ברכת הילדים Featured

5 birth

 

הרבנית ד"ר שולמית בן שעיה, רבנית האולפנה אמי"ת להב"ה

הרבנית ד"ר לאה ויזל, ראש המדרשה, אוניברסיטת בר-אילן

"וַאֲהֵבְךָ וּבֵרַכְךָ וְהִרְבֶּךָ וּבֵרַךְ פְּרִי בִטְנְךָ" – מילים אלה מופיעות בפרשת עקב בפתיחת הברכות, ואכן בפשטות מעיר הרש"ר הירש על ברכת הבנים: "'והרבך' – תלך ותתרבה ותשגשג בדורות ההולכים וגדלים. כל דור יחזור ויבטא, בחזרה כפולה ומכופלת, את רוחך, את לבבך ואת נאמנות מעשיך, וריבוי אוכלוסיך ירחיב את גבולות מלכות ה' עלי אדמות. מספר הנפשות הטהורות ברוחן ובמוסרן ילך ויגדל, ועושר זה של מספר נפשות ישראל הוא שיא הפריחה של מדינת ה' המושתתת על קיום מצוות התורה, ומקביל לו השגשוג ההולך וגדל של עושר האדמה כפי שהוא מתואר בהמשך: וברך פרי בטנך וגו' איננו אלא המשך של 'והרבך': הארץ תפרח והיא תספק את צורכי האוכלוסין שנתרבו".

בפשטות מציג הרש"ר הירש הבנה פשוטה שהרחבת הילודה היא אות לבריאות וטבעיות של חיי אומה בארצה. ולא זו אף זו, מובטח שהארץ תספק את צורכי האוכלוסייה המתרבה.

האם באמת "ילדים זה שמחה"? ומניין לנו הביטחון בכך?

פשוט מאוד: התבוננות פשוטה של חיי היהודים בארצם מלמדת על גידול דמוגרפי מבורך. מתוך פשטות חיים בריאים ורצון להעניק לעוד נפשות ולהרחיב את מעגל ההשפעה הרוחני, מספר הילדים למשפחה בישראל נמצא במגמת עלייה. אין גם ספק שהדבר מעניק משמעות וערך ואושר להורים הזוכים לברכה זו. הרב סולובייצ'יק בבואו לאפיין את ברית הזוגיות היהודית מונה במאפייני ברית הזוגיות היהודית את הילד העתיד בע"ה להיוולד מתוכה וממילא את המשפחה העתידה להתהוות מזיווג זה.

תכנון ילודה אינו אמור להיות לפי חדרי הבית או לפי גודל הרכב המשפחתי. הוא חייב לבוא מתוך הכרה בברכה הכללית שבהגדלת המשפחה, לצד שיקולים אישיים נקודתיים

 

חלק מברית הזוגיות מרגע עמידת הזוג תחת החופה הוא הדאגה להמשכיות, הן מבחינה פיזית הן מבחינה רוחנית. תחת החופה עומדים שלושה שותפים: החתן, הכלה וכל הדורות העתידים בעזרת ה' להתהוות מהם. ממש כך. זו משמעות הברכה שאנו מברכים כל זוג ביום חתונתם שיהיה בניינם בניין עדי עד. כל זוג מצפה, כהמשך לקשירת קשר הנישואים, לזכות להביא ילדים לעולם ולהעביר אליהם את מורשת אבותיו. הרב סולובייצ'יק אף מצביע על חובה הלכתית הנגזרת מכך: האיש אינו רשאי למנוע מאשתו להגשים את החלום להוליד ילדים. כמובן, אין הדבר תלוי רק בבני הזוג ונדרשת ברכת שמיים, אך ההבנה שברכת הילדים היא ברכה, הבנה שהייתה בעבר פשוטה ובהירה, דורשת היום חיזוק וחייבת להיאמר.

לאחרונה מושמעת טענה שילודה לכאורה הורסת את העולם, ההולך ונעשה צפוף. לפי טענה זו ילודה פוגעת בהכרח באיכות הסביבה ותמיט אסון. כאנשים מאמינים בעולם מושגח נראה כי מיותר להתייחס לטענה זאת, וגם מהתבוננות באושר האינסופי שילדים מביאים עימם לעולם קשה להבין מהיכן עולה טענה כזו, וכמעט נדמה שהתהפכו היוצרות בין מטרה לאמצעי. תכנון ילודה אינו אמור להיות לפי חדרי הבית או לפי גודל הרכב המשפחתי. הוא חייב לבוא מתוך הכרה בברכה הכללית שבהגדלת המשפחה, לצד שיקולים אישיים נקודתיים.

קריאה כללית לצמצום ילודה פירושה צמצום טבעיות החיים, משמעות החיים ואיכותם. קריאה כזאת מחזירה אותנו לימים חשוכים של מצרים, שגם בהם, לפי מדרשי חז"ל, ילדה קטנה ושמה מרים, הובילה את כלל הנשים והאנשים לשוב ולהאמין בחיים ולהמשיך בחיי משפחה פעילים גם בתקופה של גזרות קשות. ובל נשכח כי פרו ורבו היא לא רק מצווה, היא הברכה הראשונה שנתברכה בה האנושות מפי הגבורה וגם נח ומשפחתו כשהתחילו עולם חדש לאחר המבול.

עתידנים תמיד ידעו להפחיד. בעבר סבלו אנשים חרפת רעב במובן ביולוגי הישרדותי וחששו שהמזון לא יספק את צורכי האנושות המתרבה. הם לא צפו את ההתפתחות התעשייתית שהביאה עימה שפע ייצור, שגם זה, בהיותנו מאמינים בני מאמינים, חלק מההשגחה הא-לוקית המנהיגה את העולם.

ובלי קשר בכלל לטענות המופרכות כנגד הילודה, בבחינת תוכו אכל וקליפתו זרק, יש מקום להתייחס לחובתנו לשמור על העולם, בבחינת "תן דעתך שלא תקלקל את עולמי", שהרי בחלקים גדולים מהעולם יש שפע, ואם יש משהו שראוי שנתבונן בו הוא תרבות הצריכה המוגזמת לעיתים.

בישראל המשפחה והרחבתה הם חלק מהדי-אן-איי, וטוב שכך. ממש התגשמות ברכת התורה "ובירך פרי בטנך" בארצך.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
מסילות התשובה

  מאמר מאת הרב המקובל...

היתר פשוט

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם