להפיח כוח באימא Featured

 4 hersh

אבינועם הרש

השבוע נערכה אספת הורים בבית הספר שלי, ונזכרתי איך שלפני שלוש שנים ישבתי מול אם חד-הורית קשת יום של אחד מהתלמידים החלשים שלי. אותה אימא נרשמה לסוף התור, וראיתי בעיניים האדומות שלה שהיא גמורה וכבר אין לה כוח, כי קצת הכרתי את המאבקים היומיומיים שהאישה הזאת מתמודדת איתם.

היא התיישבה מולי ופלטה אנחה, ואני חשבתי לעצמי: בחייאת, מה אני אמור להגיד לה עכשיו? כמה שהילד שלה מפריע בשיעור? ותכלס, קחו כל ילד שייחשף למקרים ולבעיות שהילד הזה חווה, וגם הוא היה מתפרק לאלף חתיכות.

הסתכלתי על הציונים ועל הנכשלים ועל המרקרים האדומים, והאימא הזאת הסתכלה עליי במבט מתחנן שכמו אומר לי: היה לי היום יום קשה מאוד. בוא נסה בכל זאת לנחם אותי באיזה משהו קטן וטוב שיהיה לי כאוויר לנשימה.

באותו רגע הרגשתי איך שלפעמים כל הסיפור של אספת ההורים הזאת הוא כל כך יותר גדול מסקירת ציונים ומדיווח יבש על המצב הלימודי של הילד. לפעמים הסיפור הוא בכלל אימא סחוטה וגמורה שיושבת לפניך, ובכל העולם הזה, בשעה הזאת, רק אתה המחנך יכול עכשיו להחיות אותה בכמה דברי עידוד ושבח על הילד שלה.

"תראי", התחלתי, והיא נדרכה כולה, "אנחנו מכירים את הקשיים והמורכבויות, אבל אין לי בכל הכיתה עוד ילד שאוהב את אימא שלו כמו שהבן שלך אוהב אותך. כשהוצאתי אותו היום מחוץ לשיעור לא היה אכפת לו כלום: המנהלת, שלא יהיה לו מגרש, שום דבר. רק כשאמרתי לו שאדווח לך הערב על ההתנהגות שלו הוא פתאום הסתכל עליי ברצינות, בדמעות, ואמר לי: בבקשה המורה, אל תערב את אימא שלי. אני לא רוצה לצער אותה. תן לי עוד הזדמנות.

"יש לי תלמידים של מאיות ותשיעיות שלא סופרים את ההורים שלהם. זכית בבן אוהב שמעריץ אותך. זו מתנה ענקית!"

ואיך שסיימתי הסתכלתי עליה, וניצוץ מחודש נדלק בעיניים שלה, והגוף התמתח, והראש הזדקף, והיא קראה לבן שלה שייכנס ונתנה לו נשיקה וחיבוק גדול ואחר כך חזרה לרגע לכיתה ואמרה לי בשקט: "שתדע שכבר לא ידעתי בשביל מה אני צריכה מחר לקום בבוקר. תודה רבה!"

ובסיום הפגישה עם האימא הזאת חשבתי: אילו עוצמה וכוח יש למחנכים ולמורים, שהם מסוגלים במשפט אחד להפיח מחדש חיים באימהות עייפות ולהזכיר להן מדוע העולם צריך אותן כדי שירצו לקום מחר לבוקר חדש.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם