ממה אנחנו מפחדים? Featured

 4 hunenu

אסתר מידד, חוננו

דודה חיה שלנו בת תשעים ותשע וחצי. בריאה ברוך ה'. לפני שבוע היא אמרה לי: "אני פוחדת שאני בריאה מדי. ומה יהיה?" דודה חיה פוחדת מהלא נודע גם כשיש לה מתנה של בריאות. אפשר להבין.

ישבנו יחד בלובי בבית האבות שבו היא גרה, הטלוויזיה ריצדה ברקע. קורונה. עשר דקות הספיקו לי בשביל להיכנס לאווירת הפחד, החרדה ואפילו לייאוש. מתי זה ייגמר? מה עוד יקרה עד אז? כמה סבל עוד נעבור?

פחד מקורונה או פחד מקונספירציה, פחד מחיסון או פחד מאי-חיסון, בסוף זה אותו דבר. זה פחד. בגמרא כתוב שיותר משמתו במגפה מתו מהפחד מהמגפה. גם מחקרים מראים שפחד ומתח מגבירים ומעצימים את החולי.

אבל יש עוד אפשרות מלבד פחד. האפשרות לדעת 'ש'הקונספירטור' הראשי הוא בורא עולם. וכל מה שהוא עושה הוא עושה בשבילנו, והוא שמביא עלינו חוליים רעים רבים ונאמנים. זה כבר נשמע אחרת.

שנים עשר אנשים הגיעו לארץ אוחזים מנטליות של עם של עבדים, עם שעוד אינו יודע להיות עם חופשי בארצנו. הם ראו את תושבי הארץ קוברים מתים. הלוויות. יש להם פרשנות משלהם: זו ארץ אוכלת יושביה. מפחיד. ניתנה ראש ונשובה מצרימה. עדיף.

שניים מהם הרגישו אחרת. כלב רצה להינצל מהעצה הרעה והלך להתחזק אצל אבא ואימא. אצל אדם וחוה. הרי שם הכול התחיל: חוה קנתה את גרסת הנחש – ה' שונא אתכם, רוצה לשלוט בכם – ואכלה מעץ הדעת טוב ורע, וכל השאר היסטוריה. הארס הזה, זוהמת הנחש הוטלה בנו, בני אדם וחוה.

ומאז יש מאבק בין הטוב לרע. בין החיים למוות. בין פרשנות שלילית לחיובית. ואנחנו צריכים להפריד ולבחור. בחיים.

כשכל העולם כולו עובר טלטלה כזו אנחנו יכולים לבחור לפרש שהכול בא מאהבה ובאהבה. אז מתמלאים בציפייה ובתודה, שהרי אם הכאב גדול, סימן שהלידה מתקרבת. כמו יולדת שיודעת לשם מה היא עוברת את הכאב, ואז הוא נעשה נוח יותר. קל יותר.

כך גם בנוגע למה שמטלטל את ארצנו. הרבה מאיתנו כואבים את אלימות המשטרה. אלימות קשה שהביאה לרצח של נער אהוב י­‑ה. אוהב הארץ. הרצח הזה חשף מציאות של אלימות מתמשכת. הפרת החוק בשם החוק שמלווה אותנו מאז קום המדינה.

למה? למה אחים נלחמים באחים? למה מאפשרים למסתננים סודנים להציף את תל אביב? למה בצה"ל אוסרים 'הדתה' ומאפשרים תעמולת ארגוני שמאל? למה כשזורקים אבנים מדי יום על יהודים אין אכיפה? למה בדווים בנגב גונבים מצה"ל נשק דבר יום ביומו? למה מאפשרים בנייה ערבית לא חוקית, ובתי יהודים נהרסים השכם והערב?

שורש העניין טמון בוויכוח – מדינת כל אזרחיה או מדינה יהודית. האם אנחנו כאן מכוח הבטחה מבורא עולם או שמצאנו מקלט בטוח שלא בטוח שהוא שלנו?

כציבור מאמין, האם אנחנו מרגישים בנוח לומר את האמת, שאנחנו פה מכוחו של ה א‑לוהי ישראל שברצונו נתנה לנו, או שאנחנו ציבור שפוחד ממה יגיד עליו הציבור החילוני, שפוחד ממה יאמרו הגויים, שפוחדים זה מזה ומונהגים על ידי מנהיגים שפוחדים מבוחריהם? משטר שמבוסס על טיוח ושקר הוא משטר ללא בסיס יציב ואמיתי. האלימות הגוברת של השלטון מעידה על איבוד עשתונות. אלימות שמאבדת את עצמה לדעת.

כציבור אנחנו רוצים להמשיך לחלום, לזקוף קומה, להיות עם חופשי בארצנו, לחיות בה כיהודים, וברובד האישי כל אחד ואחת מאיתנו מיטלטל לעיתים בין פחד להרגשה בטוחה. פחד שלא אצליח. פחד מבדידות. פחד שלא יהיה לי כסף. שאין לי מקום בעולם. שלא יאהבו אותי. פחד להיות אני. פחד מהפחד. פחד לפגוש אמת שמחייבת אותי.

אני רוצה להסתכל לפחד בעיניים. לפגוש אותו, לשמוע מה יש לו לומר. ואז לבחור. לבחור בחיים. להרגיש, לחוש, להאמין שהכול מנוהל בטוב, באהבת ה' אותנו, וכל כאב נועד לשם הולדה. אני רוצה לבחור בכל רגע מחדש להישען עליו. לפרש את טלטלת הקורונה כמהלך עולמי של אבא שפועל לטובתנו. לתיקון העולם. לפרש את אלימות השלטון כקליפה שמגינה על פרי טוב והולכת ומתקלפת, ולפרש את הפחד האישי שמלווה אותי כהזדמנות לבחירה. לגלות טוב שמסתתר בהעלם. לגלות את אסתר.

כשיולדת מתייסרת בחבלי לידה לא מנסים להפסיק את התהליך. מחזיקים לה את היד, מנגבים לה את המצח ולוחשים לה: הנה זה בא.

השבת היא שבת מופלאה, שבת בין פורים לשושן פורים. נגזרה הגזרה להשמיד ולהרוג. פחד נוראי. אולי קצת שתדלנות תועיל? כל היהודים כורעים ומשתחווים מפחד המן. ומרדכי, מה אתה עושה?! אתה מסכן את כולנו. מאין העוז? אסתר נכנסת למלך ומסכנת את חייה. היא פחדה, אבל בסוף בחרה. לבשה מלכות. והנה זה קרה. הכול התהפך.

כן תהיה לנו.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם