שורש החירות של עמ"י Featured

 4 estetic
 
עבדות הייתה תופעה נפוצה בעולם הקדום. למה רק עם ישראל מרד? על קווים, עיגולים, ספירלות והאיזון הנסתר שבבריאה

 

יחזקאל לנג

השקפה מעגלית לעומת השקפה קווית

בעולם העתיק היו החיים מה שאנו מכנים מעגליים (גלגל הדרמה הבודהיסטי, מעגל היין והיאנג של הטאואיזם ואפילו הטרגדיה היוונית). מה שהיה בעבר הוא שיהיה בעתיד. המושג של שינוי לא היה מוכר. כל זה השתנה עם יציאת בני ישראל ממצרים: כמעט בן לילה הפך עם שלם מעם של עבדים לעם של בני חורין. 

עם ישראל גאה ובצדק במעמדו כאומת הסטרטאפ, אבל החידושים המרכזיים יותר של עם ישראל אינם פיזיים אלא רוחניים. הבעיה עם החירות היא שאין זכויות יוצרים על הרעיון, ולכן אחרים יכולים להשתמש בו בלי לדעת מה מקורו. 

סיפור יציאת מצרים היה כה עוצמתי עד שהעניק השראה לעולם כולו. כאשר ביקשו האבות המייסדים של אמריקה להטביע חותם על המדינה החדשה שלהם, הם הציגו תחילה תמונה של בני ישראל חוצים את ים סוף. זו אותה אמריקה שבהמשך ההיסטוריה הביסה גם את הקומוניסטים וגם את הפשיסטים, שתי תנועות חילוניות שביקשו לשעבד את האנושות. 

אלפי שנים לאחר יציאת מצרים, כאשר עמד ד"ר מרטין לותר קינג על המדרגות של בניין הקפיטול בוושינגטון ונאם על שוויון לשחורים, הוא לא ציטט את אפלטון והיוונים או את קיסר והרומאים; הוא ציטט את משה רבנו ודיבר על יציאת מצרים. "המאבק של משה ובני ישראל שביקשו לצאת ממצרים הוא סיפור על כל האנשים שנאבקים למען חירותם", אמר קינג. 

 111.png

איך המציא עם ישראל את החירות?

למעשה אפשר לטעון כי היהודים המציאו את המושג של הקו והכניסה אותו למחשבה האנושית. הסמל של יציאת מצרים עצמה הוא התמונה של בני ישראל חוצים את ים סוף בקו ישר. המקל של משה הוא עוד סמל קווי. להשקפה קווית יש יתרון גדול: שיפור מתמיד במעמד. אבל יש לו גם חיסרון: חוסר סיפוק במצב הנוכחי, כי תמיד אפשר להשיג יותר. ולכן את היתרון של הקו מקזז חסרונו. 

גם להשקפה המעגלית יש יתרון גדול: שמחה בחלקנו. אבל יש לו גם חיסרון גדול: מעמד נמוך. כמעט אלף שנים לאחר יציאת מצרים החלו בעולם המערבי היוונים ולאחר מכן הרומאים לאמץ לעצמם השקפה קווית בהתקדמות האנושות. חבל שבסופו של דבר הם לקחו את זה לקיצוניות.

 

סמלים לאומיים 

כמה עמוק הפרדיגמות של עיגולים וקווים טבועות בנפש האנושית? כדי להבין עלינו פשוט להתבונן בדגלי העולם. דגלי מדינות המערב כמעט כולם מבוססים על קווים. רבים מן הדגלים של אירופה מציגים שלוש שורות. כשאנו מגיעים לבריטניה ולאמריקה אנו רואים שפע של קווים. לעומת זאת הדגלים של המזרח מציגים בעיקר מעגלים. ומה עם המזרח התיכון? כאן אנו רואים משהו מרתק אפילו יותר: סהר. כפי שמתאים למדינות שממוקמות במערבו של המזרח, המדינות המוסלמיות מציגות השקפה מעגלית חלקית.

222.png

 

 

סמלים דתיים

כמובן, גם סמלים דתיים משקפים את הדפוסים הללו. הנצרות, הדת של המערב, מסומלת בשני קווים בזוויות ישרות. האסלאם, הממוקם בעיקר במזרח התיכון, מיוצג בסהר או בחצי עיגול, והיהדות במגן דוד. במזרח יש גלגל הדרמה הבודהיסטי ומעגל היין והיאנג של הטאואיזם, שבו מעגלים בתוך מעגלים. לפי הקבלה, העולם נברא בעיגולים ובקווים, ולכן על טבעת נישואין להיות מרובעת מבחוץ ועגולה מבפנים.

איחוד ההפכים

המצב האופטימלי היא לשלב בין קווים לעיגולים, ויש דרכים רבות לעשות כך, אולם הדרך הידועה ביותר היא הספירלה. הדבר הגדול ביותר ביקום הוא הגלקסיה, המורכבת ממיליארדי כוכבים. הצורה של מרבית הגלקסיות היא ספירלה.  הדי-אן-איי, המכיל את קוד המקור של האנושות, גם הוא בצורת ספירלה. גוף האדם הוא עצמו שילוב של שני הסימנים – קווים לגוף ומעגל לראש. כמובן, באיש הצורה הקווית שולטת, ובאישה הצורה המעגלית שולטת.

גם האור וגם הקול שניהם עוברים בגלים. גל הוא קו שמתקדם בתנועה מעגלית, לכן גם הגל הוא שילוב מאוזן להפליא של קו ועיגול.

 

ישראל – מאחדת את העולם מהמרכז

דגל ישראל ייחודי בקרב דגלי העולם, כי הוא היחיד שיש בו מגן דוד. גם מגן דוד יכול להיתפס כשילוב של מוטיבים – מעגל הבנוי מקווים. מאחר שישראל שוכנת בין מזרח למערב, המדינה היהודית היא המקום האידיאלי לשלב את האלמנטים של הקו והמעגל. המנורה היא עוד סמל מושלם המאזן בין קו לעיגול: מעגלי בחלק התחתון שלו וקווי בחלק העליון. סמל ספירלה יהודי, כמובן, הוא השופר.

 

333.png

עוד סמלים יהודים ספירליים

ב100 השנים האחרונות, מאז תחילת הציונות והעליה של יהודים לארץ ישראל, אנו עדים לתהליך מרתק – המזרח משנה באיטיות את השקפת עולמו המעגלית להשקפת ליניארית, והמערב משנה את השקפתו הליניארית למעגלית. בתפיסה הקווית החדשה של המזרח ניתן להבחין בהצלחה הכלכלית, במיוחד בזו של הודו וסין. בתפיסה המעגלית החדשה של המערב ניתן להבחין באופי האידיאולוגי הגדל והולך של השיח הפוליטי ובסגירתו של דיון אקדמי פתוח. ההצפה של המערב על ידי מוסלמים מזרחיים, במיוחד באירופה, גם מסייעת להפוך את הלך הרוח המערבי שלה למזרחי. דבקה היום, שהתפיסות הקיצוניות של המערב ושל המזרח שולטות, העולם זקוק לדוגמא מאחדת של קווים ומעגלים. יותר מתמיד העולם צריך את ישראל.

E13-SPIRALS.png

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם