בסוד הוועדה לבחירת שופטים Featured

 390 5 shaked
למה הוועדה לבחירת שופטים חשובה כל כך?

איילת שקד, שרת המשפטים לשעבר, ימינה

אחד המהלכים החשובים ביותר בביצוע הרפורמה במערכת המשפט הוא הובלת הוועדה למינוי שופטים. אתם בוודאי שואלים את עצמכם מדוע זהות השופטים חשובה כל כך, הרי הם בסך הכול מיישמים את החוק שקבעה הכנסת, כמה היא כבר יכולה להשפיע? התשובה לזה פשוטה מאוד – פרשנות החוק.

כששופט נדרש להכריע בשאלה מסוימת הוא נדרש לפרש את החוק. בשעה שהוא מפרש את החוק הוא יוצק אליו את תפיסת עולמו, שאותה הוא מביא איתו לכס השיפוט. ניסיון החיים שלו, הערכים שעליהם התחנך ושבהם הוא דוגל, המשפחה שבה נולד והמשפחה שהקים – כל אלה משפיעים השפעה ניכרת על השופט ועל החלטותיו. בין אם הוא רוצה ובין אם לאו, אי אפשר להימנע מזה. מלאכת המשפט היא פעמים רבות מלאכת הכרעה, לא רק בין עובדות גלויות לעין, אלא גם בין פרשנויות אפשריות, ובין תכליות ומשמעויות שנויות במחלוקת. פעמים רבות, התוצאה המשפטית איננה חד-משמעית. משפט איננו מתמטיקה, והתוצאה האפשרית איננה בהכרח "שחור" או "לבן".

באשר לשופטים בבית המשפט העליון, עיקרון זה חשוב במיוחד. במרוצת השנים התפתחה תפיסה שלפיה בית המשפט העליון אמור להשתתף בקביעת הערכים החלים במדינה. שינויים אלה הפכו את בית המשפט העליון לשחקן פוליטי מובהק. עם זאת, כשהייתי שרת המשפטים הקפדתי על איכות המינויים לא רק של השופטים בבית המשפט העליון אלא של כל שופט ורשם בכל בתי המשפט. אנחנו יכולים לראות את חשיבות זהות השופטים במקרים רבים: הריסת בתי מחבלים, הגנה על מפעל ההתיישבות, פסילת חוקים והחלטות ממשלתיות ועוד.

כדי להשפיע בוועדה נדרשת עבודה מקצועית ושקטה. עבודה המבוססת על היכולת ליצור הסכמות, לכרות בריתות ולדעת להתגמש כשצריך. לצערי, הנציגוֹת הנוכחיות בוועדה לא השכילו להתנהל כך. יומיים לפני בחירת נציגי הלשכה, ח"כ אסנת מארק הגישה הצעת חוק לביטול לשכת עורכי הדין. היא ידעה שאין להצעה הזאת סיכוי לעבור ושהיא תקשה על היכולת ליצור שותפות בוועדה

מסיבות אלה, כשנבחרתי לשמש שרת המשפטים, סימנתי לי מטרה ברורה – לשלוט בוועדה למינוי שופטים. עשיתי את זה באמצעות שני מהלכים. באותם ימים הקפידו על הנוהג שלפיו בוועדה יושב חבר מהאופוזיציה. השכלתי להשיג את תמיכת הקואליציה במינוי ח"כ מהאופוזיציה, רוברט אילטוב מישראל ביתנו, שהיה שותף לדרך האידאולוגית שלי בנושא הזה.

המהלך השני המשמעותי שעשיתי לשם ביצוע המהפכה היה כריתת ברית עם לשכת עורכי הדין, השולחת נציגים לוועדה חשובה הזאת. לאורך כל שנות מדינת ישראל, לשכת עורכי הדין תמיד קיבלה את ההצעות שהביאו השופטים למינוי השופטים החדשים. מכיוון שרק שופטי העליון נתנו את הטון בוועדה, המערכת "שיבטה" את עצמה. כל השופטים גדלו באותה ערוגה, הגיעו מרקעים זהים וחלקו תפיסת עולם דומה.

בזכות שני מהלכים אלה השתנה מאזן הכוחות בוועדה לבחירת שופטים, המערכת המשפטית החלה לשנות את פניה – והפכה שמרנית יותר ולאומית יותר. בתקופה שלי חסמתי מינויים של שופטים פוסט-ציוניים וקידמתי שופטים לאומיים ושמרנים. משימת-העל שהגדרתי לעצמי בתחילת הקדנציה הייתה להפוך את המערכת המשפטית מגוונת ומרוסנת יותר. לתת לציבור להשמיע את קולו, במקום שקולו לא נשמע בעבר. זה היה שינוי שהדמוקרטיה הישראלית שיוועה לו.

כדי להשפיע בוועדה נדרשת עבודה מקצועית ושקטה. עבודה המבוססת על היכולת ליצור הסכמות, לכרות בריתות ולדעת להתגמש כשצריך. לצערי, הנציגות הנוכחיות בוועדה לא השכילו להתנהל ככה. יומיים לפני בחירת נציגי הלשכה, ח"כ אסנת מארק הגישה הצעת חוק לביטול לשכת עורכי הדין. היא ידעה שאין להצעה הזאת סיכוי לעבור ושהיא תקשה על היכולת ליצור שותפות בוועדה לצורך קידום האינטרסים של הגישה השמרנית והלאומית. אבל אותה זה לא עניין. היא הגישה את ההצעה הזאת מסיבה אחת – ליצור רעש. ביום שבו הוועדה התכנסה לבחור את השופטים, הנציגות מהליכוד "החרימו" את הוועדה, והשופטים נבחרו בלעדיהן. לא היה להן שום סיכוי להגיע להבנות עם הלשכה, ולמעשה, נציגי הימין נהיו לא רלוונטיים בהחלטות על מינוי השופטים.

רה"מ נתניהו, במהלך דו-שלבי, מכר את הוועדה לשמאל: בפעם הראשונה כשהוא מסר את הוועדה לידי ניסנקורן, ובפעם השנייה כשנלחם נגדי שלא אתמנה לנציגת האופוזיציה.

הליך בחירת השופטים דורש שינוי מקיף ומהותי. אבל בשלב הזה צריך לדעת להפיק את המיטב במצב הנוכחי ולהביא בצורה חכמה למינוי שופטים ראויים וציוניים. ולא רק לעשות רעש וצלצולים.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם