אורים ותומים Featured

 17 story

הרב איל ורד

משם בעל הסולם למדנו כלל: ברוחנית הקבלה והנתינה לא תמיד באות כאחת. וכך, אף שמתן תורה היה בזמן ידוע ובחודש ידוע, קבלת תורה זמנים הרבה לה, והיא נמתחת והולכת על פני שנים ועל פני נפשות. יש רגעים שבהם הר סיני קופץ ממקומו ובא אליך כך או אחרת. כנראה חלק מהענווה של ההר הזה היא שהוא אינו מחכה שיבואו אליו אלא יש שהוא נעקר ובא אליך. לא תמיד זה קורה בשבועות. לפעמים זה קורה בסתם יום של חול, אך לפעמים המעגלים מתחברים, משורטטים זה על גבי זה.

שנת תשמ"ט. אני בכיתה י"א. בחג השבועות נגזר עלינו להישאר בישיבה. בראש השנה וביום כיפור הצלחתי להתחמק הודות לנוהג המוזר שנהג אז שספרדים משוחררים הביתה. אבל בשבועות כולם נשארים.

לך תעביר לילה שלם.

אז מכינים פיצוחים, ויש גם בגרות בגמרא מעבר לאופק שאמורה לתת דרבון ללמוד משהו בלילה הזה, דרבון שמראש יודעים שנועד לכישלון. ובאחת בלילה דפק הרב על הבימה וביקש מכולם לעמוד. "עתה יתקיים שיעורו של הרב עזרן, שזכינו והוא מתארח אצלנו בישיבה לשבועות. בבקשה, כבוד הרב".

הרב עזרן זצ"ל, רבה של ראשון לציון, לא היה אז כמדומני חבר כנסת ולא שר. אנחנו בכל אופן לא הכרנו אותו. רק ראינו רב בכובע שחור ומעיל וכל הציוד הנלווה שהולך להעביר לנו שיעור באחת בלילה.

שיעור באחת בלילה. מה אני בדיוק אמור לעשות? אני מסתדר על הסטנדר, מכין את הידיים להתעפצות ארוכה שבוודאי תצדיק אחריה ברכות השחר לפי כל הפוסקים. הראש כבר כמעט מונח, והעיניים, כבר אדומות, בדרך להיעצם.

אבל הרב עזרן מדבר בהברה מרוקאית קצת כבדה שמצחיקה אותי ומזכירה לי את המתפללים מבית כנסת אוהל יצחק, ואני מחליט להשאיר את הראש למעלה, להאזין קצת למנגינה עד שתחטוף אותי שינה. די מהר מן הסתם.

הרב עזרן מתחיל. "רבותיי, באמת בלי עין הרע, בלי שום חנופה, בן פורת יוסף, כמה תלמידים, בלי עין הרע, אשריכם ישראל. ברשותכם נעסוק מעט בדיני ממונות. הרוצה להחכים יעסוק בדיני ממונות".

הרב עזרן התחיל את שיעורו. לא נדרשו לי אפילו שתי דקות כדי לאבד אותו לגמרי. כמות הגמרות שהזכיר עם השולחן ערוך וספר תומים אחד שלא הפסיק לצטט לא השאירו לי סיכוי, כנראה לא רק לי. אבל אני כבר הייתי ערני לחלוטין, שם את עיניי למשהו אחר שלא ראיתי מעולם.

בתחילת השיעור היה עור פניו של הרב עזרן חיוור, אך כל שהתקדם השיעור נהיה עורו אדום. לילה קריר היה, אך הרב התחיל להזיע, אגלי זיעה נטפו מתחת לכובעו אל מצחו, והוא כולו נלהב. בשלב מסוים הסיר הרב את כובעו, ולעינינו נגלה ראשו, רטוב מזיעה.

לא עברו עשר דקות, וגם המעיל הארוך הוסר, והוא נשאר רק בחולצה לבנה, רטובה מזיעה אף היא.

הרב עזרן המשיך מגמרא לגמרא ומסימן לסעיף. אני כמעט יכול להישבע שאיש באולם, כולל הרבנים, לא הבין אותו. הוא שט. ממש שט בדבר הזה ששמעתי שקוראים לו ים התורה. מעולם לא ראיתי שכך מעבירים שיעור תורה. מעולם לא ראיתי מישהו שצבע פניו משתנה כשהוא מלמד. צבע הפנים של המורים שלנו היה בדרך כלל אחיד. אפור, על פי רוב. וכאן? אש! ואור! ומול מי? מול חבורת תלמידי ישיבה תיכונית עייפים?

עוד אסימון נפל פנימה לתוך התיבה, מקשקש בנופלו ורומז לי שיש שם משהו שצריך לבדוק. אני מכיר את דף הגמרא, ויש לי ארבעים כאלה מוכנים לשיגור ישר לאוזניו של הבוחן בעוד שבועיים. ואני גם יודע קצת ללמוד, אפילו בעצמי בלי שטיינזלץ (שאז היה אסור בשימוש), אבל איך שהוא לומד, הרב עזרן, ואת הגמרא כמו שהיא נשמעת מהפה שלו אני בכלל לא מכיר וגם לא את השולחן ערוך, ובטח לא את התומים הזה, שאני אפילו לא יודע מיהו.

עוד סימן שאלה נפתח. וברגע הזה יותר משקיבלתי תשובה נפתחה לי שאלה: מה יש שם בדפים האלה? מה טמון בהם? מה גורם למישהו, יהיה מי שיהיה, להזיע ככה ולשנות את הגוון של עור פניו? וברגע הזה נדלק בי שם בפנים מין רצון קטן, ניצוץ מהשלהבת הגדולה שבוערת על ההר, שהיום אולי אני יכול לקרוא לו רצון לקבל תורה.

יהיו הדברים האלה לעילוי נשמתו של החכם השלם באמת הדיין רבי יוסף עזרן זצ"ל, רבה של ראשון לציון כעשרים שנה, שהיו בו תורה וחוכמה וגדולה במקום אחד. תנצב"ה.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם