נורה אדומה Featured

 4 abulafya
בעקבות הכתבה מהשבוע שעבר שעסקה בהתמודדות עם בעיות נפש, "מותר להיות חולה סרטן, אסור להיות חולה נפש", כתב הפסיכיאטר ד"ר מיכאל אבולעפיה כמה דרכים לדעת אם אתם או מישהו בסביבתכם צריכים לחשוב ללכת לייעוץ או לטיפול. ברוך ה', יש כיום הרבה אפשרויות להקלת הסבל

ד"ר מיכאל אבולעפיה

החסידות מסבירה בפרשתנו את המילים "עצי שיטים עומדים" באומרה שלכל אדם יש מקום של שטות שהוא צריך לעמוד עליו, וכל אחד צריך לעבוד את ה' עם המיוחד שבו, עם החלום, עם יצירה שהיא שלו.

אבל לפעמים האדם יוצא מעצמו מדי. הוא מאבד את דעתו ומבולבל או עצוב מדי ולמשך הרבה זמן. איך אדם יכול לדעת מתי זו מחלה מיוחדת, מתי נדרשת בדיקה אצל פסיכיאטר ומתי המצב דורש הכוונה לכוחות היצירה? מה הם הסימנים שאמורים להדליק נורה אדומה לאדם ולסובבים אותו?

ארבע סוגיות עומדות כראשי פרקים בנושא זה:
  1. רמה הסבל: יש אדם שיש לו חרדות אבל הוא אינו סובל מהן אלא התרגל אליהן, הוא 'גולש' איתן, ויש אדם שסובל מהן, כלומר חושב עליהן כל הזמן, לא מצליח להירדם בגללן.

דבר דומה אנחנו מוצאים בבעיות פיזיולוגיות. לדוגמה, יש אדם שיש לו כאבי בטן ואיכשהו מכיר את עצמו כך ו'השלים' עם הכאבים אחרי שנבדק אצל רופאים, אבל יש כאבי בטן שאי אפשר לשכוח כי זה כואב מדי. עוד דוגמה: יש אדם שיש לו תנועות לא רצוניות של השרירים בפנים. רוב האנשים סובלים את זה וחיים עם זה ואינם מוכנים לטפל בכך כי השלימו עם המצב ויודעים שעם הזמן ייתכן שזה יעבור, אבל יש שילד סובל חברתית מאוד כי לועגים לו על כך או שמתבגר קשה לו מאוד נפשית עד שהוא מסתגר בתוך ביתו.

  1. רמת התפקוד: שאלת התפקוד היא שאלה מרכזית. יש משבר נפשי חולף, כמו קושי להסתגל למצב חדש כגון בזמן הגיוס או לחץ לקראת חתונה. כל אלו מצבים חולפים בדרך כלל, ולכן הגיוני שהאדם יגיב בצורה לא נורמטיבית למציאות לא נורמטיבית.

לעומת זאת יש אדם שסובל מקושי בתפקוד. למשל, הוא אינו מצליח ללמוד עוד בגלל ההתמכרות למסכים או אינו יוצא לחברים בגלל העצבות או אינו יכול להיות עצמאי כלל בתפקודים הפשוטים, כמו לצאת לקנות אוכל, בגלל חרדות וכדומה.

  1. חומרת המצב: הגדרת חומרת המצב היא הגדרה מסובכת, כי הרי היא גם סובייקטיבית. יש אדם שמצבו חמור ויכול לסבול את המצב, ויש אדם שמצבו קל ורוצה לרוץ לחדר מיון.
    סימפטומים חריפים לא בהכרח מעידים על חומרת המצב.כלל עומד לפנינו: רוב הסימפטומים במצבי נפש הם ריפוי של המצב הנפשי. כלומר, בזמן התקף חרדה האדם רועד, מסמיק, מזיע ומסוחרר, וכל אלו סימנים שהחרדה 'מנסה' לצאת ממנו, ועליו לאפשר לה לצאת.

אבל לפעמים המצב חמור כי הוא ממושך. אם האדם מרגיש את הסימפטומים זמן רב מדי והם מחמירים, עליו ללכת להיבדק. לא להתלבט, לא לתת לזמן לברוח לו.

  1. סכנה: הסימן הקרוב ביותר למושג 'נורה אדומה' הוא עניין הסכנה. אם אין לאדם רק מחשבות לא טובות אלא הוא גם מרגיש סכנה, עליו להגיע בהקדם למומחה להיבדק. אם האדם מרגיש לא רק חרדות אלא תחושה שהוא עומד לאבד את דעתו, זה סימן לפנות לעזרה מקצועית פסיכיאטרית בהקדם האפשרי.

העיקר בלי פניקה ולזכור שלקב''ה יש שליחים טובים, שאינכם לבד, כי כמה טוב יש בדור הזה, כמה אנשים מקצועיים מוכנים רק לעזור לכם, אז אל תחששו.

ד''ר מיכאל אבולעפיה הוא פסיכיאטר לילדים ונוער ומנהל מכון אבולעפיה לפסיכותרפיה יהודית

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם