תגובה ליאיר שלג Featured

 390 2 sheleg

של מי בדיוק ההבחנות חרד"ל או ליברל? תגובה ליאיר שלג

הרב רפי פוירשטיין, יו"ר ארגון צהר

ספרו החדש של יאיר שלג הוא ספר מאיר עיניים השופך אור על אחת התופעות החשובות בהוויה הציונית-דתית בפרט ובחברה הישראלית בכלל, ומומלץ לכל מי שאינו בקי ברזי הציונות הדתית להיחשף לספר זה. אך ברצוני להעיר על בעיה מבנית שהשפעותיה ניכרות לכל אורך חיבור חשוב זה: המונח חרד"ל הוא מונח מטעה. ואכן, יאיר הביא עמדות חרד"ליות המסתייגות מתיוג זה. זאת כיוון שהמונח חרדי-דתי-לאומי מניח שמקורות היניקה של החרד"ל הם (גם)חרדיים, ובכך מונח זה מטיל דופי באותנטיות של זרם זה.

אם הייתי מכנה את החרד"לים מושפעים מהזרם הפונדמנטליסטי בנצרות, זה היה עלבון צורב ועיוות של האמת. מדובר במהלך אותנטי שיש לו מקורות יניקה פנים-יהודיים עמוקים. אך באותה נשימה אין לכנות את הזרמים החלופיים, דוגמת רבני צהר, רבנים ליברלים. רבני צהר, רבני הר עציון או עתניאל, רבני ורבניות בית הלל, יונקים את משנתם מתוך תוכי היהדות לא פחות מרבני החרד"ל. ההחמצה כאן היא בהבנת עומק הוויכוח הפרשני על אותם מקורות עצמם, מהתנ"ך ועד כתבי הראי"ה.

רבני צהר והאחרים שהזכרתי הם תלמידי חכמים הפוסקים לקהילותיהם בשאלות של טהרת המשפחה, כשרות, דיני ממונות ובכל שאר חלקי השולחן ערוך. אם ניקח לדוגמה את השאלה המסעירה של הגיור, היא איננה שאלה של ליברליזם מול חרדיות. היא נוגעת לשאלת הסכנה מהתבוללות ולמשקלה ההלכתי בשיקול דעתו של הפוסק. מי שמחמיר בגיור מקל בסכנת ההתבוללות, ולהפך.

כל ניסיון לחתוך את השאלה הזאת דרך הפריזמה הסוציולוגית של חרד"ל מול ליברל או קיצוניים מול מתונים חוטא לאמת. הרב אהרן ליכטנשטיין זצ"ל, ראש ישיבת הר עציון, התנגד להקלות בקבלת מצוות בתהליך הגיור, בשעה שהרב דרוקמן (לאן הוא שייך?) ובית דינו גיירו אלפי עולים. האם הרב נחום רבינוביץ' זצ"ל, שהקים בית דין לגיור ילדים, היה ליברל?פשרן?

מבחינה אידאולוגית יש כאן ויכוח עמוק, ולא נלבן אותו כאן. אבל טעות היא לתפוס ארגון כמו רבני צהר ואחרים כהלכתי פחות ומחויב פחות וכאילו מחויב לערכי הנאורות האירופיים. החרד"ל אינם פונדמנטליסטים, ורבני צהר ואחרים אינם ליברלים.

החמצה זו נובעת מטשטוש נוסף בין המנהיגות האידאולוגית משני הצדדים לבין הציבור הרחב. כפי שציין יאיר, אדם יכול לצרוך תרבות מערבית ולשלוח את ילדיו לבתי הספר של נעם או לתתמ"ד. יאיר ציין פעמים מספר את הסתירות הללו. זה נובע מכך שהציבור הדתי-לאומי נע על ספקטרום רחב. ציבור זה מוהל את היהדות שלו במה שהוא מזהה כטוב בכל העולמות. הוא איננו נדרש לשיוכים המלאכותיים הללו, השמורים לחכמי רז האידאולוגיות משני הצדדים.

אם כן, שאלת אחדותה של הציונות הדתית תלויה בשאלה את מי שואלים. אם שואלים את הרבנים, לצערי התשובה איננה אופטימית. לצערי כי רב, אנו, הרבנים, הולכים ומתרחקים זה מזה. רבני ה'קו' (שם אלגנטי יותר) לא יכניסו את ספרי ההלכה וההגות שכותבים רבני צהר והאחרים, ואולי גם להפך (אם כי אינני חושב כך). אך הציבור הרחב, לשמחתי, מצביע ברגליים ורוקד על כל החתונות ואיננו מוכן להכניס את עצמו לקופסאות שרבני הציונות דתית מנסים להכניס אותו אליהן. רבים מחבריי מתפעלים מהגרעינים התורניים (החרד"ליים)וממיזם הנישואין של צהר. אדם יכול להתלהב מההקפות השניות המרשימות בהר המור ולהיות פעיל בבית הלל.

אם תשאלו אותי, במקרה זה לפחות גדולה חוכמת ההמון מחכמת האליטה שלו. ואולי דווקא הציבור הרחב ימתן את הקצוות החדים של מנהיגיו (משני הצדדים).

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם