ספר של בין לבין Featured

 23 sivan

סיון רהב מאיר

1. ישראל זעירא ורעייתו מוריה עברו לתל אביב לפני שנים ופתחו את קהילת הצעירים 'ראש יהודי'. זכינו להיות שם בשבת שעברה. מה לקחתי איתי?

  • קבלת שבת בכיכר דיזנגוף. מאות אנשים בבגדי שבת חגיגיים או בבגדים שבהם עברו שם במקרה רוקדים ושרים ליד המזרקה המפורסמת. כשהתפלאתי מהמספר יוצא הדופן ומהמגוון האנושי אמרו לי שביום כיפור התפללו שם ביחד יותר מאלף איש. "גם בעיר ללא הפסקה צריך הפסקה", אמרה לי מוריה.
  • סעודת ליל שבת נמשכה עד שלוש בלילה. הסעודה ביום הסתיימה בחמש אחר הצהריים. עשרות משתתפים, הרבה סבבים של היכרויות ודיבורים אישיים, ורואים בעיניים כמה כיף לכולם לשבת שוב ביחד. כשאנשים שיתפו בשנת הקורונה שעברה עליהם קלטתי פתאום שלכל אחד יש חתיכת מטען שיושב על הנפש. כל אחד מאיתנו עבר דברים שהם לא לגמרי נורמליים. מי שישבה לידי, למשל, סיפרה איך ערכה את ליל הסדר לבד בדירה השכורה, רק היא והכלבה שלה: "אמרתי לא‑לוהים: מאז יציאת מצרים ליל סדר כזה עוד לא ראית".
  • עולם הרווקות. דיברתי השבת אישית עם עשרות רווקים ורווקות. זו בהחלט הסוגיה שם. הרב אסף טבצ'ניק דיבר בשבת בבוקר על נקודת המחויבות. "כל דבר רציני דורש מחויבות – שבת, זוגיות, לימוד תורה, תיקון המידות. אולי הדימוי הזה יעזור לנו: תחשבו על ההבדל בין שכר דירה לבין משכנתא. שכר דירה אני משלם בכל חודש, אבל בכל רגע אפשר להודיע על ביטול החוזה. הכסף לא יוצר משהו ארוך טווח. לשלם משכנתא אומר: 'אני בונה פה משהו לטווח ארוך', ואז בסוף כל חודש הכסף לא נעלם, הוא בונה יסודות לבית שבסוף יהיה שלי. לא רק בנדל"ן, גם בחיים האישיים כדאי לחפש השקעות של משכנתא, של מחויבות".

2. השבוע לפני 54 שנים שוחררה ירושלים. המלחמה הייתה קצרה, שישה ימים, אבל הגעגועים – ארוכים מאוד: רבי יהודה הלוי כתב בספרד אבל הרגיש שליבו בירושלים. כאלף שנים אחר כך, כאשר קיבל ש"י עגנון פרס נובל, הוא סיפר לעולם כולו שנולד בגולה אבל תמיד היה נדמה לו שנולד בירושלים. נתן שרנסקי נשפט ונשלח לכלא לשנים ארוכות כאסיר ציון, אבל הכריז מול השופטים: "לשנה הבאה בירושלים!" ובעצם, בכל פעם שזוג מתחתן, בכל מקום, בכל דור, נשמעת התזכורת "אם אשכחך ירושלים".

יורם זמוש, אחד מהצנחנים משחררי הכותל, סיפר איך במהלך הקרבות הגיעו הוא וחבריו לביתה של משפחת כהן ברחוב הכרם 10 בירושלים. סבתא זקנה דחפה פתאום לתיקם דגל ישראל ואמרה בהתרגשות: "זה הדגל שלנו מאז גורשנו מהבית בעיר העתיקה. בחורים, כל העם היהודי, כל הדורות של העם היהודי, דוחפים אתכם בקצות האצבעות שלהם. שתגיעו בשלום ותניפו את הדגל הזה". כך היה.

נכון, המצב בירושלים לא מושלם כרגע. ממש לא. אבל אם יש משהו שכל ההיסטוריה של העיר הזאת מלמדת אותנו זה סבלנות. היא ידעה ימים קשים הרבה יותר. גם על רקע הימים האחרונים כדאי להסתכל אחורה: בית ראשון, גלות בבל, בית שני, היוונים, הרומים, הביזנטים, המוסלמים, הצלבנים, הממלוכים, הטורקים, הבריטים – ואנחנו. זכינו. דווקא בדור שלנו היא שבה סוף סוף לידי בניה. קיבלנו מתנה, ועלינו להיות ראויים לה

נכון, המצב בירושלים לא מושלם כרגע. ממש לא. אבל אם יש משהו שכל ההיסטוריה של העיר הזאת מלמדת אותנו זה סבלנות. היא ידעה ימים קשים הרבה יותר. גם על רקע הימים האחרונים כדאי להסתכל אחורה: בית ראשון, גלות בבל, בית שני, היוונים, הרומים, הביזנטים, המוסלמים, הצלבנים, הממלוכים, הטורקים, הבריטים – ואנחנו. זכינו. דווקא בדור שלנו היא שבה סוף סוף לידי בניה. קיבלנו מתנה, ועלינו להיות ראויים לה.

כל הנבואות היפות שנכתבו על ירושלים ועלינו מתחילות להתגשם לנגד עינינו, אבל יש לנו עוד דרך, יש עוד עבודה, עד להגשמתן המלאה. ירושלים היא צירוף של שתי מילים: ראו-שלם. ראו את השלמות. בסוף זה יקרה. מה שהחל באברהם אבינו ונמשך בדוד המלך עד ימינו, יתגשם. ירושלים תהיה בירת הצדק, השלום והאמונה העולמית.

יום ירושלים שמח.

3. בתחילת ספר במדבר, שמתחילים לקרוא השבוע, התורה מתארת איך כל השבטים הסתדרו סביב המשכן. כרגיל, זה לא רק תיאור טכני. יחסי השכנות והחברות השפיעו רבות. השבטים יהודה, יששכר וזבולון חנו בסמוך למשה ואהרן, ולכן הם הפכו לאנשים טובים ולמדנים יותר. שבט ראובן, לעומת זאת, חנה ליד משפחת הקהתי, שממנה יצא קורח, וכך נגרר להצטרף למרד של קורח נגד משה. הלקחים של רש"י ברורים: "טוב לצדיק וטוב לשכנו", הוא כותב, וגם "אוי לרשע ואוי לשכנו". כלומר, רש"י קורא לנו לשים לב להשפעה סביבתית ולחץ חברתי, ולא רק בגיל הנעורים אלא תמיד. מי שאתה בוחר להתחבר איתו, מי שהופך לקבוצת ההתייחסות היומיומית שלך, הוא בסופו של דבר מי שמחנך אותך. ובעצם הוא משפיע לא רק עליך אלא משפיע לדורות, על כל הגורל המשפחתי והצאצאים, באופן חיובי או שלילי. היום כמובן לא מדובר רק על השכן הפיזי, שאותו לפעמים כמעט שלא רואים, אלא על השכן בתודעה – מי שאיתנו ברשתות החברתיות, בקבוצת הוואטסאפ או מי שאישרנו כחבר. מי שאתה עוקב אחריו נכנס לך עמוק לנשמה, לטוב או לרע. אדם הוא תבנית נוף הפיד שלו.

4. בעיירה קטנה במזרח אירופה גרו עשר משפחות יהודיות בלבד, ובהן רק עשרה גברים בסך הכול. מדי יום ביומו באו כולם להתפלל יחדיו ולהתכנס במניין. בשל המחויבות הגדולה למניין גם מי שחש עייפות או חולשה נאלץ להתגבר על הקושי ולבוא להתפלל. כל אחד הבין שהכול תלוי בו. באחד הימים הצטרפה לעיירה עוד משפחה יהודית. כבר בבוקר המחרת לא התכנס מניין לתפילה. כל אחד הרגיש פחות אחריות ופשוט פטר את עצמו מהמשימה.

הרב דב ויין מספר את הסיפור הזה כדי להסביר למה העם היהודי היה תמיד מיעוט. התשובה היא: כדי להטיל עליו יותר אחריות. כדי שכל אחד ירגיש שהכול תלוי בו. פרשת השבוע, פרשת במדבר, מציגה בפנינו מפקד שבו סופרים את בני ישראל. מאז ועד היום בכל מפקד ובכל סקר, למרות ההשפעה הרבה שלנו, אנחנו נשארים אחד העמים הזעירים בעולם. הסיבה לכך, כותב הרב ויין, היא הרצון ששום יחיד לא יסמוך על אחרים שיפעלו במקומו ולא יאמר לעצמו "הרי יש מיליארד יהודים". ממש כמו באותה עיירה קטנה, כל אחד צריך לשאת באחריות ההדדית ולהרגיש שהוא חלק מעם קטן עם משימה גדולה.

5. "החיים הם מה שקורה לך כשאתה עסוק בלתכנן תוכניות אחרות", שר פעם ג'ון לנון. אנחנו נכנסים לתקופה של בין לבין, בין מערכת בחירות אחת לאחרת. בלי לשים לב שנה שלמה יכולה להפוך לתקופת המתנה די מבוזבזת.

בשבת הזאת מתחילים לקרוא את ספר במדבר. יש פרשנים שטוענים שהוא החומש החשוב ביותר דווקא כיוון שהוא מתרחש בין לבין. הם מכנים אותו ספר של "בלכתך בדרך", בין יציאת מצרים לבין הכניסה לארץ ישראל. איך אנחנו מתייחסים לדרך? האם אנחנו נותנים לה ערך וחשיבות או מזלזלים ומחכים שהיא תיגמר כבר? האם אנחנו מנצלים היטב גם את הרגעים שבין לבין (בתור, בפקק, בהמתנה), גם את התקופות בחיים שהן תקופות מעבר, או רק מחכים כבר להגיע לאיזה יעד נכסף? הרבי מקוצק אמר על כך משפט עוצמתי שמלמד אותנו לא להמתין אלא להתרכז תמיד בכאן ועכשיו: "אני אף פעם לא בדרך לאנשהו. אני תמיד כבר במקום".

שבת שלום.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם