לגליזציה לקשר שלנו Featured

 7 tguvot

לעשות לגליזציה לקשר שלנו עם הילדים
 
קל להתחבא מאחורי החוק שיאסור שימוש בקנביס ולקוות שבכך יהיו הילדים שלנו מוגנים. היוזמה לקידום הלגליזציה צריכה לגרום להורים לעמוד מול המתבגרים שלהם ולדבר איתם בפתיחות

 

אוהד שקלים, מנהל מוקד חברים מקשיבים – OU ישראל

 

שוב סערה המדינה לשתי דקות וחצי. לא מזמן פרסם שר המשפטים אבי ניסנקורן את יוזמת קידום הלגליזציה של קנביס בתוך תשעה חודשים. המחנכים זעקו חמס, הצעירים צעקו הידד, וההורים, הם בעיקר צרחו הצילו.

 

לדעתי מדובר בהליך טוב. יוזמת ההסדרה עוד בחיתוליה, ויש לה דרך ארוכה לעבור לפני השלמת החקיקה ולפני הקמת מנגנוני הפיקוח הנדרשים. אני שמח שנושא חשוב כמו השימוש הנרחב בקנביס מכריח אותנו להתמודד עם מציאות מושתקת, כי להדחקה עמוקה כל כך יש מחיר כבד.

 

מומחים מסמנים כיום את גיל ההתבגרות במדינות מערביות על פני טווח רחב יותר מאי-פעם: החל בתחילת שנות העשרה (סביבות גיל 10–11) ועד סביבות גיל 25–30. זו דרך ארוכה וממושכת שעוברת במשברים, התמודדויות, חיפוש זהות ויציאה אל העולם במידה סבירה של עצמאות ושל מסוגלות עצמית. כמו בכל דרך ארוכה, גם כאן יש חיפוש מתמיד אחר קיצורים ועיקופים. אלכוהול וסמים הם רק חלק מהם, גם אם חלק בולט ומדאיג במיוחד.

 

קל מאוד לצעירים להשיג חומרים שהורים רבים חשים כלפיהם חלחלה עמוקה: אלכוהול לסוגיו, מוצרי טבק 'רגילים', נרגילות וגם קנביס. בישראל לבני 18 ומעלה כל החומרים האלה חוקיים לחלוטין למעט קנביס, שהשימוש בו אסור ללא אישור רפואי מיוחד והמסחר בו אסור בהחלט.

 

למרות האיסור הזה קנביס נמצא בשימוש נרחב בקרב צעירים רבים מאוד בישראל, ובדומה מאוד לחומרים משני התודעה האחרים, הוכח שגם השפעתו מזיקה לבני נוער. כל החומרים האלה גורמים בכל שנה למחלות ומוות עקב שימוש יתר או שימוש בלתי אחראי, לצד נזק בלתי הפיך לעתיד הרחוק.

 

היינו מצפים שבכל בית בישראל ידונו בהרחבה הורים וילדים בשאלות מפתח הקשורות בבטיחות השימוש בחומרים האלה, ויהיו שיח פתוח סביבם, שיתוף מידע ומערכת הסברה שתאפשר לילדים הבנה מעמיקה של הסכנות הכרוכות בחומרים האלה. אולם כמו בנושאים מדאיגים אחרים, כמו מיניות, אובדנות, דיכאון ועוד, יש הכחשה רחבה בקרב חלק גדול מהמחנכים וההורים ושתיקה רועמת באשר לתופעות האלה, המדידות שינה מעיניהם לילות רבים שבהם ילדיהם נמצאים עם החברים ועושים מי-יודע-מה. זה לא קשור בכלל ללגליזציה. זה קורה ממש כאן ועכשיו.

 

יש הרבה מאוד הסברים פסיכולוגיים מתוחכמים לשתיקה הזאת, ותקצר היריעה מלמנות את כולם. בשורה התחתונה, אנחנו רגילים להדוף במגננה חריפה את המחשבה שהילדים שלנו ייחשפו לזוועות האלה. כי הילד שלי הוא ילד טוב, מה שנכון אגב אבל לחלוטין לא קשור לעניין, והוא לא מבין בדברים האלה שום דבר, שזאת עוד עובדה נכונה ומשום כך מדאיגה.

 

הורים רבים מתקשים לדבר עם ילדיהם על נושאים מלחיצים ורגישים כמו מיניות, פורנוגרפיה, סכנות ברשת, אלכוהול, סמים ועוד. זה מלחיץ ודורש מאמץ קוגניטיבי ורגשי, ויש פיתוי עצום להשאיר את השד בתוך הבקבוק ולקוות לטוב. כמו כן יש מחשבות שלנו זה לא יקרה, לא אצל הילדים שלנו. לפעמים זה עובד, הרבה פעמים לא.

 

בואו ננצל כולנו את ההזדמנות הזאת להתייצב באומץ מול הנתונים ומול הסיכונים ובעיקר מול הילדים של כולנו למען רווחתם הנפשית והגופנית. לדבר איתם בפתיחות על נושאים רגישים ולהבטיח להם שלא משנה מה יקרה, תמיד נהיה כאן בשבילם.

 

כתבות אחרונות

Prev Next
שני מיליון דונם מחכים

  מאמר מאת יוסי אביחי...

יש אור

  הטור של אבינועם הרש

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם