לילה טוב אירופה Featured

 5 iran

 

בזמן שאירופה ממשיכה במדיניות ההתעלמות מהרוע הצומח בסביבתה ובתוכה, הדבר היחיד שהיא יכולה לעשות כשישראל מחסלת את מדען הגרעין האיראני הוא לגנות אותה מבחוץ אבל להודות לה כמה שיותר עמוק בתוך הלב

 

מתן חסידים

 

זו הייתה ידיעה קטנה ושולית לכאורה, אך מתוכה דומה כי אפשר לעמוד על אחת הסוגיות המעניינות ביותר שהדור שלנו עד להן: כיצד יבשת אירופה מאבדת אט אט את נשמתה.

 

בסוף השבוע שעבר, מייד לאחר חיסולו של מדען הגרעין האיראני מוחסן פחריזאדה, הזדרזו באיחוד האירופי להוציא הודעת גינוי לחיסול. דוברת האיחוד כינתה את הפעולה "פשע פלילי המנוגד לעקרון כיבוד זכויות האדם שהאיחוד מאמין בו". עוד נכתב: "בימים של חוסר יציבות חשוב יותר שכל הצדדים יפגינו איפוק מרבי וימנעו הסלמה שאין מי שמעוניין בה."

 

נדמה כי מילים אלו משמשות הוכחה חיה לרעיונות המובאים בספר 'המוות המוזר של אירופה: הגירה, זהות, אסלאם', ספרו של אחד האינטלקטואלים החשובים ביותר בדורנו, העיתונאי הבריטי דאגלס מארי. מארי מראה בספרו כי תהליכי החילון המואצים, ההגירה המוסלמית ליבשת ואימוץ זהות אוניברסלית והעדפתה על פני ערכים לאומיים הובילו לריק אתי ומוסרי בחברה האירופית.

 

תהליכים אלו הולידו חוסר יכולת בקרב הכוחות המובילים ביבשת להגדיר מהו רוע וכיצד יש להילחם בו. יבשת אירופה, טען מארי, נמצאת על סף התאבדות תרבותית וטומנת עמוק בחול את הראש (ואת הערכים שהיא חורתת על דגלה לכאורה).

דאגלס מארי: הסיבה שאנו דנים בשאלה זו היא הסיבה שבריטניה מידרדרת להיות מדינה שולית וחסרת חשיבות בעולם המערבי של היום. מזל שהדיון שלנו כאן בקיימברידג' תאורטי לחלוטין. אילו הייתה ישראל תוקפת את איראן מחר בבוקר, היו הגינויים באים מכל קצוות תבל, כולל בריטניה והאיחוד האירופי. אבל כולנו בסתר ליבנו היינו מודים לא‑לוהים שהישראלים תקפו באיראן

 

למשל, בשוודיה זינק שיעור מעשי האונס עקב ההגירה המוסלמית למדינה, אך התקשורת המקומית עיוותה במודע את מעורבותם של המהגרים באירועים. השוודים העדיפו לטאטא מתחת לשטיח את העובדות כדי לשמר את התקינות הפוליטית כלפי המהגרים. בעקבות זאת, כמובן, לא טיפלה המשטרה במקרים, שכן הם לא קרו כלל מבחינתה. בחסות הקבלה המוחלטת של הזר (ושל ערכיו) והשנאה העצמית של העמים האירופיים (אקופוביה), תופעות כמו הצדקת טרור, קיצוניות אסלאמית ואלימות כנגד נשים יכולות לקבל מקום דווקא ב'נאורות' שבמדינות. הכול בשם האיפוק, התקינות הפוליטית, וכאמור "ערכי הדמוקרטיה וזכויות האדם שהאיחוד מאמין בהן". דומה כי הדבר היחיד שנותר לאירופים הוא צדקנות צבועה ומסרים ריקים מתוכן.

 

כעת מובן מדוע האיחוד האירופי מוכן לגנות לחימה במדינת מימון הטרור הגדולה בעולם המפרה 'זכויות אדם' יום וליל – איראן. נראה כי בזיכרון ההיסטורי הקצר של מובילי האיחוד זוכרים במעוות את המאורעות שקדמו לכניסת בריטניה למלחמת העולם השנייה: נוויל צ'מברליין, ראש הממשלה הבריטי בשנת 1938, טען לאחר הסכם מינכן כי "הביא שלום" עם אדולף היטלר. אך מדיניות האיפוק וההבלגה לנוכח הרוע הנאצי היא שאפשרה להיטלר לעשות כרצונו במזרח.

 

מחליפו של צ'מברליין, צ'רצ'יל, בעל הערכים הלאומיים, הוא שהצליח לזהות את הרוע הגרמני ולרתום את האומה הבריטית כולה במלוא עוצמתה כנגד הנאצים. נכונותו של צ'רצ'יל להסתכל לרוע בעיניים הצילה את אירופה ואת העולם כולו. זכורה היטב אמירתו של צ'רצ'יל לאחר חתימת הסכם מינכן: "בריטניה יכלה לבחור בין חרפה למלחמה. היא בחרה בחרפה ותזכה במלחמה".

 

לדיון שנערך באוניברסיטת קיימברידג' בשנת 2012 ועסק בשאלה אם עדיף לקבל איראן גרעינית או שמא למנוע פצצה מאיראן במחיר סיכון מלחמה עימה הגיע גם דאגלס מארי. כנותו הדהימה את הקהל. "הסיבה שאנו דנים בשאלה זו", אמר מארי, "היא הסיבה שבריטניה מידרדרת להיות מדינה שולית וחסרת חשיבות בעולם המערבי של היום. מזל", המשיך מארי, "שהדיון שלנו כאן בקיימברידג' תאורטי לחלוטין. אילו הייתה ישראל תוקפת את איראן מחר בבוקר, היו הגינויים באים מכל קצוות תבל, כולל בריטניה והאיחוד האירופי. אבל כולנו בסתר ליבנו היינו מודים לא‑לוהים שהישראלים תקפו באיראן".

 

אירופה מידרדרת לניוון מוסרי ולאובדן תרבותי אשר משמעותם בפועל – שקיעה. אנחנו לעומת זאת יכולים להתגאות שישראל היא ראש החץ למלחמה ברוע האיראני.

 

בשבוע שעבר שוב בחרה אירופה בחרפה. אבל אנחנו יודעים מה היא אמרה לא‑לוהים בסתר ליבה.

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם