חוזרים למקום גבוה יותר Featured

 15 sivan

סיון רהב מאיר

1. ד"ר חנה קטן פגשה השבוע מאות ילדות ונערות, בסדנת "נפגשות". היא רופאת נשים ותיקה, אימא ל-13 ילדים, רעייתו של הרב יואל קטן. הנה כמה מהכלים שבהם ציידה את הבנות, והם רלוונטיים גם לבנים:

•           "בגיל ההתבגרות, רבות מרגישות נמוכות מדי או גבוהות מדי, רזות מדי או שמנות מדי. האמת היא שאין טעם בהשוואות האלה, כל אחת והיופי המיוחד שלה. את לא צריכה להיראות כמו אף אחת אחרת, אלא כמוך. היום יום האישה הבינלאומי, תסתכלו על הנשים הראשונות, אימהות האומה. מסופר שהיה להן יופי פנימי, הן פשוט הקרינו מתוכן אמת – ואי אפשר היה שלא לאהוב את זה. אם נאהב את עצמנו, אם יהיו לנו ביטחון עצמי ושמחה, זה יקרין החוצה. לפעמים מגיעה אליי למרפאה נערה ומתלוננת על פצעי בגרות, ואני בקושי רואה פצעון אחד על האף שלה. לפעמים מגיעה נערה עם הרבה פצעי בגרות, ואני מופתעת לשמוע שהיא בכלל באה לדבר על משהו אחר, כי זה לא כל כך מפריע לה, כי היא שמחה ומרגישה טוב עם עצמה".

•           "העצה שלי למתבגרים היא חמש ת"וים – תנומה (לפחות 8–10 שעות ביום, חשוב לישון), תנועה (להיות בפעילות, לזוז), תזונה (בריאה ומאוזנת), תודעה (אמונה, אופטימיות, תוכן, ערכים) ותפילה".

•           "בגיל ההתבגרות מרגישים הרבה פעמים עצבות, מרדנות, חוסר ביטחון. הכול משתנה. אבל כל העולם עבר סוג של גיל התבגרות השנה. זה נורמלי, וכל אחת צריכה לדעת שעכשיו כל העולם מרגיש כמוה. זה מנחם, צרת רבים היא חצי נחמה. אנחנו יחד בסיפור הזה. חז"ל אומרים: 'ענווים, הגיע זמן גאולתכם'. הגאולה תגיע כשנהיה ענווים. נדמה לי שקיבלנו השנה שיעור גדול בענווה. הלוואי שהוא יקרב את הגאולה".

2. לפני כחודש הוכנסתי לקבוצה של האחיות גרינברג בוואטסאפ, כדי לעבוד איתן על כתבה. זו קבוצה של שבע אחיות, שליחות חב"ד, שחיות בחמש מדינות שונות: ישראל, ארה"ב, צרפת, גרמניה ואוקראינה. הכתבה שודרה השבוע, אבל קצת קשה לי להתנתק מקבוצת הוואטסאפ הזאת עכשיו.

במקביל לבחירות, קיבלתי שם עדכונים שוטפים על אירועים אחרים לגמרי: הסופה שמשתוללת בטקסס ומאלצת את שליחת חב"ד שם להכין אוכל לרעבים ולחלץ לכודים. מצב הקורונה החמור בצרפת שבגללו צריך לערוך קריאת מגילת אסתר בבתים, בקבוצות קטנות. האנטישמיות באוקראינה והניסיון לעזור שם לניצולי שואה עריריים. וגם ההתמודדות של השליחה בגרמניה שהתאלמנה השנה וממשיכה להפעיל לבד בית חב"ד ולנהל קהילה שלמה. ביקשתי מהן לצלם ולתעד תוך כדי פעילות, אבל לא תמיד הן הספיקו. הן עסוקות בעשייה.

במפגש זום של כולן, שאלתי אותן מה העצה שלהן לנשים רגילות שעייפות בתום שנת הקורונה. "שיצאו לשליחות, ולא יהיו עייפות", ענתה סטרני מגרמניה בחיוך, אבל נדמה לי שהיא אמרה זאת ברצינות: כשעושים למען האחר, כשחיים בתודעה של שליחות – זה נותן כוח להתמודד עם הקשיים. זה מה שגיליתי בכל פעם שהקבוצה הזאת טרטרה, בין שאר הקבוצות, אבל לא על סקרי מנדטים ועל מי לא יקים ממשלה עם מי, אלא בעדכוני חסד ויהדות: בשביל לחיות בתודעת שליחות לא צריך להקים בית חב"ד באלסקה. אפשר לחיות בתודעת שליחות בביתנו, בין המטבח לסלון, ביחס לשכן או לילדים שלנו.

3. שבועיים לפסח. ד"ר מירי כהנא ממכללת "אפרתה" מציעה נקודת מבט קצת אחרת על תקופת הניקיונות:

"רציתי לשתף במחשבה שאני חוזרת ומזכירה לעצמי: כל הניקיונות האלה באו עלינו רק בגלל שאנחנו עשירים גדולים. לא אני אישית, כולנו. כל משפחה גרה בבית משלה. יש חדר נפרד להורים, מטבח, מקלחת ושירותים. הבתים שלנו מלאים רהיטים, בגדים, כלים ואוכל. הילדים שלנו שבעים, עד שהם שוכחים חבילות שלמות של חטיפים במגירה ומשאירים בתיק כריכים שאפילו לא טעמו מהם. כמה אנחנו רחוקים מהדיונים ההלכתיים של פעם על תנור ציבורי לכמה משפחות, על שמלתו היחידה של העני שצריך להחזיר לו בכל בוקר אם נלקחה, או על כיבוס הבגד היחיד שיש לאדם לקראת שבת.

למרות הקשיים והאתגרים בדורנו, אני בטוחה שלכל אחד מאיתנו יש לפחות סבא רבא אחד שהיה יוצא מגדרו מרוב שמחה והפתעה אם היה רואה את הרווחה העצומה שהנינים שלו חיים בה. לכן מדי פעם אני מזכירה לעצמי לעצור את המחשבות על כמה עוד יש לנו לנקות ועל כמה עוד יש לנו לבשל, ולחשוב פשוט על כמה יש לנו".

4. בימים אלה צוינו 26 שנים לפטירת הרב שלמה זלמן אוירבך זצ"ל. הוא היה אחד מגדולי פוסקי ההלכה, שהתפרסם גם באנושיותו ובמידותיו המיוחדות. הנה כמה סיפורים קטנים-גדולים עליו, שיכולים לטהר קצת את האווירה בימים אלה:

•           הרב יוסף אליהו מספר: "חמותו של הרב לא ראתה טוב, וביקשה שמישהו יקליט בעבורה פרקי תהלים, כדי שתוכל להמשיך להתפלל בלי ספר. הרב כבר נחשב אז גדול הדור, אבל הוא זה שהקליט לה בקול מתוק פרקי תהלים. כי אם צריך מישהו, אז 'מישהו' לא צריך להיות דווקא בחור צעיר. אם זו מצווה – הוא יעשה אותה. אין אצלו חלוקה במצוות, הכול חשוב. לכן הוא גם נהג לומר שצריך לקבוע זמן לחסד. לא רק לעשות חסד כשמזדמן. הרי לתפילה וללימוד יש זמן מוגדר שאנחנו מקצים להם, אז כך גם לביקור חולים וכדומה".

•           יונתן בילט סיפר: "כשהייתי ילד בשכונת שערי חסד באתי לשאול את הרב אם מותר לשחק במשחק מסוים בשבת. הרב לא פסק 'אסור' או 'מותר' לפני ששיחק במשחק החדש והתלהב ממנו איתנו, הילדים".

•           יום אחד בצהריים אמר הרב שלמה זלמן אוירבך לאשתו שתמסור למי שיתקשר שאי אפשר להפריע לו כעת כי הוא צריך להכין שיעור. כשנכנסה האישה אל החדר הבחינה שהוא נח על מיטתו. הרי אמרת שאתה מכין שיעור, היא תמהה, היכן הספרים? מדוע ישנת? ענה הרב: גם לנוח לפני השיעור – זו הכנה של שיעור. אם לא יהיה למלמד כוח, השיעור לא יהיה טוב. אדם צריך לדעת שלפעמים מנוחה היא מצווה של ממש.

•           כשהיה תלמיד צעיר הוא צלל אל לימוד הגמרא, אבל רצה גם ללמוד בספרי המוסר מדי פעם. כשראה שאינו מספיק, החליט שפעם בשבוע-שבועיים הוא יסגור את הגמרא, ירוץ לחדר שבו למד הרב קוק, ויביט בו בשקט מהצד, לומד תורה. דקה אחת שבה ראה את הרב קוק לומד בהתלהבות – הייתה בשבילו "שיעור מוסר". היא הלהיבה אותו לשבועיים-שלושה ונתנה לו כוח ללמוד, עד לפעם הבאה.

לזכרו.

5. מסעדות, אירועים, הופעות. הכול נפתח מחדש, לאט ובזהירות. בשבוע שעבר קראנו את אחת הפרשות העצובות בתורה, שהיא גם אחת הפרשות השמחות בה. בהתחלה מסופר על חטא העגל. העם מחליף את משה ואת התורה בעגל זהב, בעבודה זרה. אבל אחרי האירוע הקשה הזה, מגיעה הבשורה המשמחת: אלוקים מוחל וסולח. אפשר לפתוח דף חדש ולהתחיל שוב, ואנחנו מקבלים את לוחות הברית בפעם השנייה.

פרשנינו מסבירים שלא מדובר בשידור חוזר, אלא בברית עמוקה ומשמעותית יותר. עכשיו, אחרי הריחוק, הקירוב מחדש מעלה אותנו לרמה גבוהה יותר. מעכשיו אנחנו יודעים להעריך את מה שכמעט איבדנו.

גם אנחנו אחרי שנה של ריחוק, מנסים לגשש את דרכנו בחזרה. אבל זו לא חזרה בדיוק למה שהיה. ההתקרבות המחודשת יכולה לבשר על יחסים אנושיים אחרים וטובים יותר. להתרגש ממפגש עם סבתא, מתפילה בבית הכנסת, מכך שהילדים הולכים בכל בוקר לבית הספר. לא לחזור לשגרה, אלא לעלות רמה. הלוואי.

שבת שלום. חזק, חזק ונתחזק.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם