חלום השלום ובלון הריבונות Featured

 4 nadav rat
על חלום השלום ובלון הריבונות

נדב רט

אנחנו כבר מכירים את זה שניסים מגיעים בהיסח הדעת, בלי ששמנו לב. כך עבר עלינו לצערי גם האירוע החשוב וההיסטורי של חתימת הסכמי השלום עם איחוד האמירויות ועם בחרין.

קל כל כך להישאר חמוצים. להסביר שזה בלון של ביבי, צורכי בחירות של טראמפ, מדינות שהומצאו על המפה ואף אחד לא הכיר, מדינות שלא נלחמו איתנו מעולם. אבל כל אלו הם רק טעמים שונים של חמוץ שמפריעים ליהנות מהמשמעות המתוקה מאוד של השלום הנוכחי, שבאמת יוצר מזרח תיכון חדש.

מה מיוחד בו כל כך? המזרח התיכון נחלק עד היום בין מדינות ערביות למדינת ישראל. הגוש הערבי, הליגה הערבית, הפורומים באו"ם, כולם סבבו רק סביב הסוגיה הפלשתינית, וממנה נגזר כל היחס לישראל. והיום בבת אחת חוצה קו גבול חדש את המזרח התיכון כולו. חלקו קשור ליחסים בין הסונים לשיעים, אבל החשיבות הגדולה מבחינתנו היא שקו הגבול החדש מפריד בין הציר האיראני, הכולל גם את סוריה, חיזבאללה וחמאס, לבין הציר המתנגד לאיראן, ובו חברות איחוד האמירויות ובחרין, ערב הסעודית וישראל וכמובן גם ארצות הברית. זהו ציר חדש, מיוחד, חזק ועוצמתי שיחולל שינוי של ממש בכל השיח בשנים הקרובות.

לא עוד הצבעות אוטומטיות של כל הליגה הערבית וכל המדינות הבלתי מזוהות באו"ם. לא עוד חוסר לגיטימציה מוחלט לישראל לעמוד על נפשה ולהגן על עצמה מול הפלשתינים. ולכו תדעו, אולי יום אחד גם נקבל שדה תעופה קרוב יותר לאיראן שנוכל לצאת ממנו לפעולות מיוחדות. החלוקה החדשה של המזרח התיכון דרמטית יותר מכל אירוע אחר שקרה פה בשנים האחרונות.

ומה עם הסיפוח?לשם כך כדאי לחזור אל הסיפור החסידי על אותו אדם שבא לרבי והתלונן שצפוף לו בבית, והרבי הציע לו להכניס עז לביתו. לאחר כמה ימים שאל אותו הרבי אם המצב השתפר, והאיש ענה שהצפיפות רק גברה והסירחון נוראי. ענה לו הרבי שזה הזמן להוציא את העז, ואז הוא הרגיש כמה מרווח ורגוע בביתו.

והנמשל ברור: עד לפני שנה הרגישו הפלשתינים לגמרי על הסוס בכל הנוגע למעמדם העולמי. באו טראמפ ונתניהו והכניסו לחדר עז גדולה: סיפוח. מילה שהייתה מוכרת רק לקוראי עולם קטן ולחובבי פוליטיקה אדוקים הפכה לנושא מרכזי במערכת הבחירות. איום אמיתי על שלומם. ואז, לאחר כמה חודשי שיח עולמי בנושא, 'ויתור' פתאומי על הסיפוח הזה מאפשר למדינות ערביות לעמוד בתור כדי לעשות איתנו שלום. נשמע לי הישג לא רע בכלל.

בכלל, כשאני רואה שאותם אנשים התנגדו הן לתוכנית הסיפוח הן להסכם השלום שאולי ביטל אותה אני מרגיש שמדובר בחמיצות יתר. עת לשמוח, עת כנוס אבנים, עת שלום.

נדב רט הוא יועץ ארגוני ותעסוקתי ועורך מיזם התוכן 'וואלה, רעיון' בפייסבוק, בוואטסאפ ובטלגרם

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם