כי יש א‑לוהים שופטים בארץ Featured

 3 londin

הרב חגי לונדין

בשנת 1352 היה העולם במצב נורא. מגפת הדֶבר השחור הכתה בכמה גלים, ולפי הערכות גרמה למוות של 25%–60% מאוכלוסיית העולם דאז. מעבר למוות מוטטה המגפה את הסדר הכלכלי והחברתי, גרמה מלחמות ורדיפות אנטישמיות, ובדור שלם של שורדים נחקקו חסכים נפשיים שהדהדו לדורות.

גם אז היו מי שנכנעו לדמיון ולפחדים והגיבו תגובה הזויה: הכנסייה הבטיחה למאמינים בה ישועה שמיימית ללא טיפול רפואי; תנועת המצליפים טענה שהרפואה לא תבוא בכלים מדעיים (שהיו אז קלושים מאוד) אלא באמצעות הלקאה עצמית עז זוב דם (אך זו גרמה להגברת הזיהומים והתפשטות המגפה) ועוד.

לעומתם היו מי שהחזיקו עמדה מדעית והצליחו לצמצם מעט את המגפה, למשל רשויות שזיהו שדגירת המחלה היא ארבעים יום, ולכן הורו לכלי שיט לשהות בזמן זה בבידוד ולהציג בסופם תעודת בריאות.

ואולם החשוב מכול הוא שהיו גם מי שהחזיקו עמדה רוחנית: באותה תקופה חי הר"ן, רבנו ניסים (1315–1376), מהעיר גירונדי שבספרד. הר"ן, שמעבר לגדולתו בתורה היה גם בעל השכלה רפואית, אמר על המגפה: "כי יש א‑לוהים שופטים בארץ למעלה ממנהגו של עולם... וכאשר תקרינה בעולם מצוקות ותלאות, הוא יותר נקל לאדם לשוב אל בוראו" (דרשות הר"ן, הדרוש העשירי). במילים אחרות, גם בעת הסבל הנורא עוד יתברר שיש שופט לארץ, ודווקא מצב כזה מאפשר לאנושות להתקדם יותר אל הטוב הא‑לוהי בכל המובנים.

במבט לאחור מתברר שהסבל האדיר שעבר אותו דור גרם בטווח ארוך לשינויים שהם הבסיס לעידן המודרני: האצה בפיתוח השכלה, רפואה ומדע; סדקים בעריצות של הסדר הפאודלי ששעבד את האיכרים (שכוחם גבר עקב הביקוש לכוח אדם לאחר המגפה); חופש מחשבה מול הכנסייה וכן הלאה.

ב"ה הסבל שאנו עוברים בתקופה הזו הוא כאין וכאפס לעומת מגפת הדבר השחור (וזאת בין השאר הודות לתהליכים שעבר העולם מאז), אולם ההיסטוריה חוזרת במובן זה שגם כיום יש לאדם בחירה אם להיות בתנועת המצליפים של שנת 2021 או להיות מתלמידיו של הר"ן; אם להתמוטט ולברוח להזיות, קונספירציות, שנאה ופחדים או לעמוד באומץ, להתנהל באופן מושכל ושקול ולראות כיצד 'יש א‑לוהים בארץ', והוא יוביל גם את עולמנו אל הטוב והתקווה.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם