אסור ליחידים לעשות מלחמת עם Featured

 6 aviya hakohen

אסור ליחידים לעשות את מלחמת העם

 

הרב אביה הכהן, ר"ם בישיבת תקוע ומלמד במדרשת לינדנבאום ובמת"ן

 

אנו נמצאים בימים סוערים. המוות הנורא של אהוביה מזעזע. החשדות כנגד המשטרה חמורים ביותר, ויש לדרוש שאת החקירה תעשה ועדה חיצונית המקובלת על כולם! דווקא מי שמאמין בשלטון החוק צריך להבין שאין שלטון חוק בלי אמון בשלטון החוק, ובינתיים נראה שהשלטונות מנסים לטייח. אסור לשתוק, יש לצעוק ולהפגין עד למינוי ועדת בדיקה חיצונית.

נערים יקרים ואהובים מאוד, אתם חיים בתחושת שליחות. אתם חיים בתחושה שאהבת ישראל ממלאת את כל ישותכם, ואתם עושים דברים מאהבת ישראל. אנא, שמעו לי, אנא, קראו את דבריי בנחת ובהקשבה

 

אבל השאלה אינה רק מותו של אהוביה אלא כיצד מונעים את המקרה הבא. ובכן, יש מי שחושבים שמותר לקחת את החוק לידיים ומותר לפגוע כך סתם בערבים. בעיניי ראיתי. אם אתם חושבים שאני טועה, אמרו זאת. אשמח לשמוע שאני טועה. פעם אחר פעם נערים מובלים לחקירות, ופעם אחר פעם הלב כואב על שהושמו מאחורי סורג ובריח. עד מתי? יש לומר בקול ברור וצלול: אסור ליחידים לעשות את מלחמת העם.

 

בבית משותף אסור לדייר לעשות מעלית שלא על דעת כל יושבי הבניין; זוהי דרך ארץ וזהו דין תורה. אנחנו כאן בארץ ישראל בבית משותף ענקי. גרים בו דתיים וחילונים, שמאלנים וימניים. כשאם שולחת את ילדיה לצבא היא מביאה בחשבון גם את הנורא מכול. המחויבות שלנו לאם שמאלנית ולאם ימנית היא אחת: את כל ההחלטות נחליט יחד, לאיש מאיתנו אין זכות להחליט לבד. ליחידים אסור לקחת את החוק לידיים.

 

נערים יקרים ואהובים מאוד, אתם חיים בתחושת שליחות. אתם חיים בתחושה שאהבת ישראל ממלאת את כל ישותכם, ואתם עושים דברים מאהבת ישראל. אנא, שמעו לי, אנא, קראו את דבריי בנחת ובהקשבה.

 

אהבת ישראל פירושה לכבד את הזולת. פירושה שגם לאחר, ה'שמאלני', יש זכות בדיוק כמו לכם. פירושה שמחליטים יחד ואיש אינו עושה מעשה על דעת עצמו. מי שבונה מעלית על דעת עצמו בבית משותף הוא גנב, ומי שמחליט לבדו בבית המשותף הגדול, מדינת ישראל, עושה מעשה פשע. אני יודע שכוונותיכם טהורות. אני יודע גם על פשעים שנעשו נגדכם, אבל איננו יכולים להרוס את הבניין. הכוח העיקרי שלנו בהמשך הציונות הוא באחדותנו. כוונותיכם הטובות עלולות לפורר את הבניין. אם יש טענות נגד המשטרה, הן חייבות להגיע לידי חקירה אמיתית, אך לא נוכל לתת ללקיחת החוק לידיים להימשך. איננו רוצים לראות תמונות של ילדים אזוקים.

 

נערים יקרים, קחו את כל הכוחות הטהורים והקדושים שבכם ועשו בהם מעשים קדושים. החברה בישראל במצוקה גדולה בכל היבט, ואולי זו שעתכם הגדולה: עשו מעשי חסד, השתתפו בבניין הארץ. אל תעברו על החוק.

 

ועתה אני רוצה לפנות למבוגרים שקוראים את דבריי. אנו יודעים שרוב הציבור הדתי ורוב רבניו מקבלים את מסגרת החוק. החברה הדתית-לאומית מצטיינת בקבלת מסגרת החוק יותר מכל מגזר אחר, אבל יש בשוליים דמויות שמבעירות את האש. מדוע כולכם שותקים? לאחר המוות הנורא של אהוביה איש לא קרא לחשבון נפש. איך הגענו למצב הזה? כמובן, יש לבדוק את המשטרה, אבל האם אין מקום לחשבון נפש של החברה, ההורים והרבנים?

 

קראתי מאמרים מופקרים! נער שקורא אותם מתמלא תחושות זעם על המשטרה והשלטון, ואם נפשו רגישה הוא מתחיל לחפש את הדרך לפגוע. קל להתלהם, קשה לקבל אחריות. המשטרה אינה תחליף לחינוך ילדינו, ואתם מאפשרים לגורמים בשולי המחנות להפיל נערים! הדמויות המבעירות את האש חוזרות אל משפחתן החמימה, ונערים תמימים קדושים וטהורים נופלים. לעיתים הפגיעות קשות עד כדי כך שהלב בוכה.

 

עקבתי אחר התגובות על מותו של אהוביה, ואינני יכול שלא להתפעל משתי תגובות שהפליאו אותי באצילותן: האב היקר של אהוביה והרב המתוק של בת עין הרב דניאל כהן. המשיכו בדרכם, הרבו טוב וקדושה, הרבו אהבת ישראל!

 

אל תפילו ילדים למקומות שקשה לעלות מהם.

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם