העולים להר Featured

 4 kotel
כמות העולים להר הבית ויום העצמאות

הרב אברהם ליפשיץ, ארגון מורא מקדש

א. בעשור האחרון, התעמולה לעידוד עליה להר הבית הולכת ומתעצמת. לשם כך קמו קרוב לעשרה ארגונים, מגייסים תקציבי עתק, טורים קבועים בשלושה עיתונים נכתבים מדי שבוע, הוקמו שדולות בכנסת, מושקעים המון יח"צ תקשורתי ופוליטי.

כחלק מהקמפיין הארוך, מופיעות בתקשורת מדי כמה שבועות כותרות מסקרנות: "זינוק במספר העולים להר הבית!", "שיא חדש בעליות להר הבית!"

הכתבות הללו, שנשלחות לתקשורת על ידי ארגוני העליה, מוטות בצורה קיצונית, ונועדו לייצר אצל הקורא רושם דמיוני, כאילו "כולם כבר בהר הבית, אז איך אתה לא תעלה?!"

אך האמת היא, שבמשך 4 השנים האחרונות כמות העולים להר הבית עומדת במקום ולא מתרחבת. הארגונים המפרסמים את הידיעות הללו, בונים על זה שהקוראים לא יתחילו לשוטט ולבדוק את הנתונים.

למשל, בחול המועד פסח האחרון, הכותרות זעקו: "2641 איש עלו להר הבית בפסח. שיא חדש!"

אז בדקנו, כמה עלו בפסח בשנים האחרונות?

ובכן, לפי הנתונים של ארגון 'יראה' (שפועל להעצים את העליה להר הבית) בפסח תשע"ח עלו 2593 יהודים להר הבית, ובפסח תשע"ט עלו 2438 יהודים. (בפסח תש"פ לא עלו, בגלל הקורונה). כך שגם מס' העולים בפסח השנה הוא כמעט אותו דבר. וכך עולה גם מסיכום נתוני כלל השנה: בשנת תשע"ח עלו 28800 יהודים, ובשנת תשע"ט 29420. בשנת תש"פ עלו 22367 (אמנם ההר היה סגור למשך חודשיים, אז יתכן שהיו מצליחים להגיע פחות או יותר לאותה הכמות, לולא הסגרים).

כלומר - בשנות השיא של העליה, עלו להר הבית במשך כל השנה פחות מ30 אלף איש.

חשוב להדגיש - לא מדובר בכמות העולים אלא בכמות העליות. מי שעוקב אחרי הפרסומים והתמונות באתרי העליה, יראה שהרבה מאוד מהעולים עושים זאת הרבה פעמים במשך השנה. (וכניסוח ארגוני העליה בעצמם: "הגידול בכמות היהודים העולה להר הבית נובע, בחלקוהמשמעותי, מעליות חוזרות של אותם אנשים שנספרים כמה פעמים, ולאו דווקא מהרחבתמעגל העולים").

כך שניתן להעריך, שכמות היהודים שעולים להר הבית היא 2-4 אלפים בסה"כ! מדובר בעצם על תופעה מינורית ביחס לכלל הציבור.עולי הר הבית נותרו בסה"כ מיעוט קטן. ואעפ"כ, הקמפיינים של ארגוני העליה נותנים תחושת שוא כאילו כל הציבור כבר בהר הבית.

ב. ולא, זה לא כי לאנשים לא חשובה ההתקרבות לקודש ולמקדש. לשם השוואה, לכותל המערבי עלו בפסח האחרון חצי מליון איש! המס' הבלתי נתפס הזה מלמד, שעל כל יהודי שעולה להר הבית, יש כ200 יהודים שמגיעים עד להר ומכריזים: "אנחנו לא עולים להר! אנו שומרים על מורא המקדש!".

מול כל התעמולה המסיבית לעליה להר, עומדת ההרגשה הבריאה של עם ישראל, שהולך באופן פשוט אחרי פסיקתם של כמעט כל גדולי ישראל, ומוציא אל הפועל את תשוקתו לקודש דווקא בשריד בית מקדשנו.

ג. פלא בעיני - כיצד ניתן לעלות להר הבית, ולדרוך ברגל גסה על פסקם המוחלט והנחרץ של כל הרבנים הראשיים לדורותיהם?! הלא מדובר פה על שאלה שנוגעת במקום הכי כלל-ישראלי שיש. אם לא בשביל להכריע בשאלות מעין אלו נוסדה הרבנות הראשית, ע"י מרן הרב קוק זצ"ל, אז לשם מה כן היא נוסדה?!

והכי תמוהים בעיני - אלו שעלו להר ביום העצמאות האחרון. הלא ביום ג' אייר לא קרה דבר, וכל תוקף קדושתו הוא רק משום שהרבנות הראשית החליטה – כדי למנוע חילולי שבת, להקדים את החג ביומיים. אז לברך על ההלל ביום העצמאות שהוקדם, רק בגלל פסק הרבנות, ואח"כ לעלות להר הבית – זה ממש תרתי דסתרי.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם