משנים את כללי המשחק Featured

 4 itay 2

איתי גרנק

הכאוס הפוליטי של השבוע האחרון דחה את הבחירות המיותרות ולשמחתנו נתן לציונות הדתית מאה ועשרים יום להתארגן לבחירות שייערכו ככל הנראה קצת לפני פסח תשפ"א.

בשנה האחרונה הפעלנו חבריי ואני את כל הלחץ האפשרי על חברי הכנסת מכל הקשת של מפלגות הציונות הדתית להתאחד למפלגה אחת ולערוך בחירות מקדימות אשר ייתנו ביטוי לרצונות הרחב של הציבור. הקמפיין שעשינו, בסיוע של יותר מחמשת אלפים אנשים שהתפקדו ומימנו אותו, נועד להפעיל לחץ על נציגינו בכנסת להתאחד למפלגה אחת ולקיים הליך דמוקרטי, והצלחתו הייתה כאשר ראשי שתי המפלגות המזוהות ביותר עם הציונות הדתית, הבית היהודי והאיחוד הלאומי, חתמו על הסכם לאיחוד מלא והודיעו על פתיחת תהליך של מפקד ציבורי רחב שסופו בקיום פריימריז לבחירת נציגי הציבור לכנסת.

חודשים רבים עברו מאז, ולמעט הצהרות בתקשורת לא קרה דבר. אף ששוחחתי עם רוב אנשי המפתח באופן אישי, מפאת כבודם לא אמנה בפניכם את הסיבות למניעת מהלך זה. על פי ניסיון העבר ומבדיקות שעשינו עם גורמי מקצוע, מפקד נרחב שיגיע למספר שובר שוויון של מתפקדים עתיד להימשך כחמישה חודשים, והמשמעות ברורה: כדי להצליח חייבים להתחיל במפקד מייד!

חשוב לי לציין שאני לא מתרגש מהסקרים המחמיאים של ימינה מכמה סיבות. הראשונה, והיא הברורה ביותר, היא ששלוש מערכות הבחירות האחרונות מלמדות כי הסקרים תמיד מנבאים הרבה יותר מנדטים ממספר המנדטים שמפלגות הציונות הדתית מקבלות בפועל. כזה היה למשל הפער הבלתי נתפס בין הסקרים שגרמו להקמת הימין החדש לבין ההתרסקות על קו אחוז החסימה בפועל. הסיבה השנייה היא שלא מדובר במפלגה אחת אלא ברסיסי מפלגות שהתחברו, דבר המעיד על חוסר רצון ללכת כמפלגה אחת לאורך שנים. והסיבה המרכזית היא שאני רוצה מפלגה אחת שתהיה מחויבת לערכי הציונות הדתית ולציבור. מפלגה כזאת יכולה להיות רק בהליך דמוקרטי שבו הציבור בוחר את נבחריו.

בחודשים האחרונים נפגשנו עם יותר מאלף איש בפגישות ב'זום' ופנים אל פנים, והמסקנה שלנו חד-משמעית: התעוררות רחבה של הציבור תוכל ליצור את השינוי ולהפעיל לחץ על חברי הכנסת להצטרף! אני מאמין גדול ביכולתו של היחיד לחולל שינוי ומאמין עוד יותר ביכולתו של ציבור שלם ומאוחד להצליח.

דווקא הדרך שלנו, של מפלגה אחת, מפקד ופריימריז, היא שתיתן ביטוי לכל אחד מחברי הציונות הדתית, היא שתיתן ביטוי לדרכיה המגוונות של הציונות הדתית, היא שתיתן הזדמנות שווה לכל מי שרוצה לייצג את הציבור בכנסת, היא שאינה מוציאה איש אל מחוץ למחנה. זה לא אומר שלא יהיו חילוקי דעות, אבל הם יוכרעו בהליך דמוקרטי שיאפשר למפלגת הציונות הדתית להישאר מאוחדת מחד גיסא ולהוביל את ערכיה המגוונים מאידך גיסא, ממש כמו רבות מהקהילות שכולנו חיים בהן.

אנחנו מתחילים במפקד שמטרתו להכין את התשתית לפריימריז רחבים ככל האפשר. זו לא מפלגה אלא מפקד אזרחי שמאמין שאפשר לשנות את כללי המשחק ולגרום לאחדות. אחדות אמיתית תגיע רק בעזרת פריימריז.

יש רק אדם אחד שיכול לגרום לציונות הדתית להתאחד ולקיים הליך דמוקרטי, והאדם הזה הוא את/ה: אם יצטרפו למהלך רבבות, נצליח. אם נהיה רק כמה אלפים, כנראה שוב נתעצבן גם בפעם הבאה.

חפשו בגוגל 'מפקד הציונות הדתית' והצטרפו.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם