתונות של הילדים שלי. הקפיד להגיע לכל אירוע שהזמנתי אותו, כי הבין שזה חשוב לי. אני מתגעגע אליו מאוד. חבל על דאבדין.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם