כאב גדול ולא מוכר Featured

 5 shchuoll

כאב גדול ולא מוכר – השבת הארצית למודעות לשכול האזרחי

פיני רבינוביץ

כאב אישי הקשור בסיפור לאומי גדול – סופו להישמע. לגרום תנועת לב למי שמטה אליו אוזן ולהוליד בו רצון טוב לסייע לכאבו של מספר הסיפור. להקשיב לו, לכאוב איתו, להיות שם.

אנחנו מחוברים לימי הזיכרון לשואה, לחללי צה"ל ולנפגעי פעולות האיבה, כי מעבר לסיפור האישי של כל משפחה יש בנו רגש שמחבר אותנו לסיפור השורשי של העם היהודי: בכל דור ודור עומדים עלינו לכלותנו, והקב"ה מצילנו מידם.

מהצד השני יושבים מי שחוו שכול אישי שאינו קשור לסיפור לאומי גדול. אני קורא להם 'משפחת השכול האזרחי'. אלו מי שמשפחתם חוותה אובדן של בן משפחה או בת משפחה עקב מחלה או בנסיבות טרגיות אחרות.

כשנפטרה דסי בתי ע"ה אחרי מאבק ממושך במחלת הסרטן הכרתי מקרוב מושג חדש וכואב. גיליתי על בשרי ונפשי מהו שכול אזרחי. הבנתי שצריך הרבה כוח ותמיכה כדי להרכיב בחזרה את הפאזל המשפחתי שמתפרק בזמן מחלה של ילד ובעיקר לאחר השבעה. דרך שיחות עם הורים אחרים שאיבדו את ילדיהם התחדדה בי ההבנה שיש צורך חברתי, לפני הכול, לדבר עליו. להגיד בפה מלא שהוא קיים ונוכח בחייהם של הורים שכולים מכל גוני הקשת הישראלית אף שהוא אינו נתמך כמעט כלל על ידי המדינה והגופים הפועלים לרפא את פצעי השכול הלאומיים.

לפני הכול המטרה היא ליצור שפה, להכיר לאנשים את המושג שכול אזרחי, שלצער כולנו אינו מקבל ביטוי מספק, והגיע הזמן להגיד את זה: מדי שנה נפטרים אלפי ילדים, נוער וצעירים ממחלות ומאסונות טרגיים אחרים. הם משאירים אחריהם הורים ואחים, סבים וסבתות, שלצער כולם לא ניתנת להם הזכות הבסיסית לשיקום ראוי, הכולל לפעמים גם טיפול רגשי ותמיכה נפשית וכלכלית. אחרי שנים של מאבק למען חקיקה שתכיר במשפחות השכולות האזרחיות אני מעביר את הזרקור לקהילה, לחברה הישראלית.

לשם כך אנו עורכים זו השנה השלישית השבת, פרשת אחרי מות–קדושים, שבת ארצית להעלאת המודעות לנושא השכול האזרחי. שבת שבה יוכלו קהילות, תנועות נוער, מכינות, רבנים ואנשי רוח לעורר שיח, ללמוד מדפי לימוד ומקורות שהוצאנו ולתת מקום להורים, לאחים ולבני הזוג לספר על שאיבדו. אירוע זיכרון משלים לימי הזיכרון והתשועה הלאומיים.

לא לחינם נבחר המועד דווקא על פי פרשת השבוע. בפרשה זו אהרן הכוהן מאבד שניים מבניו ברגע אחד, ותגובתו הרועמת אחת: שתיקה. "וידום אהרן", מספרים הפסוקים, ובדרכם התמציתית מתארים את הכאב שאין מילים שיכולות לתארו. מקום לזעקה. מקום לשתיקה. זו הפעם הראשונה שכולנו נתאמץ ונביט בשותפות ובסולידריות בעיניהם של מי שאיבדו את היקר להם מכול.

ברוריה אשתי כותבת: "יש מקור מאוד יפה, מאלו שנאספו לשבת, שעוסק בדרך השונה של כל אחד לבטא את האבל. סיפור ממסכת שבת על רבי חנינא שמתה בתו ולא בכה. אשתו שאלה אותו: 'תרנגולת הוצאת מביתך' שאינך בוכה? והוא ענה לה: 'שניים – שכול ועיוורון?' כלומר, לא די בשכול שיש להוסיף עליו עיוורון מרוב בכי?

"נכון שיש מגוון דרגות פתיחות, וצריך להיות קשובים למקום של האדם. אבל תמיד טוב להתעניין, כי לכל אחד יש צורך שעוד אנשים יזכרו את המת שלו. אמירה למשל שכולם מתעצבנים ממנה היא 'תהיו חזקים'. את זה אפשר להוציא לגמרי מהלקסיקון. ורואים, כמו אצל רבי חנינא, הרבה זוגות שההתמודדות ביניהם שונה. אחד מדבר, השני שותק".

כמה אנשים שאלו אותי למה צריך יום מרוכז, הרי לכל אחד יש יום הזיכרון הפרטי שלו. התשובה שלי היא שלצערי ימי הזיכרון הפרטיים לפעמים מתפספסים. אם לא שומרים את התאריכים ביומן, אין שום סיכוי שנזכור. וגם אם זוכרים, קשה לפספס יום עבודה ולהצטרף לאירועים או לבית העלמין. בסופו של דבר רוב בני האדם מוצאים את עצמם מציינים את יום השנה ליקיריהם בחיק המשפחה בלבד. אני חושב שיום מרוכז בשנה סביב שבת המודעות יכול לנקז את הקשב הציבורי ולאפשר לקהילה הרחבה יותר להתכנס, להיזכר ולתמוך במשפחות.

איני יודע איך הנפש עובדת, אבל ייתכן שגם למשפחות השכולות יום מרוכז יקל במעט על המועקה שהן סוחבות כל השנה ואולי יאפשר להן לנקז חלק מהתחושות לתקופה מסוימת שבה אפשר להביע באופן ציבורי כאב וגעגוע, לערוך אירועי זיכרון ולהשיק מיזמי הנצחה.

המודעות הציבורית היא תחילת ההנעה הרחבה של גלגלי התמיכה במשפחות. אנחנו רוצים שתהיה הכרה רחבה לכאב של הורים שכולים ותיקים וחדשים שמצטרפים למעגל הזה. שהם ידעו מהרגע הראשון שיש להם שם: שכול אזרחי. שהם לא לבד בסיפור הזה.

אנחנו מקווים שעצם נתינת המקום והמרחב הסמלי תוליד יוזמות יפות ומרחבי תמיכה הנזקקים מאוד למשפחות. הורים שכולים הרוצים לשתף וחברי קהילה המעוניינים להתנדב, אנא פנו אלינו.

דסי, שפעלה בחייה למען הכלל, ממשיכה ללוות אותנו משמיים כמקור השראה לתיקון ולעשייה חברתית.

לתגובות, פיני רבינוביץ': This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם