הפיל שבחדר Featured

 5 hersh

אבינועם הרש

הוא היה בן שירות, הכרתי אותו בבית הספר לפני ארבע שנים. הוא היה בחור מקסים ועדין שמעולם לא פגע באיש, רק מה, הייתה לו בעיה מבחינת הכישורים החברתיים שלו. הוא לא תמיד הבין בדיחות ונראה שהוא צעד אחד מאחורי העולם.

נוסף על כך, אף שרצה מאוד, הוא לא באמת הצליח לתקשר עם התלמידים בבית הספר: הגדולים יותר נטו קצת לצחוק עליו, והקטנים פשוט להתעלם ממנו. לא נעים לומר, אבל גם אנחנו המורים לא בדיוק השתדלנו תמיד לפתוח איתו בשיחה. הרבה פעמים חלפנו על פניו כאילו היה אוויר, ממלמלים לעברו "שלום" נרפה כזה כדי לצאת ידי חובה וממשיכים לדהור לעבר השיעור שלנו.

זה היה גומר אותו. לא דיברנו הרבה, אבל בפעמים המעטות שכן דיברנו הוא היה משתף אותי: "תגיד לי, למה הם לא מדברים איתי? למה הם לא אוהבים אותי? עשיתי להם משהו רע?" ותמיד ניסיתי להסביר לו שהוא לא עשה להם כלום, זה רק העולם מסביב, הילדים והמבוגרים, שלא ממש מבינים אותו.

ואז הגיע פורים, והגעתי לבית הספר מוקדם, ופתאום קלטתי מישהו שלבש על עצמו בובה ענקית בצורת פיל. הבובה הזאת כיסתה את כולו והייתה פרוותית ועבה, וכל התלמידים הקטנים רצו אליה וחיבקו אותה ונהנו להרגיש את המגע שלה. גם הגדולים ניגשו אליה ונתנו לה כיפים, וכל בית ספר הרעיף עליה אהבה וחיבה וכולם רצו להצטלם איתה. חשבתי שבטח חם בטירוף למי שלובש אותה וניסיתי לנחש מי מהמורים שלנו התחפש לפיל הענקי הזה, ולא הצלחתי.

המשכתי ללכת לחדר מורים והכנתי לי קפה, ואחרי חמש דקות קלטתי את הבובה נכנסת לחדר המורים, והנה האיש שבפנים מסיר את הכובע של התחפושת ולתדהמתי אני רואה את בן השירות אדום פנים, כולו מזיע ומתנשף. והוא הסתכל עליי ואמר: "ממש חם כאן בפנים".

ראיתי שהוא כבר מתכונן שוב לצאת החוצה לילדים, אז אמרתי לו: "חכה רגע, תנוח. תנשום. תשתה משהו. תראה איך שחם לך".

"אין לי זמן", הוא אמר לי בהתלהבות, "הילדים מחכים לי. ראית איך שהם אוהבים אותי?"

נחמץ לי הלב. וחשבתי: מה הבחור הנפלא הזה אשם שכולם מתעלמים ממנו בכל יום, ורק כשהוא עוטה על עצמו מסכה כולם פתאום אוהבים אותו כל כך? כמה חבל שלא כל יום פורים.

אחרי כמה שנים נתקלתי בסרטון כזה של ניסוי חברתי: לקחו ילד עם מורכבויות שאף אחד לא ניגש לחבק אותו ושמו עליו מסכה ענקית של פיל, ופתאום כולם רצו בקרבתו. כמה שזה כואב כשחושבים מה זה בעצם אומר עלינו כחברה.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם