סכנת התפוררות מגזרית Featured

 4 hagit
 

ערכי הציונות הדתית בסכנת התפוררות

 

חגית משה, סגנית ראש העיר ירושלים ומחזיקת תיק חינוך, חברת הבית היהודי

 

בשבועות האחרונים ריח בחירות נישא באוויר, זאת לאחר שסיימנו שלוש מערכות בחירות לא פשוטות שמהן יצא הציבור הדתי חבול ומפולג.

 

בין אם יהיו בחירות בחודשים הקרובים או שיתקיימו במועדן, בעבור הציבור הדתי-לאומי הן לא יהיו בחירות רגילות אלא בחירות על המשך דרכה של הציונות הדתית מבחינה פוליטית.

 

לא סוד שהציונות הדתית עברה תהליכים ומשברים – מימי אוסלו, רצח רבין והעקירה מגוש קטיף – שבמהלכם השתלב הציבור הדתי בחברה הישראלית ביתר שאת.

 

כיום בציבור הדתי יש גוונים שונים ועליו להחליט אם הוא רוצה להשתלב במפלגות הגדולות או להמשיך במפלגה עצמאית שתייצג את ערכי הציונות הדתית.

 

אני חושבת שלאחר אירועי השנה האחרונה הציונות הדתית חייבת מפלגה עצמאית אשר תילחם על ערכיה, ותביא לחברה הישראלית שילוב ראוי של חיי תורה וקודש ראויים עם ערכים חברתיים ומוסריים ועם שותפות פעילה בהנהגה של מדינת ישראל.

 

לא בכדי הייתי בעד הקואליציה הנוכחית – כדי להיות שותפים בקבלת ההחלטות במדינה, וכן כדי להמשיך לייצג את הערכים של הציונות הדתית. חוסר הייצוג הראוי של הציונות הדתית בא לידי ביטוי באופן ניכר בחוסר התווית דרך בסוגיות דת ומדינה ובסוגיות חברתיות, וכן בסכנה להמשך מפעלים חשובים של הציונות הדתית, בהם השירות הלאומי, החינוך הממלכתי-דתי ומפעל הגרעינים התורניים, וכן בהורדת קרנה של הרבנות הראשית – מפעל חייו של הרב אברהם יצחק קוק זצ"ל. תופעות אלו קורות עקב היותר של המפלגה הדתית לא חזקה, וכן עקב נוכחות מועטה של הציונות הדתית בממשלה.

 

לפיכך אני חושבת שיש לערוך בחירות בתוך הציונות הדתית, בחירות שוויוניות ושקופות שבהן תוכרע השאלה את מי הציבור רוצה בהנהגה.

 

מפלגה בעלת ערכים דתיים וציוניים, הומניים ושמרניים, היא לכתחילה ולא בדיעבד, וחשוב שתהיה מפלגה שתיתן קריאת כיוון ותוביל את הדרך לפני המחנה כולו.

 

לפיכך מוטלת אחריות על כל מי שרואה את עצמו מנהיג של שברירי המפלגות הציוניות-דתיות ובתוכם הרב רפי פרץ, חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' וחבר הכנסת אופיר סופר, להשאיר את הדם הרע בצד ולעשות הכול כדי להתאחד למפלגה אחת. לאחר מכן לערוך בחירות שוויוניות ושקופות. הבחירות יהיו פתוחות לכולם, תוך שמירה על הערכים של הציונות הדתית. אנו נמצאים בשעה לא רגילה ואין מקום לשיקולים לא עניינים בבחירות אלו. עלינו לעסוק במהות ופחות בפרוצדורה של חלוקת תפקידים. מבחירות אלו עלינו לצאת לדרך חדשה, בהפקת לקחי העבר ותוך התחדשות והסתכלות כלפי העתיד, ושיח ומעורבות עם החברה הישראלית.

 

אם לא נפעל כן – נזכור לדיראון עולם את חברי הכנסת של מפלגות הציונות הדתית, שבמשמרת שלהם לא השכילו לפעול כראוי, ושגרמו לסיום של אחד מהמפעלים המפוארים של הציונות הדתית.

 

האחדות אינה מותרות, היא צו השעה – בשבילנו ולמען ילדינו והדורות הבאים.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם