תנועה, פסל וחנוכה Featured

 390 4 rivka

רבקה וולקר, רקדנית, כוראוגרפית ומורה, זוכת פרס שר החינוך לתרבות יהודית

באחת מכיתות א' שלימדתי לפני כמה שנים היה לנו מנהג באמצע התפילה המשותפת בבוקר להשאיר זמן שקט לתפילה אישית, ומי שרצה הוזמן לשתף אותנו בתפילה שלו.

יום אחר יום, לאחר דקה שקטה בעיניים עצומות, קיפצה למעלה האצבע הקטנה של ניצן: "התפללתי שאני אדע לעוף". המילים האלה והלהט שבהן תפסו אותי יום אחר יום, ובכל בוקר נתתי את רשות הדיבור לאצבע הקטנה הזאת שמצביעה למעלה: שאני אדע לעוף. הזדהיתי עד כאב עם הרצון והגעגוע עם ההבנה המקרקעת שאני כבר לא בכיתה א', מבינה קצת יותר ממנה את עובדות החיים – לפחות בנושא של תעופה של בני אדם – ותוהה מה המסלול של התפילה הזאת בעולם.

אני נזכרת בסיפור הזה לקראת חנוכה, והאצבע של ניצן היא השלהבת של הנר שמצביעה למעלה אך מחוברת למטה בלי יכולת לעוף, ועם זה לא יכולה להפסיק לעלות ולהתגעגע, כי זה מה שמדליק ומחיה אותה.

אני חושבת שממש שם, בין היניקה הזאת של האש מהפתילה לבין הקצה הנע של השלהבת שמנסה לגעת בשמיים, מתרחשת מלחמת יוון וישראל, שאלפיים שנים לא הספיקו לה. ובלב התנועה הזאת של השלהבת ניצב לו הפסל בהיכל, הפסל שעיצב אצלנו בשפה מילה בהירה וחדה: פסול.

כמו שהבת הקטנה שלי אומרת: אבל פסל בכלל לא יכול לעשות כלום, אז למה אנחנו מבזבזים עליו כל כך הרבה אנרגיות? נכון, פסל לא יכול לעשות כלום, אבל יש לו הרבה מה לומר, והוא מדבר בשפה שמעבר למילים, כמו באומנות. שפה שיש לה זרמים תת-קרקעיים ודרכים עוקפות משלה, וכשהיא מדברת איתנו אנחנו לפעמים אפילו לא חושבים שאנחנו יודעים את השפה שלה אבל מוצאים את עצמנו עונים לה.

הפסל של יוון לא מנסה לעוף ולא מנסה לנוע, הוא עומד כמו דגל של תפיסת עולם שאין בה תיקון, אין בה התקדמות ואין בה תנועה.

בשורש הבריאה טמונה תנועה, היא מנוע ההתהוות התמידי של המציאות. המוות הוא מקור הקיבעון וחוסר ההתחדשות. כל כוחות הטבע – החי, הצומח ואפילו הדומם – מתקיימים ומתחיים תוך כדי תנועה מתמדת. מתנועת הנשימה, התנועה של שריר הלב ועד הריקוד הבלתי פוסק של האטומים במציאות כולה.

גם עבודת ה' כולה תנועה. לעולם אין מצב של הגעתי, סיימתי, קיבלתי 100; כל הזמן היא נעה על הציר הזה של תנועה שאין לה התחלה ואין לה סוף.

אחד הסודות של עולם התנועה הוא סוד הניגודים. יש פלא כזה גם בעבודה עם הגוף. כשאני רוצה לעלות למעלה אני חייבת גם לרדת למטה. מי שרוקדת מכירה את הביטוי "לצמוח כלפי מטה" "לצמוח לפלייה" או "להשתרש כלפי מעלה". הסוד הזה הוא הרוח של התנועה עצמה בתוך הצורניות שלה, האופי והגוף שלה כביכול. תנועה שחיה בטווח שבין הניגודים.

ופה המלחמה. כי עם ישראל חי, והוא חי על הציר רווי המתח הזה של תנועה בין חומר לרוח, בין הגוף לנשמה, בין שני ניגודים שחיים, נושמים ומתנהגים אחרת. לא אחרת, הפוך.

עבודת ה' עניינה הוא התנועה של החיבור ביניהם, המצוות – לצוות (מלשון צוות, צוותא) ביניהם. וכל הזמן לעבוד על שיווי המשקל שבתוך התנועה ולחיות אותה מחדש.

אפלטון אומר שהנשמה שלנו כלואה בתוך הגוף, ואילו היהדות באה עם חידוש הזוי מעולם אחר: הנשמה שוכנת בגוף, הגוף הוא המשכן שלה, וכך הם יכולים לחיות ביחד, עזר כנגדו. המתח הזה שממנו אנחנו בורחים הוא מקום החיבור, ומשם מושפעים החיים.

הפסל של יוון הוצב בהיכל כי הוא מזהה ששם לב ליבו של המאבק. ושם הוא עומד ללא נוע בקרב על החיים מול הפסל היחיד שלנו, הכרובים, ששוכנים בלב ליבו של ההיכל. הכרובים הם שניים, ומה שביניהם. מצבם הפיזי מושפע מהמעשים שלנו. זהו פסל דינמי.

בין הכרובים יש עולם שלם, עולם של חלל פתוח ופנוי, כמו הלבן שבין האותיות. החלל שביניהם מלא תנועה, מלא חיים. יש בו תקשורת, מתח, התנגדות, התמסרות, נאמנות, הפניית עורף, תיקון, נפילה, שוב תיקון וגעגוע ורצון שלא נגמרים. הפסל שלנו חי, פועם ומניע אותנו קדימה. הוא תלוי ועומד בבחירות שלנו, בחיים שלנו עצמנו ובתנועה שלנו בין האדמה לשמיים.

אז אם הייתי עכשיו בכיתה א' הייתי מצביעה, וכשהמורה הייתה מהנהנת לאצבע שלי הייתי אומרת שהתפילה שלי היא יותר תנועה, יותר דינמיות, יותר אומץ של חיים ויותר אור.

אמן.

Lead:

ופה המלחמה. כי עם ישראל חי, והוא חי על הציר רווי המתח הזה של תנועה בין חומר לרוח, בין הגוף לנשמה, בין שני ניגודים שחיים, נושמים ומתנהגים אחרת. לא אחרת, הפוך

אפלטון אומר שהנשמה שלנו כלואה בתוך הגוף, ואילו היהדות באה עם חידוש הזוי מעולם אחר: הנשמה שוכנת בגוף, הגוף הוא המשכן שלה, וכך הם יכולים לחיות ביחד, עזר כנגדו. המתח הזה שממנו אנחנו בורחים הוא מקום החיבור, ומשם מושפעים החיים

הפסל של יוון הוצב בהיכל כי הוא מזהה ששם לב ליבו של המאבק. ושם הוא עומד ללא נוע בקרב על החיים מול הפסל היחיד שלנו, הכרובים, ששוכנים בלב ליבו של ההיכל

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם