סטרט-אפיסטים, לכאן! Featured

 5 syber
קריאה לסטרט-אפיסטים בתחום המוגנות

יוסף שפייזר, יו"ר הפורום הדיגיטלי 'שומרים על הילדים ברשת'

הפרובוקציה התורנית מבית עדי ביטי נתקלה במחסום אנושי-דיגיטלי ענק, והיא מסמנת היפוך מגמה בכל מה שקשור לכוחו של הציבור במוגנות ילדים ברשת. את המהלך ישלימו יזמים טכנולוגיים.

שנתיים חלפו מאז הקמנו את הפורום הדיגיטלי למוגנות ילדים ברשת. המילה מוגנות הייתה אז נלעגת, חשוכה, כזו שיש להתמגן ממנה בעצמה. לא אשכח את הלובי המסיבי בכנסת שפעל כדי לסתום לנו את הפה לאחר שהובלנו הפגנה דיגיטלית ראשונה מסוגה בישראל. הוזמנתי בבהילות לישיבה בנוכחות ראשי חברות הענק יוטיוב, פייסבוק, גוגל וחברות הסלולר בישראל. הוזמנתי בדחיפות וביחידות כדי לקבל מסע איומים מוכן ומתוזמן על ההרס שאני הולך להביא על הקדמה והחופש. עצם המחשבה שאולי יש להגביל את השימוש של קטינים באינטרנט היה טאבו שאין לדון בו כלל.

יצאתי משם בתחושות קשות. אולי אני טועה? אולי בלי משים אני מביא את ישראל לחושך ואי-קדמה? הייתי חדש אז בעשייה הציבורית, והטונים שהופנו כלפי והאישיויות המרשימות הצליחו לטעת בי ספק. התקשרתי לחבר קרוב כדי לשתף בתחושות, וברגע של צלילות הוא אמר לי: אתה צודק, הם טועים. האינטרס הכלכלי מעוור אותם.

הנתונים שפורסמו אז על ירידה דרסטית בגיל החשיפה לתכנים קשים נראו לי מדרון תלול מדי. אלף הסברים מפולפלים על שילד יכול להבחין בין מציאות לדמיון נראו לי ניסיון להכשיר את השרץ בק"ן טעמים. גם פה המחקרים לא איחרו להגיע. שנה לאחר מכן פרסם מכון מופ"ת שחמישים אחוז מהילדים ובני הנוער צילמו את עצמם בעירום. מחציתם שלחו את התוכן לחבריהם. לא רק צריכה אלא חיקוי וייצור תכנים.

רצינו לעורר את הציבור והובלנו את ההפגנה הדיגיטלית הראשונה בישראל; יותר ממאה אלף מיילים נשלחו לראשי חברות הסלולר ולאנשי משרד התקשורת בדרישה ברורה: עצרו את ההידרדרות הזאת לפני שכולנו נשלם עליה בנפש ובגוף. ההיענות של הציבור נטעה בנו כוח. הבנו שיש רצון חזק מלמטה לעצור את מה שקורה היום לילדים מול המסכים. השינוי התחיל כאשר נקנסו חברות הסלולר במיליוני שקלים על הפרתן את החוק של הצעת סינון חינמי בעת הרכישה. מאז אתם מקבלים למכשיריכם הודעה על סינון חינמי כחלק מהמינוי.

ואז הגיע דודו פארוק. בכל פעם בסרטון בוטה יותר, מתגרה יותר ולקהל צעיר יותר. מיליוני צפיות לכל סרטון. רובן של ילדים ובני נוער. ביקשנו מהנוער עצמו להגיב. לדווח על הסרטון ולבקש שיוסר. אלפי תגובות משתמשים יצרו את הסדק הראשון בטאבו הקדוש. מותר לומר לא לדברים. בהמשך בוטלו הופעות ביום העצמאות הודות לנוער ולהורים שאמרו עד כאן. שפה זולה והתגרות מינית עד קצה היכולת אינן אומנות, הן פרובוקציה, והיא ארסית שבעתיים כשאסור לומר נגדה דבר.

הפרובוקציה התורנית לילדים ונוער של עדי ביטי לא הביאה את כל זה בחשבון, וטוב שכך, כי היא נתקלה בציבור ענק שהבין שיש לו כוח וכלים להתמודד ולהתמגן. עשרים אלף לייקים לסרטון התחלפו בשלושים אלף דיסלייקים בפחות מעשרים וארבע שעות. דיווח פשוט ליוטיוב החזיר לציבור את הכוח. ואלו לא רק ההורים, אלו הילדים עצמם. כאלו שמבינים שעושים עליהם מניפולציה זולה. שמגרים אותם בלי שהם מעוניינים, שדוחפים להם תוכן פוגעני באינטנסיביות בלתי פוסקת. והם אומרים די. הקהל מצביע ברגליו והולך הביתה.

המהפך התודעתי אכן נעשה, אבל הפתרונות עדיין לא בשלו דיים. הקורונה מצידה לא פסחה על בעיית המסכים. חברות הפורנו זיהו את השהות המוגברת מול המסכים ויצאו בקמפיינים להנגשת תכני פרימיום חינם. הפרסומות לא פסחו על הילדים. קיבלנו גרפים שהראו עליות חדות ברמת החיפושים לתכנים פוגעניים לילדים ונוער.

הנתונים האלה, נוסף על פריצות של פדופילים והאקרים לשיעורי זום במשרד החינוך, גרמו לכינוס ועדה דחופה למציאת פתרונות טכנולוגיים לבעיית המסכים. לוועדת המדע והטכנולוגיה הוזמנו עשרות מומחים, וכולם חזרו ואמרו: הפרצה הזאת חמורה. רמת החשיפה והפגיעות עלו לאין שיעור. דיוני הוועדה נמצאים בארכיון האון-ליין של הכנסת ונגישים לכל צופה. לצערי עוררו הפתרונות שמשרד החינוך מציע היום גיחוך חוזר אצל המשתתפים.

כדי לחסוך זמן, ועדות וכסף אני רוצה לפנות מכאן להורים וליזמים:

א.      הורים יקרים, מגנו את מכשיריכם. בשום אופן אין לתת מכשיר לא מוגן לילד ביסודי. מאות בתי ספר ממלכתיים (לא דתיים!) עברו מבחירה למכשירים לא חכמים בגלל מצב החשיפה שתיארתי. הגנה רצינית ניתנת היום רק בתשלום, והיא כדאית מאוד. לכל הפחות (וזה פחות מדי) העבירו את מצב הגלישה בגוגל וביוטיוב למצב בטוח ובקשו מחברות הסלולר את מסלול השירות החינמי לילדיכם. כמו כן אני ממליץ מאוד על הכשרה לשיחות עם מתבגרים בנוגע למיניות. שיחה נכונה יכולה להפחית את ההטרדה המינית שילד חש כאשר הוא נחשף לתוכן פוגעני ללא כל הכנה.

ב.       יזמים, סטרט-אפיסטים, משקיעים ומתכנתים באשר הם: אין לנו זמן. המצב היום פרוץ וגובה נפגעים בנפש ובגוף ממש. התחרות היום בתחום המוגנות הטכנולוגית אינה משביעה רצון. אנחנו מצידנו משקיעים זמן רב כדי לעודד תמריצים ליזמים בתחום, ואפשר להיעזר בנו. אומנם יזמות בכל מה שנוגע לסינון, הגבלת זמן משתמש ובקרת הורים בשימת לב לנגישות הורית ולחוויית משתמש הם צורך ראשון במעלה, ויפה שעה אחת קודם.

הדרך עוד ארוכה. התכנים הקשים שילדים נחשפים אליהם אינם מסתיימים בקליפ של ביטי, הם חמורים מזה, אבל ישראל של היום כבר ערה לאחת הבעיות הקשות שהיא צריכה להתמודד איתה – מוגנות ילדים ברשת – והיא מאותתת למקבלי החלטות ויזמים פרטיים: עצרו את הנפילה לתהום הזאת. צרו את כיפת הברזל הטכנולוגית שתאפשר גלישה בטוחה ומותאמת לילדים ובני נוער.

תודה לכל מי שהשתתף במהפך הזה, שיש להוסיף ולסייע לו.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אדוריים היהודית

  מאמר מאת מרים מימון

הסימן לחוסן הלאומי

  אליהו אוזן, חקלאי ותיק

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם