ואולי אתם בכלל מחזאים?

 12aspaklarya

חגי לובר

קולו של המתנחל ודמותו האותנטית טרם נראו על הבמות בישראל ועולמם של אנשי יהודה ושומרון היה לדבר הרחוק ביותר מאנשי התיאטרון. כעת, הגיע הזמן להוציא אותו מהמאבקים הפוליטיים ולהציג אותו כחלק מנוף התרבות הישראלי.


15 מחזות מרתקים נחתו על שולחננו (דוא"לנו) בחודשיים האחרונים. צעירים, מבוגרים, אנשים ונשים מוכשרים שהצליחו בהחלט לעניין את צוות המיזם ואף למלא את מבוקשנו כשיצאנו לדרך.

לתחרות כתיבת המחזה נגשנו מתוך תחושת שליחות כפולה;

א. רצינו לעודד אנשים לכתוב.

אין לנו ספק שאנשים יודעים לכתוב ואף כותבים... למגירה. כל מי שגולש בפייסבוק להנאתו, מופתע לגלות עד כמה קיימת אצל אנשים רבים יכולת ניסוח קולחת, רהיטות מחשבה המתבטאת בכתיבה ושנינות מרעננת. אלא שכל המתנות הטובות האלה אינן באות לידי ביטוי ציבורי- יצירתי ובוודאי שאינן קיימות במרחב התרבות. ממילא נשארת היכולות הזו מוגבלת ומעט מאד אנשים נחשפים לה.

אמרנו לעצמנו, שהגיע הזמן שייכתב מחזה על המתנחלים מבפנים. מישהו שכותב מנקודת מבט מבינה ואפילו אוהדת. רצוי כזה שגדל, חווה והשתתף בכל המאבקים מהצד ההררי של הקו הירוק גורש מגוש קטיף והוכה בעמונה. אין לי ספק ששוחרי התרבות האמיתית בעמינו המיוסר ישמחו לקול אחר [גם אם הוא לא הקול שלהם] שמצטרף למקהלת התרבות החד מימדית הנהוגה במקומותינו.

אנשים ונשים יצירתיים שכאלו שבאים מעולם שחי את ההוויה היהודית, מסוגלים להביא לידי ביטוי בימתי את ההוויה היהודית בצורה של כתיבת מחזה משובח. ברוחנו, המחזה יקרום עור וגידים על ידי שחקנים משובחים וההצגה תופיע לפני אנשים אשר תכנים אלה יגעו בנפשם ויתפסו מקום של כבוד בעולמם.

ב. רצינו להביא לבמה את המתנחלים.

ציבור ישראלי הנמצא בלב ליבו של המחלוקת הפוליטית- מדינית -ערכית המטלטלת את החברה הישראלית כבר למעלה משלושה דורות. חצי מהעם חושב שמדובר בציבור ערכי, ציוני, שורשי, מלח הארץ אושיות קיומינו ועוד. החצי השני חושב שמדובר בפוסט ציוניים, כובשים, אכזריים נצלנים, אנטי מוסריים ועוד. אלא שקולו של חצי העם שכנגד נשמע ללא הרף על במות ישראל ובכל צומת תרבותית וקולו של חצי העם שבעד מסתכם בהפגנות שבעד ושנגד.

אמרנו לעצמנו, שהגיע הזמן שייכתב מחזה על המתנחלים מבפנים. מישהו שכותב מנקודת מבט מבינה ואפילו אוהדת. רצוי כזה שגדל, חווה והשתתף בכל המאבקים מהצד ההררי של הקו הירוק גורש מגוש קטיף והוכה בעמונה. אין לי ספק ששוחרי התרבות האמיתית בעמינו המיוסר ישמחו לקול אחר [גם אם הוא לא הקול שלהם] שמצטרף למקהלת התרבות החד מימדית הנהוגה במקומותינו.

וכעת, שמחזות נשלחו והתקבלו במערכת אנחנו יכולים כבר לציין בסיפוק שהמטרות האלה קודמו בצורה משמעותית. שהרי ראשית לכל הצלחתנו היא בעצם כתיבת המחזה ובהתמודדות שחוו כותבים וכותבות עם הניסיון להפוך מילים לעולם חי פועל ואולי אפילו בועט.

בהצצה ראשונה אל המחזות אני יכול להגיד בפה מלא שיש בהחלט פוטנציאל. הנושא הוקף מזוויות שונות חלקן מפתיעות וחלקן מעוררות מחשבה. דמויות של מתנחלים, מתנגדים, תומכים ואויבים קמו לתחייה לבשו שם, קורות חיים יחסים עם סביבתם ובעיקר, כדרכם של מחזות טובים, רצונות ושאיפות שכמובן נתקלים בקשיי המציאות ובהתנגדות של בני אדם.

בחודש הקרוב יעברו על המחזות צוות של כותבים מקצועיים. כעת יעברו המחזות לשלב הראשון בתחרות אשר בסופה יחולקו הפרסים למקום הראשון, השני והשלישי. שיא התחרות הוא כמובן הפקת המחזה המנצח על ידי תיאטרון אספקלריא.

צילום: חנניה הרמן, לע"מ

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם