שובי אל גבירתך Featured

 4 sherki

הרהורים בעקבות הסכמי השלום עם מדינות ערב

הרב אורי שרקי

מתקיימים לעינינו דברי הנביא: "אָז תִּרְאִי וְנָהַרְתְּ וּפָחַד וְרָחַב לְבָבֵךְ... שִׁפְעַת גְּמַלִּים תְּכַסֵּךְ, בִּכְרֵי מִדְיָן וְעֵיפָה, כֻּלָּם מִשְּׁבָא יָבֹאוּ זָהָב וּלְבוֹנָה יִשָּׂאוּ וּתְהִלֹּת ה' יְבַשֵּׂרוּ. כָּל צֹאן קֵדָר יִקָּבְצוּ לָךְ אֵילֵי נְבָיוֹת יְשָׁרְתוּנֶךְ" (ישעיהו ס). 

בואם של בני קדר, נביות ושבא – שבטי בני ישמעאל ובני קטורה - אל הר ה', מכריח אותנו להתבונן בתופעה החדשה הזאת של מהלך הגאולה בעיניים פקוחות, לנתח אותה ולקלוט את המסר של ההשגחה הגנוז בה.

אמנם את פני התופעה מכסים הסברים שכל ההסכמים הם על בסיס אסטרטגי וכלכלי בלבד, לאמור שאין כאן רוחניות; אבל בכל השיח הזה אי אפשר להתעלם מהכותרת הרשמית של ההסכמים עם מדינות המפרץ: הסכמי אברהם. זו עדות למתרחש מתחת לפני השטח. אין להתעלם מהקשיים הכרוכים בהסכמים אלה, שיש בהם כרסום מסוים באחיזתנו הריבונית במלוא רוחב ארצנו ובמקום המקדש, אך בל נטעה ביחס להערכת המהפך המתחולל מולנו בקרב עמי ערב.

העוינות הקשה שאפיינה את היחסים בינינו לבין הערבים לא הייתה פרי של נסיבות מקריות, כגון כיבוש, גירוש והפליה, כפי שמבקש השמאל הישראלי לטעון. אם אלה היו הגורמים, אפשר היה לפתור את הסכסוך לפני שנים רבות. מדובר כאן בעניין מהותי ועמוק: גאולת ישראל ושיבת ציון משיבות לזירה המדינית שחקן שנעלם ממנה מאז חורבן הבית וכישלון מרד בר כוכבא. הופעתו של מי שהוא המקור הרוחני של האסלאם מאיימת על הזהות המוסלמית לא פחות מהיותה חידה תאולוגית בעבור הנצרות. העוינות הערבית מבטאת מבוכה מול הזהות היהודית שהושתקה על ידי הגלות, כעין שתיקתו של ישמעאל מול יצחק, שאינו מכיר בקיומו.

גאולת ישראל ושיבת ציון משיבות לזירה המדינית שחקן שנעלם ממנה מאז חורבן הבית וכישלון מרד בר כוכבא. הופעתו של מי שהוא המקור הרוחני של האסלאם מאיימת על הזהות המוסלמית לא פחות מהיותה חידה תאולוגית בעבור הנצרות. לא ייתכן שכינון יחסים דיפלומטיים לא יביא לידי שיח רוחני. כאן עולה השאלה אם נסתפק בשיח בין-דתי מכבד, או שתיפתחנה סוגיות היסוד

לא ייתכן כלל שכינון יחסים דיפלומטיים לא יביא לידי שיח רוחני. כאן עולה השאלה אם נסתפק בשיח בין-דתי מכבד, או שתיפתחנה סוגיות היסוד.

כשברחה הגר מפני שרה, נאמר "ותברח מפניה" – הבריחה לא הייתה מפני העינוי, כי אם מפני הפנים של שרה. אין הגר מוכנה להביט בפניה של שרה, מפני שאז לא תוכל להתחמק מלהכיר בה כגבירתה. אמר לה מלאך ה': "הגר שפחת שרי אי מזה באת ואנה תלכי?" מי שיודע מאין הוא בא יודע גם לאן הוא הולך, ורק אז יצליח. מלאך ה' פוקד עליה: שובי אל גבירתך. עלייך להכיר את עצמך כפי מה שאת מייצגת באמת: נגזרת של בית אברהם, ענף ולא שורש. התיקון יבוא לעולם המוסלמי כאשר הוא יראה את עצמו כפי שהוא באמת – דת-בת של היהדות. על חכמי ישראל להבהיר את המסרים של תורת ה' לבני ישמעאל. אז יקוים: "הרבָּה ארבה את זרעך ולא ייספר מרוב". התהליך החל, ההשגחה סומכת עלינו שהמשימה ראויה לנו. הבה נעמוד בה.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם