רק הקורונה תביא איחוד Featured

 7 korona
בחורי ישיבות, תלמידי מוסדות חרדיים ומקבילותיהם הדתיים-לאומיים, שהו יחד במלוניות קורונה וגילו: הגמרא אותה גמרא והראשונים אותם ראשונים

שמואל שחור, לשעבר קומונר סניף נריה בתנועת הנוער אריאל וכיום תלמיד בישיבת ההסדר ניר בקריית ארבע

בשבוע שעבר סיפקה הקורונה לי ולרבים מחבריי חוויה מיוחדת: מאות בחורי ישיבות חרדים ודתיים לאומיים שהו יחד במלוניות קורונה, ונוצרו מפגשים שלא היו יכולים לקרות בשום מצב אחר.

במהלך שבוע נפגשנו בחורים מישיבות ציוניות-דתיות – מרכז, ניר, אור עציון ושדרות – עם בחורים מישיבות חרדיות – פוניבז', חברון, מיר ומאור התורה. השהות במלונית יצרה המון נקודות מפגש מרתקות בין עולמות שונים לכאורה ובפועל דומים מאוד.

"אם גם מרכז הייתה חרדית, עולם הישיבות היה טוב יותר". המשפט הזה, שנאמר בעקיצה, מראה את ההערכה הרבה בין הצדדים שנוצרה תוך כדי הלימוד. כדרכם של בני תורה באמצע זמן חורף, הוקמו במלוניות בתי מדרש תוססים ופעילים.

בישיבת מרכז לומדים בימים אלו מסכת בבא מציעא, וכך גם בישיבת מיר-ברכפלד הליטאית. במפתיע, בשתי הישיבות עוסקים עכשיו בסוגיית 'תקפו כהן'. אחרי רגע אחד של הפתעה הבינו הבחורים שאין שום סיבה שלא ילמדו יחד, שהרי הגמרא אותה גמרא והראשונים אותם ראשונים. וכך מצאו את עצמם בחורים ציונים דתיים לומדים בחברותא עם בחורים חרדים. בחורים מישיבות חרדיות סיפרו אחר כך שהופתעו לראות שישיבת מרכז הרב אינה פחותה מכל ישיבה חרדית אחרת ואף עולה עליהן.

בלילה האחרון לשהותי במלונית הגיע לחדר שלי בחור חרדי וביקש שאעביר חבילת שוקולד ומכתב שכתב לחבר שיצא מהמלונית לפניי. הבחור סיפר שהשבוע שהיה במלונית השפיע עליו מאוד, במיוחד השיח עם אותו חבר, והוא רוצה לשמור על קשר איתו

בתקשורת פורסמו סרטונים מדיבייט במלון גרנד קורט שארגנו בוגרי תנועת הנוער אריאל עם חבר'ה חרדים. ביקורות נמתחו על האירוע, אבל ההכנות לאירוע והדיבורים שאחריו עוררו שיח מכבד שכל מטרתו להכיר את הצד השני. בכל פינה במלון היה אפשר לראות בחורים מכל הישיבות מדברים זה עם זה, מתעניינים, צוחקים ולפעמים גם קצת מתווכחים.

בלילה האחרון לשהותי במלונית הגיע לחדר שלי בחור חרדי וביקש שאעביר חבילת שוקולד ומכתב שכתב לחבר שיצא מהמלונית לפניי. הבחור סיפר שהשבוע שהיה במלונית השפיע עליו מאוד, במיוחד השיח עם אותו חבר, והוא רוצה לשמור על קשר איתו.

מכתב הרבנים שאסר על תלמידי הישיבות להגיע למלוניות בשל "סכנות רוחניות" אכזב אותי אישית. באנו בתפיסת עולם של אחדות העם והפלת החומות, אך הנהגת הציבור החרדי דוגלת בהגבהת החומות ובשימור החברה החרדית. לתפיסתה, בישיבות החרדיות, שכמעט לא לומדים בהן השקפה, שבוע כזה עלול לערער את תפיסת העולם של הבחורים.

ואולם לאחר דיבור 'לא מפוקח' עם בחורים רבים אני יכול לומר שרוב הבחורים הצעירים מאמינים בכל ליבם בהשקפה החרדית, אך גם בישיבות הטובות ביותר מכירים את ה'עולם הגדול'. השהות במלונית נתנה להם הזדמנות להכיר עולם תורני שונה משלהם, והם תפסו את ההזדמנות בשתי הידיים.

יצאתי מלא תקווה משבוע של שהות במלונית. השוני אינו גדול, ודי צעד קטן לגרום לאחדות. ברור לי שאיש לא ישכנע את חברו לשנות את תפיסת העולם, וגם אין שום צורך כזה. הדור הצעיר רוצה את האחדות, רוצה להכיר. את המציאות שיצרו מלוניות הקורונה ולא יכלה לקרות בשום דרך אחרת ניצלו כל הצדדים עד תום.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם