של מנעוליך מעל הרגליך Featured

 15 sivan

סיון רהב מאיר

  1. 1."שלום סיון, כאן צחי מיכאלי מקריית שמונה. אנחנו קוראים השבוע את פרשת שמות בעודנו מטפלים באבא שלנו, דב בן לובה, שמתאושש אחרי השתלת מח עצם. בימי קורונה זה מורכב במיוחד.

"הפרשה מתארת את הצוות הרפואי הראשון בהיסטוריה: המיילדות העבריות, שפרה ופועה. פרעה גוזר עליהן לזרוק את התינוקות היהודים ליאור, והן מסרבות לפקודה. הן לא רק מסכנות את חייהן ומשאירות את התינוקות בחיים אלא מטפלות בהם במסירות. חז"ל מוסיפים ומספרים איך הן היו מעודדות גם את האימהות ואיך בעצם נוכחותן היו מחנכות: הן הרגיעו, חייכו, ליטפו ונטעו הרבה אמונה ואופטימיות ב'מחלקות היולדות' המאולתרת הזאת. בזכותן הדור ההוא שרד ויצא ממצרים.

"כבר כמעט שנה שצוותי הרפואה עובדים מסביב לשעון. אחרי חודשים מתישים של טיפול בקורונה האחיות מסתערות על מבצע החיסונים ומביאות אותנו למקום הראשון בעולם. אולי השנה אפשר להקדיש את הפרשה הזאת להן, הפרשה שבה נאמר עליהן: "וַתְּחַיֶּיןָ אֶת הַיְלָדִים". מאז ועד היום הן ממשיכות להחיות – מילדים ועד קשישים".

  1. איך צריך להתייחס לבחירות? הרב יהודה הנקין נפטר בימים אלו. הוא עלה מארצות הברית, היה למחנך ופוסק הלכה והיה גם אביו של הרב איתם הנקין, שנרצח עם רעייתו נעמה בפיגוע. באחד ממאמריו כתב שיום הבחירות צריך להיות יום של תפילה ותורה. הנה דבריו:

"משום מה, הבחירות נתפסות כעניין חילוני מובהק. כל המשאבים נרתמים לתעמולה, לגיוס בוחרים, לאספות בחירות ולכל השאר. איננו מזלזלים בכל אלה. מצד שני, אין דבר המצריך כה הרבה השגחה וסיוע ממרומים כבחירת מנהיגים.

"מי מאיתנו יכול לחזות את העתיד, ומי יחדור לליבות המועמדים? ואפילו נוכל לדעת מה שבתוך ליבם, איננו יודעים – והנבחרים עצמם אינם יודעים – מה תהיינה הנסיבות של מחר וכיצד יגיבו הם. כבר הכרנו מי שנבחר על בסיס מצע אחד, אך בפועל ביצע את היפוכו. ההנהגה הנראית טובה היום יכולה להתגלות כאסון למחר, וכן להיפך. דרושה לנו הרבה סייעתא דשמיא בבחירות.

פרעה מיישם בפרשה עיקרון עמוק מאוד: אם לא יהיה לנו זמן לעסוק בדברים רוחניים, אם כל הזמן נהיה משועבדים לעבודה פיזית, ייעלמו הרעיונות ה'מצחיקים' האלה על חירות ושחרור. "תִּכְבַּד הָעֲבֹדָה עַל הָאֲנָשִׁים וְיַעֲשׂוּ בָהּ, וְאַל יִשְׁעוּ בְּדִבְרֵי שָׁקֶר", אומר פרעה. כלומר, שיתעסקו כל היום בבניית פירמידות או בוואטסאפ שלהם, העיקר שלא תהיה להם שנייה פנויה לחשוב בשקט

"בחירות אינן פחות חשובות ממלחמה, ולפעמים הן גורליות אף יותר. טועה מי שלקסיקון הבחירות שלו מתחיל ב'אספה' ומסתיים ב'תעמולה'. למילון יש להוסיף גם 'תורה' ו'תפילה', 'תשובה' ו'צדקה'".

  1. "לא להרים יד על חבר" נשמע תמיד כמו ביטוי שאומרים בגן, משהו בסגנון של "לא למשוך בצמה". ובכן, הנה המקור הקדוש: משה יוצא מהארמון המצרי ורואה שני אנשים רבים, ואז כתוב: "ויאמר לרשע: למה תכה רעך?" רש"י מסביר מדוע משה משתמש בכינוי 'רשע': "אף על פי שלא היכהו, נקרא רשע בהרמת יד".

שואל הרבי מלובביץ': "מדוע נקרא האיש רשע למרות שלא היכה את חברו עדיין?" והנה תשובתו המרתקת: "לכל איבר ואיבר בגוף האדם יש תכלית שלשמה הוא נברא. ידו של האדם נועדה לנתינה. יד אמורה לחלק צדקה, למשל. לכן, אם במקום לשמש להיטיב לזולת היא מנוצלת למטרה הופכית – יש בזה חטא. וכיוון שכך, עצם הגבהת היד כדי להכות את חברו (אפילו שעדיין לא היכהו בפועל) כבר משמשת למטרה שנוגדת את תכלית כוונת הבריאה, ולכן החטא מתחיל כבר בהרמת היד באוויר על החבר".

  1. משה רבנו שומע השבוע את המשפט המפורסם: "של נעליך מעל רגליך כי המקום אשר אתה עומד עליו אדמת קודש הוא". הרב מיכי יוספי הסביר פעם איך החסידות לקחה את המשפט הזה והפכה את כל המשמעות שלו: "לכאורה, על פי הפסוק, האדם צריך להוריד נעליים וללכת למקום רחוק וקדוש כדי לעשות מהלך של שינוי, אבל הפירוש החסידי הוא הפוך: של נעליך – תוריד מעליך את מה שנועל אותך. מעל רגליך – מעל ההרגלים שלך. כי המקום אשר אתה עומד עליו אדמת קודש הוא – לא תמיד אתה צריך לחפש מקום אחר, לעבור דירה, ללכת לשכונה רחוקה, להצטרף לאיזה קורס. המקום אשר אתה עומד עליו – עכשיו – אדמת קודש הוא. המקום שבו אתה נמצא כעת יכול גם הוא להיות קדוש. רק תוריד מעליך את ההרגלים שנועלים אותך".

פרעה מיישם בפרשה עיקרון עמוק מאוד: אם לא יהיה לנו זמן לעסוק בדברים רוחניים, אם כל הזמן נהיה משועבדים לעבודה פיזית, ייעלמו הרעיונות ה'מצחיקים' האלה על חירות ושחרור. "תִּכְבַּד הָעֲבֹדָה עַל הָאֲנָשִׁים וְיַעֲשׂוּ בָהּ, וְאַל יִשְׁעוּ בְּדִבְרֵי שָׁקֶר", אומר פרעה. כלומר, שיתעסקו כל היום בבניית פירמידות או בוואטסאפ שלהם, העיקר שלא תהיה להם שנייה פנויה לחשוב בשקט.

המנגנון הזה נכון תמיד. כך כתב רבי נחמן בטקסט שמחבר בין יציאת מצרים הלאומית לבין זו הפרטית. לדבריו, כולנו נמצאים בגלות. גלות הנפש. כדי לצאת ממנה צריך להגיע ליישוב הדעת. כך הוא מסביר:

"כל מה שעבר על ישראל ביציאת מצרים – עובר על כל אדם שרוצה לזכות לחיי עולם. ביציאת מצרים בא צדיק אמיתי, משה רבנו, ורוצה להוציא את האיש הישראלי מגלות נפשו, והסיטרא אחרא מתגבר עליו יותר ויותר ומכביד עליו עול העולם הזה, והתאוות, והפרנסה, עד שקשה עליו לזוז ממקומו לשוב לה' יתברך... וכן ממש עובר על כל אדם בכל זמן, וכל אחד יכול להבין בעצמו את כל זה לפי בחינתו וערכו, איך שעוברים עליו כמה עליות וירידות כמה וכמה פעמים, בחינת גלות מצרים, כי עיקר הגלות הוא גלות הנפש... ומי ששם לב לזה, יכול לראות זאת בכל ההרפתקאות והתלאות וההצלות וההרחבות והישועות הנפלאות העוברים עליו כל ימי חייו, וכן הוא בכל אדם ובכל עת ובכל יום ויום". יציאת מצרים לא תמה.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם