אפשר אחרת Featured

 4 amnon
 

אמנון שפירא

 

כוונת הרב שמואל אליהו (במאמרו על החילון) לטובה, אבל בארבעה יש לחלוק עליו; ועקב הגבלת המקום, אקצר.

 

ראשית, המספרים. מספרי הלמ"ס הם מניפולציה, ומכמה סיבות אין ללמוד מהם דבר. למשל: "הלמ"ס לא מגדיר מהי האוכלוסייה שעליה הוא בודק את התופעה... ולא קובע בשום מקום גבולות של גיל, סוג דתיות... וכדומה. המשיבים הם אנשים בגילים שונים החל מ-18 וכלה ב-120 שלמדו במוסדות חינוך שונים (גם בחו"ל). לכן, החיבור בין אוכלוסיית המחקר של הלמ"ס לחמ"ד הוא בעייתי מאוד". המסקנה, את החילון יש ללמוד רק ממחקרים ספציפיים. אציין שניים מהם לדוגמה.

 

1) מחקר מ-2017 (קרן פרידריך אברט) ובו 1,264 נבדקים, מאת ד"ר מינה צמח, ד"ר רובי נתנזון וד"ר דליה שינדלין, דן בנוער הכללי לאורך 18 שנה, במטרה לבחון את עמדות "הנוער" (גילאי 15–18) ו"הצעירים" (21–24). המחקר מלמד שהנוער בישראל נעשה חילוני פחות, דתי יותר וימני יותר. נמצא, שהאוכלוסייה הצעירה היהודית הפכה לדתית יותר. לפי עורכי המחקר, הסיבה להתקרבות לדת נובעת מהילודה, אך "גם... באווירה החברתית והלאומית שנוצרה בישראל... עולה הצורך להגדיר את הזהות העצמית בקרב הצעירים. החילונים צריכים לקבל יותר מדי החלטות, והנטייה לדת מעניקה עוגן וביטחון ומקילה את תחושת הבלבול שמאפיינת את הגילים האלה" (ד"ר נתנזון).

 

2) ד"ר עידו ליברמן (מרצה לסוציולוגיה במכללת גליל מערבי, ומנהל מכון 'מסקר') ערך מבחן עומק בקרב 1,500 בוגרי החמ"ד, ע לתהליכי ההתבגרות בעשר השנים שלאחר סיום בית הספר. לפי המחקר המעודכן ל-2018, תופעת הדתל"שיות מוערכת ב-14%, עם ירידה בהיקף הדתל"שיות בין המחזורים הוותיקים יותר (2006–2014) שבהם יש תופעת חילון של כ-15% ובין המחזורים הצעירים (2015–2017) שבהם יש רק כ-10% (ונראה שיעלה מעט בעתיד). שני מחקרים אלה מאפיינים מגמה כללית וחיובית.

 

שנית, הנכנסים לחמ"ד. הרב שמואל אליהו התעלם לגמרי משיעור התלמידים הנכנסים לחמ"ד בכתה א' מבתים לא-דתיים (או מסורתיים) שהוא כ-30%, ולדעת הרב יהודה זולדן (מפקח תושב"ע בחמ"ד), השיעור גבוה אף יותר. השוואת המספרים: כניסת 30% מסורתיים, מול חילון של 15%, מלמדת לטווח ארוך שעל כל בן שהציונות הדתית "מאבדת" לחילוניות, היא "מרוויחה" ממנה שניים! מסקנה זו הפוכה לגמרי ממסקנת הרב אליהו. בשעתו טען ראש החמ"ד מתי דגן ז"ל שמוסדות החמ"ד הם "התנועה הגדולה בעולם של חזרה בתשובה".

 

שלישית, לעולם לא נוותר על ידיעת החוכמה. הפתרון לחילון, ויהיו ממדיו אשר יהיו, איננו בעזיבת החוכמה והמדע, כדרישת הרב אליהו. כך התרוקנה ישיבת וולוז'ין, מפני שצעיריה חשקו בחוכמה. שֶׁבע נעמול, ונמצא את הדרך הנכונה להעמיק בתורה וביראת שמיים, יחד עם לימודי טבע ומדעים, והניסיון מלמד – שצדקנו.

 

רביעית, החרדים. החרדים לא ישמשו גורם להשוואה, כהצעת הרב אליהו. בהלכה נפסק שדיין חייב להיות בקי "בשבעים לשון" (וחז"ל ידעו יוונית), אז מי נתן רשות לחרדים לא ללמד אנגלית? גדולי ישראל היו רופאים ובקיאים במדעי הטבע, אז מי נתן רשות לחרדים לברוח מלימודי ליבה? בהר סיני נקבע קשר הדוק בין "ששת ימים תעבוד" ובין שמירת שבת, אז מי נתן רשות לחלק מהחרדים לא לעבוד, ולהתפרנס מקופת הציבור? ומי נתן להם רשות לא לשרת בצבא, דור אחרי השואה? החרדים הם אחיי, בני עמי, ואני אוהבם, אבל הם אחים טועים, ועד שלא יחזרו מטעותם הם חילול השם בכל רגע ורגע, ואין ללמוד מהם כלל.

 

לסיכום, ברוך ה' הציונות הדתית מתחזקת: בחמ"ד, בתנועות הנוער, במדרשות, במכינות קדם-צבאיות ובישיבות הסדר ואחרות. שיעור החילון הוא 15%, בעוד אחוז הכניסה לחמ"ד של לא-דתיים הוא כפול. לכן, הפוך, הרב אליהו, הפוך!

 

 

 
הרב שמואל אליהו
איזהו חכם הלומד מכל אדם – הערה לתגובתו של פרופ' אמנון שפירא

א. הלמ"ס ו-pew הם חברות מחקר רציניות מידי מכדי שאפשר לדחות את מסקנותיהם בקנה רצוץ. המחקרים שלהם נעשים לאורך שנים על מספר גדול של נסקרים, וכל המערכות במדינה מתוכננות על סמך המחקרים שלהם.

לא נכון לזלזל בהם ולכנותם "מניפולציות" אם הם לא מתאימים למה שחשבת עד היום. צריך להסתכל על המציאות באמוץ ובגבורה גם אם היא לא נעימה לעיניים.

העובדה שאין גידול יחסי בחמ"ד והוא נשאר במשך שנים רק 20% מהחינוך היהודי (למרות ההבדל בילודה בין ציבור דתי-לאומי לציבור חילוני), לעומת האחוז היחסי של החרדים שצמח פי שלושה, מלמד שהמחקר של הלמ"ס ו-pew מדויק הרבה יותר מהמחקרים של ליברמן.

גם אני השליתי את עצמי שנים רבות שהמחקר של ליברמן נכון, החשיפה למציאות לא נעימה; אבל אם רוצים לעשות ולהצליח חייבים להתבסס על נתוני אמת ולא על אשליות נעימות.

ב. אחת האשליות היא שהמסורתיים שנכנסים לחמ"ד מתחזקים ונהיים דתיים. זו אשליה שאין לה על מה להתבסס. המחקרים כולם מראים כי רוב רובם של המסורתיים שבאו לחינוך בחמ"ד לא התחזקו ולא הפכו לדתיים. הכישלון הזה צריך להדיר שינה מעינינו, זו תביעה גדולה מכולנו. גם ממני וגם ממך פרופ' שפירא.

ג. חשוב שנזכור. מטרת הסקרים אינה לוותר על קוצו של יו"ד מההלכה שמחייבת להגן על עצמנו, להתיישב, להתפרנס וכו'. איש אינו חושב שצריך לוותר על אמונתנו ועל דרכנו. עם זאת, מותר לאדם ללמוד מאחרים, גם אם הוא יצטרך בשביל זה לקנות מעט ממידת הענווה.

ד. ההתחזקות של הציבור הדתי-לאומי מבורכת וצריך לחזק אותה. הקריעה הגדולה היא בגלל זה בדיוק. הציבור הדתי-לאומי משפיע כל כך על אופייה של המדינה והוא היה יכול להיות כפול בגודלו ובהשפעתו. אילולי היינו עושים ניסויים חינוכיים בבני אדם היינו יכולים היום להיות כפולים בכמות ובאיכות ולא היינו מגיעים לשיעורים גבוהים כל כך של חילון.

ה. הרמח"ל כתב במסילת ישרים כי חובה על כל אדם לפשפש במעשיו ולמשמש במעשיו. אסור לו להמשיך בדרכי חייו בלי לנער אותם ולחשוב מחדש על כל מה שהוא עושה, לראות מה טוב ולחזק ומה רע ולזרוק. החובה הזאת חשובה במיוחד בכל תחילת שנה ולצורך זה נועד חודש אלול. חובה עלינו כציבור לבדוק את עצמנו ולשאול מה אנחנו צריכים לעשות כדי להתחזק ולצמצם את אחוזי החילון. גם אם בשביל כך נצטרך ללמוד מהחרדים. כבר אמרו חכמים "איזהו חכם הלומד מכל אדם".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם