הזדמנות הקורונה Featured

 4 hightec

 

לא מספיק שמדינת ישראל תהיה "מדינת ברירת מחדל", מדינה שבורחים אליה בגלל אנטישמיות, היא מוכרחה להיות מגנט ליהודים ואחרים מכל העולם. אנחנו מסוגלים לכך, אבל בינתיים אנחנו מפספסים את הזדמנות הקורונה

מייקל אייזנברג

הכלכלה של המאהה-21 היא כלכלת מוחות -- הייטק ושירותים. זה העתיד. עקב התפשטות נגיף הקורונה ועם הטלת ההגבלות על התנועה ועל מקומות העבודה, הרבה אנשיםמוכשרים והרבה יהודים בתוכם היו בתזוזה. אנשי טכנולוגיה ושירותים גילו שאפשר לעבוד מכל מקום בזום, והם ערכו חשיבה מחודשת גם על הערכים שלהם ועל השאלה מה בעצם חשוב בחיים. הם חיפשו מקום חדש לבנות בו, ליזום ולהשקיע בהזדמנויות. ראש עיריית מיאמי "צד" אותם באופן יעיל כשפנה אליהם ופיתה אותם לעבור למיאמי ולקבל הטבות. הוא מכר להם את היתרונות של העיר. חלק לא מבוטל מאנשי שלומנו עברו מניו יורק וסן פרנסיסקו למיאמי במקום לתל אביב, ירושלים ובארשבע. הם היו יכולים לגלות ולהפנים שיש בסיס איתן של חדשנותטכנולוגית בישראל. במאה ה-21 ראש ממשלה, שר, ראש עיר, וכל שגריר חייב להיות מגייס מוחות ולבבות. אבל אנחנו היינו עסוקים בפוליטיקה, ובהחלט אפשר לומר ש"נרדמנו בשמירה".

 מדינת ישראל, ראשיה, שריה ופקידיה הבכירים, ובמיוחד הכלכליים, לא ניצלו את ההזדמנות לשווק את כל הטובשיש לנו במדינת ישראל כדי למשוך אותם אלינו. אבל לא מאוחר מדי. על השולחן (וגם הודות להתקדמות שלנו בחיסונים) עדיין מונחת ההזדמנות למשוך אלינו אנשים מוכשרים,מנהיגים עסקיים, מהנדסים ויזמים מהעולם כולו. יחד נוכל לשנות את המגמה ולנצח.

בפרשת השבוע נקרא על משאבי הטבע בנחלותיהם שליהודה ויוסף. יהודה "חכלילי עיניים מיין", "אוסרי לגפן עירֹה" - כרמים נהדרים, יוסף זוכה ל"ברכות שמיים מעל, ברכות תהום", "ברכות שדיים ורחם". ביטחון, מזון ונופים משגעים. אבל נקרא גם על זבולון השוכן לחופי ימים. זבולון היזם, ההרפתקן, המייצא ומייבא סחורה ברחביהעולם ומייצג את ישראל בכבוד. יששכר חמור גרם מנהל הלוגיסטיקה, שבנחלתו עוברת "דרך הים" ובגבולו "דרך המלך" והוא מפיץ את כל טוב הארץבכל המזרח התיכון, אירופה ואפריקה בתובלה יבשתית – ו"משגרר" אותנו.

בעידן שלנו, מי שלא מביא עוד אנשים מוכשרים, מוחותונשמות לחופה של מדינתו ולגבולותיה, כלכלתו תתנוון. הקורונה היא הזדמנות לקיבוץגלויות, קיבוץ מוחות, קיבוץ של אנשים שידעולהפיץ את הבשורה הטכנולוגית-כלכלית-ערכית של מדינתישראל לעולם כולו, ולהעשירה

נוסף על חקלאות ויין משובח, בעידננו יש הזדמנות לייצר ולייצא ברכה כלכלית, חדשנות טכנולוגית וכלכלה מבוססת ערכים לכל העולם. רפואה דיגיטלית, חיסונים ופיתוחים ביו-טכנולוגיים מיוצרים בחברות עתירות ידע ואפשר להפיץ אותם לכל מקום. בינה מלאכותית פותרת בעיותחובקות עולם. ולצידם, במקום הדרכים העתיקות ושיט באוניות, היום אנחנו מחוברים ומרושתים היטב בקווי תקשורת, המזרימים מידע באינטרנט, ברשתות החברתיות, בזום ובווטסאפ. התקשורת מייצרת תעשיות ששוויין והשפעתן רחבים ביותר.

מדינת ישראל זכתה לברכות כלכליות וטכנולוגיות רבות, אבל אסור להיות שאננים. אסור לנוח על זרי דפנה. יש מתחרים למוחות הישראליים והיהודיים, והם עלולים להשתלט על הברכה הגדולה שבחוכמה ובחדשנות הישראליות והיהודיות.

בעידן שלנו, מי שלא מביא עוד אנשים מוכשרים, מוחותונשמות לחופה של מדינתו ולגבולותיה, כלכלתו תתנוון. הקורונה היא הזדמנות לקיבוץגלויות, קיבוץ מוחות, קיבוץ של אנשים שידעולהפיץ את הבשורה הטכנולוגית-כלכלית-ערכית של מדינתישראל לעולם כולו, ולהעשירה.

ולכן, כשהמנהיגים שלנו נרדמים, החובה לספר את סיפורה המדהים והאטרקטיבי של מדינת ישראל היא על אזרחיה. המנדט והחובה לבנות מגנט ערכי וכלכלי עוברים לעם, אלינו. לא מספיק להתפלל "תקע בשופר גדול לחירותנו ושא נס לקבץ גלויותינו" ולא לעשות מעשה.
מי שרוצה את השגשוג הכלכלי ואת ברכת אברהם ליעקב ובניו צריך לגייס את המוחות, המשקיעים, היזמים והמנהלים – למדינת ישראל.

חובה עלינו להיות שגרירים נאמנים ולספר שטובה הארץ מאוד מאוד, שההזדמנויות פה רבות, ואיך ותיקים וחדשים משלבים זרועות לבניית כלכלה חדשנית, פורייה וחובקת עולם המבוססת על ערכי ישראל סבא. אנחנו יכולים. חזק חזק ונתחזק!

הכותב הוא שותף מנהל בקרן הון-סיכון "אלף" וכותב הספרים "עץ החיים והכסף" על ספר בראשית ו"כל אחד משה רבנו" על ספר שמות.

 


אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם