שני מיליון דונם מחכים Featured

 4 2000 dunam
שני מיליון דונם מחכים לקבלת אחריות של הממשלה

יוסף אביחי הרשקוביץ, תושב כפר תפוח וחבר בתנועת נחלה להתיישבות

עם שאינו צופה אל עתידו גם העבר שלו דל ובהווה הוא לוט בערפל. זאת גרסה חדשה למשפט המפורסם שאמר יגאל אלון. גרסה רלוונטית לימינו.

אנחנו נמצאים כרגע בתהליך שבין בחירות רביעיות לבחירות חמישיות. עם כל שבוע שעובר יורדים הסיכויים שתקום ממשלה בישראל, ולא נראה שבחירות נוספות עומדות לשנות את המצב. יכול להיות שבאיזה הסכם טכני כזה או אחר תצליח לקום ממשלה מאולתרת, אבל הסכם כזה לא באמת יפתור את המשבר שאנחנו נמצאים בו.

אחוזי ההצבעה יורדים ויורדים. חלק גדול מאיתנו איבד אמון בפוליטיקה ובפוליטיקאים, ואנחנו מאבדים את האמון שמשהו הולך להשתנות בזמן הקרוב. אם לא נציב לעצמנו עתיד, ברור לאן אנחנו הולכים: נישאר תקועים.

בתשכ"ז (1967) קיבלנו לידינו מתנה ענקית משמיים, את יהודה ושומרון, הגולן וחבל סיני. איך קרה שבתוך זמן קצר עזבנו כמעט כל פיסת קרקע אפשרית? איך קרה שגם מה שעוד נשאר אצלנו נוזל לנו בין האצבעות?

התשובה פשוטה: כי לא היינו מוכנים לזה. חוץ מנאמני ארץ ישראל השלמה, שהיה גרעין קשה של השמאל החילוני של פעם, וקבוצת תלמידי הרב צבי יהודה שהספיקו לשמוע את שאגות "איפה שכם שלנו?" איש לא האמין שזה יכול לקרות ואיש גם לא חלם על זה. את רוב אדמת הקודש שקיבלנו בנס משמיים כבר מסרנו בחזרה, ומה שעוד נשאר אצלנו הולך ונעלם.

בהסכמי אוסלו מסרנו לידי הרשות הפלשתינית 40% אחוז מיהודה ושומרון וקראנו להם שטחי A ו-B. מאז עברו שלושים שנה, גם ב-60% שהשארנו בידינו, שטחי C, לא הוקם אפילו יישוב חדש אחד על ידי המדינה (למעט היישוב עמיחי, פיצוי על פינוי עמונה). גם את המאחזים שהקמנו אי-אז בימים עוד לא קיבלנו כוח להסדיר

בהסכמי אוסלו מסרנו לידי הרשות הפלשתינית 40% אחוז מיהודה ושומרון וקראנו להם שטחי A ו-B. מאז עברו שלושים שנה, גם ב-60% שהשארנו בידינו, שטחי C, לא הוקם אפילו יישוב חדש אחד על ידי המדינה (למעט היישוב עמיחי, פיצוי על פינוי עמונה). גם את המאחזים שהקמנו אי-אז בימים עוד לא קיבלנו כוח להסדיר.

כבר יותר מעשר שנים שהרשות הפלשתינית מנהלת מלחמה אדירה על שטחי C בקצב נגיסה של יותר מ-60,000 דונם בכל שנה, והקצב רק עולה. מדינת ישראל ויתרה בפועל על כל מה שנמצא מחוץ לגדרות היישובים הישנים. אתם מבינים עכשיו למה טוענים כי נגמרו עתודות הקרקע ביהודה ושומרון? למה כבר לא מביאים למת"ע תוכניות של צמודי קרקע? כי ויתרנו על המרחבים, ונשאר רק לדחוס כמה שיותר תושבים בבנייה רוויה על הקרקעות האחרונות שנותרו בתוך היישובים.

אבל כל מי שנוסע קצת במרחבי יהודה ושומרון יודע שבפועל זה לא נכון. למרות ההשתלטות הערבית המסיבית נותרו ביהודה ושומרון כ-2,000,000 דונם של אדמות מדינה ריקות מאדם שבהחלטת ממשלה פשוטה אפשר להתיישב בהן. ואם לא נעשה את זה, הערבים יגיעו אליהן בקרוב. אם המרחבים לא יהיו חשובים לנו עד כדי יציאה מהיישובים להילחם עליהם, הם ייזלו לנו בין האצבעות.

נחזור להתחלה: עם שאינו צופה אל עתידו גם העבר שלו דל ובהווה הוא לוט בערפל. אם לא נציב לעצמנו מול העיניים את השלב הבא בדרך אל הגאולה, למה שהיא תקרה מאליה? כל עוד לא נחזור לחלום וגם לפעול למען ארץ ישראל נישאר תקועים ולוטים בערפל. ואני מעז לומר שאם לא נתקדם, אם נשאר במצב הזה, אולי גם העבר המפואר שלנו כבר לא שווה הרבה. אז ניפגש במרחבים?

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם