הכהן שידע להודות ולהלל

7 cohen

אבינועם הרש

ביום שישי השבוע הגיעה הידיעה לעולם: לאונרד כהן, המוזיקאי והמשורר היהודי, הלך לבית עולמו. כהן נפטר בעצם ארבעה ימים קודם, ובפרק הזה הדיסקרטי הזה הספיקה המשפחה לקבור אותו לצד אבותיו - הישג בלתי נתפס במציאות של ימינו שבה אייטמים ויראליים מתפשטים כאש בשדה קוצים. קהילת 'שער השמים', שאליה השתייך כהן, הוציאה הודעה שבה נאמר כי הוא נקבר בקבורה יהודית, וכן: "לאונרד היה חבר קהילה אהוב ונערץ, והוא קיים קשרים רוחניים, מוזיקליים ומשפחתיים עם בית הכנסת של נעוריו. מחשבותינו ותפילתנו עם משפחתו. יהי זכרו ברוך" (עמי פרידמן, ynet. 11.1.1.16).

להיטיו הגדולים של כהן, בהם 'הללויה', 'סוזאן' (קטעים מתוך שחרית של שבת), 'מי באש' (ונתנה תוקף), 'כולם הרי יודעים', התאפיינו בחלקם הגדול בטקסטים השזורים ממקורות יהודיים, והעידו על ההשראה והחשיבות שייחס כהן ליהדות ושנתממשו ביצירותיו.

לאונרד כהן נולד ב-1934 באזור ווסטמאונט שבמונטיראול, קנדה, למשפחה יהודית ממעמד הביניים. מצד אביו נחשבה המשפחה מיוחסת ובעלת השפעה בקהילה, ואילו אמו, מרשה קלוניצקי, הייתה בתו של הרב שלמה זלמן. לאונרד, שהיה ידוע בלבושו האלגנטי ובחליפותיו המוקפדות כמו גם בתיק 'ג'יימס בונד' שנהג לשאת עמו בדרכיו, ירש את המודעות האופנתית מאביו, שעסק בהצלחה בעסקי הלבוש, ונפטר כשבנו היה בן תשע בלבד.

בריאיון למגזין 'ניו יורקר' סיפר כהן איך נהג לשבת בשבתות בבוקר בחברותא עם הרב מרדכי פינלי בבית הכנסת 'אור תורה' בלוס אנג'לס.

אף שבין שלל עיסוקיו נחשב כהן כנזיר זן, הסיפור הבא (טלי פרקש, 13.11.16) ממחיש את המרחב האמביוולנטי שבו הוא התנהל:

החב"דניקים שלא הבינו מאיפה היצור עם הראש המגולח ובגדי הנזיר נפל עליהם, לא הפסיקו להסתכל על בגדיו. כהן הגיב למבטיהם ואמר: "לא שאתם נראים יותר טוב ממני", תוך שהוא מצביע על בגדיהם. אחר כך הוביל אותם כהן אל חדרו במנזר והראה להם את החנוכייה. סיבה בהחלט מספקת לפי החב"דניקים לשלוף בקבוק ויסקי ולעשות ל'חיים'

באחת הפעמים פגש כהן קבוצה של חסידי חב"ד על אחד ההרים וביקש מהם בעברית לשמור על שקט. החב"דניקים שלא הבינו מאיפה היצור עם הראש המגולח ובגדי הנזיר נפל עליהם, לא הפסיקו להסתכל על בגדיו. כהן הגיב למבטיהם ואמר: "לא שאתם נראים יותר טוב ממני", תוך שהוא מצביע על בגדיהם. אחר כך הוביל אותם כהן אל חדרו במנזר והראה להם את החנוכייה. סיבה בהחלט מספקת לפי החב"דניקים לשלוף בקבוק ויסקי ולעשות ל'חיים' - מה שהוביל ל'טיש' לילי עם שירה וריקודים.

לאונרד כהן לא נמנע מלבקר את המדיניות הישראלית בשטחים כשראה לנכון, ולמרות זאת אי אפשר להתעלם מהפינה הציונית והחמה שהייתה שמורה לו למדינה.

ב-1973 הגיעה לישראל עם תחילת מלחמת יום כיפור, והחל להופיע בפני החיילים בחזית יחד עם אושיק לוי, אילנה רובינא, פופיק ארנון ומתי כספי.

כשנשאל האם אינו מפחד מהמלחמה השיב: "אשאר בישראל עד סוף המלחמה, איך אפשר אחרת?" כהן אף הוסיף כי "יהודי נשאר תמיד יהודי. עכשיו מלחמה ואין מקום להסברים. שמי הוא כהן, לא?" שנה אחר כך יאמר בריאיון: "אף פעם לא הסוויתי את העובדה שאני יהודי ובכל משבר בישראל אהיה שם. אני מחויב להישרדות של העם היהודי". כהן התעניין בדרגות החיילים ואף סיפר כמה רצה בעצמו להצטרף לצה"ל (איתמר חדד. וואלה).

למרות הפצרות רבות שהופנו אליו לבטל את הופעתו בישראל ב-2009, החליט לאונרד כהן להתייצב ברמת גן ולקיים את המופע ואף לברך 'ברכת כוהנים' בסופה.

עידו פורטל, יוצר מלחין וזמר צעיר ומבטיח שמוכר לרבים בזכות מספר להיטים במסגרת אלבומו: 'שמעה בקולי' מרחיב על המקום בו יצירותיו של לאונרד כהן נגעו בו: "לאונרד כהן היה השראה ענקית בשבילי לחדש תפילות ופיוטים. 'ונתנה תוקף' – או בגרסה שלו who be fire הביא אותי לעבוד על האלבום החדש שכולל חידוש פיוטים וסליחות מתפילת ראש השנה ויום הכיפורים."

נראה שדווקא כעת, כאשר ישנו גל של ישראלים שמגנים את ישראל בעולם, אין כמו דמותו של לאונרד כהן, אחד האמנים המשפיעים והמצליחים בעולם שהתגאה ביהדותו ובפינה החמה שהייתה מוקדשת בלבו למדינה, כדי להסביר מדוע לפעמים עדיף להיות בחוץ ולחשוב פנימה, מאשר להיות בפנים ולפזול החוצה.

"ואפילו שהכול השתבש, אעמוד בפני אל השיר, כשעל לשוני אך ורק 'הללויה'" שר לאונרד כהן, במילים שדייקו אולי יותר מכול את תמצית חייו ותפיסת עולמו.

גם הגראנד פינאלה של לאונרד כהן, פטירתו וירידתו בפעם האחרונה מעל בימת החיים, היו שלובים זה בזה משל לא היו אלא המשך של עוד שורה בשירת חייו.

ב׳אתה רוצה את זה כהה׳ - שיר הנושא בדיסק האחרון שיצא לפני חודש, לאונרד כהן שר (בעברית) "הנני, הנני; I’m ready, my lord (אני מוכן, אדוני)". כהן סיפר בריאיון על השימוש במילה "הנני" בשיר, שנסמך על ״הנני העני ממעש״, שהשראתו הייתה תגובת אברהם כשא-לוהים קרא לו להקריב את בנו יצחק.  

כשחושבים על המועד שבו הלך לאונרד כהן לבית עולמו, לא נשאר אלא לתהות על האופן והעיתוי - שבת פרשת 'לך 'לך' שבה הלך לעולמו הכהן היהודי שבזכותו ניגון ה'הללויה' הפך למוכר ביותר בעולם.

כמה אופייני וטיפוסי לאיש עם החליפה והכובע, ששמר על הסגנון הייחודי שלו גם בדרכו האחרונה.

יהי זכרו ברוך.

 

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם