המלחמה ששינתה אותנו Featured

 3 neila

המלחמה ששינתה אותנו מבפנים
 
"שעת נעילה" אינה הראשונה שמנסה לספר קצת אחרת את מה שהתרחש באחת המלחמות המשמעותיות שהיו למדינת ישראל. התמורות מרחיקות הלכת שחוללה מלחמת יום הכיפורים לתהליכי הפְּנים של מדינת ישראל, ממשיכות איתנו עד היום. הרב עדו רכניץ דווקא חושב שזאת הזדמנות מצוינת להכיר טוב יותר את המלחמה ההיא – אבל ממקורות אחרים

 

עדו רכניץ

 

אני שייך לקבוצה די גדולה של אנשים שמלחמת יום הכיפורים לא עוזבת אותם. לא, לא לחמתי במלחמה, אלא נולדתי באמצעה, ובכל זאת, מלחמת יום כיפור היא חלק מהחוויה שלי. אלה שנדבקו בחיידק הזה מכירים בעל פה את מפת הקוד סיריוס של פיקוד הדרום, ואת ציר אמריקה בגולן. הם מחסירים פעימה בכל שנה ביום הכיפורים בשעה 13:55, צמרמורת מרעידה אותם כאשר הם מזמינים את האושפיזין יוסף לסוכה (ליל צליחת התעלה וקרב החווה הסינית), והם עסוקים עד היום בשאלה מה היה צריך לעשות אחרת כאשר נודע ביום הכיפורים לפנות בוקר שהמלחמה עומדת לפרוץ (הפצצה של חיל האוויר היא לא התשובה הנכונה).

 

חברי המועדון שאליו אני משתייך התאכזבו מהסדרה "שעת נעילה", שבעבורם היא החמצת החצי-מאה. במקום לספר את הסיפור המטלטל של המלחמה, היא מתארת סיפור שטוח ופלקטי שלא היה ולא נברא בשום קרב. ובכל זאת, לזכותה של "שעת נעילה" ייאמר שהיא העלתה למודעות של הציבור הרחב ובמיוחד הצעיר את מלחמת יום כיפור.

 

מה אפשר לקחת מהמלחמה הזאת לימינו? מלחמת יום כיפור הפכה את מדינת ישראל על פניה. היא הרתיעה את מדינות ערב מלתקוף את ישראל מאז ועד היום, כמעט יובל שנים. בכך היא שיפרה באופן עמוק ואסטרטגי את מצבה הביטחוני של ישראל. היא הביאה למהפך פוליטי שהדיח את תנועת העבודה מהשלטון אחרי 30 שנה, והחל תהליך שסופו בכך שהיא לא עוברת כעת את אחוז החסימה. בעקבות המלחמה הוקמו גוש אמונים ושלום עכשיו. ולסיום, אחרי המלחמה החל הגל המשמעותי הראשון של חזרה בתשובה, שאת אדוותיו אנו רואים בתהליך ההתקרבות הלאומי ליהדות עד ימינו אלה.

 

אלא שאת כל זה לא ידעו אותם אלפי חיילים שעמדו נדהמים אל נוכח המחדל המודיעיני, הלוגיסטי, המבצעי והפיקודי של המלחמה. הם נלחמו על חייהם ועל בלימת האויב, הם נפצעו ונהרגו, חלקם נחבלו בנפשם באופן בלתי הפיך ורובם חזרו הביתה כשאינם יכולים לספר את מה שראו. במידה מסוימת, מלחמת יום כיפור הייתה דוגמה לאירוע אחד מני רבים שבזמן התרחשותו, ואפילו כמה שנים אחר כך, כל אלה שהשתתפו בו לא הבינו לאן הוא מוביל.

 

יתרה מזו, גם בדיעבד, אחרי שהתמונה הגדולה פרושה לפנינו, מי שהיה שם אינו יכול למחוק את החוויות הקשות מנפשו. הן אינן נעלמות גם אחרי כמעט חמישים שנה, וגם אחרי שההשפעות של המלחמה ברורות הרבה יותר. הקב"ה ברא אותנו, בני האדם, כך שחוויות כאלה נצרבות בנפשנו. איננו יכולים למחוק אותן ולהחליף אותן בפרשנות היסטורית ואפילו אמונית. ובכל זאת, ליהודי מאמין, שיודע שיש בורא לעולם, קל יותר לשאת את המציאות האבסורדית של המלחמה, את תחושת הפחד וחוסר האונים אל מול מוות וסבל בלתי מובנים.

 

בימים לא-קלים אלה של קורונה, אני מתקשה לשמוע את אלה שיודעים מה פִשרה, במיוחד כשרוב הדוברים טוענים שהקורונה הוכיחה כי הם תמיד צדקו. נדמה לי שמלחמת יום כיפור לימדה אותנו שנדרשת קצת ענווה והרבה סבלנות כדי להבין מה פִשרו ותוצאותיו של אירוע היסטורי גדול. בינתיים נלמד מלוחמי יום כיפור שהחזיקו מעמד בתנאים קשים באמת, כאשר הסוף לא נראה באופק. את זה בוודאי אפשר ליישם כעת, בימים טובים הרבה יותר.

 

כמה המלצות למי שרוצה לחוות את מלחמת יום כיפור כפי שהייתה באמת.

 

עוז 77, סרטם של אביגדור קהלני ואליצור ראובני – סיפורו של גדוד השריון 77, בפיקודו של גיבור ישראל אביגדור קהלני, שלחם בצפון רמת הגולן ובלם את הסורים בעמק הבכא. לאחר מכן הוביל הגדוד את הפריצה לסוריה.

 

https://www.youtube.com/watch?v=10aDe-wejRQ

 

שבעה ימים בעלטה – סיפורם של ארבעה חיילי מוצב החרמון שהסתתרו במשך שבעה ימים לאחר שהסורים כבשו את המוצב, עד לנפילתם בשבי.

 

https://www.youtube.com/watch?v=J1gUBbC9pJE&t=14s

 

מוצב בודפסט – 40 ימי כיפור – ערוץ 1 – מוצב בודפסט, בפיקודו של מוטי אשכנזי, היה המוצב היחיד בקו התעלה שהמצרים לא כבשו. בסרט סיפורם של חיילי מילואים מגדוד חרמ"ש שנשלח בבהילות לתגבר את המוצב, ואכן הצילו אותו במחיר כבד.

 

https://www.youtube.com/watch?v=XCqIERNyP4Y

 

רסיס ממגש הכסף – ספרו של מנחם אנסבכר חובש הכיפה, מפקד תל סאקי. בספר מתואר הטיפול הפסיכולוגי שעבר מנחם עשרות שנים לאחר המלחמה, כאשר הכיר בכך שנפגע נפשית בקרב. זאת, תוך כדי תיאור קשה של חוויות הקרב המטלטלות בתל סאקי.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם