לא תשכח ילדך באוטו

4 wiss

גלעד ויס

הזעזוע משכחת ילדים ברכב סגור הוביל ליזמת חקיקה המחייבת כל רכב בהפעלת התקן מיוחד. אולם נחיצותו מפוקפקת והיעילות שלו אינה מוכחת, והנזק הנספח הוא העברת האחריות מההורים למדינה

בקיץ האחרון נעשה קמפיין להעלאת המודעות של חברי כנסת לשכחת ילדים ברכב, ובמהלכו הוזמנו חברי כנסת לשבת ברכב סגור ללא מיזוג או אוורור, כדי להמחיש להם מה קורה לגוף תוך דקות ספורות. כבר בדקות הראשונות הטמפרטורות מטפסות מהר והשהייה ברכב נהיית בלתי נסבלת. אחת מחברות הכנסת יצאה נסערת מהרכב, כי זו אכן חוויה לא פשוטה וההבנה מה קורה לפעוט שנשכח ברכב היא מזעזעת.

מה עושה חבר כנסת שפתאום מכה בו הבנה כלשהי והוא נסער ממנה? כמובן – חוק. שתי הצעות חוק בנושא הוגשו עם תחילת מושב החורף, ואחת מהן, של אותה חברת כנסת, מבקשת לחייב כל רכב מנועי (למעט רכבים דו-גלגליים) להתקין חיישן המזהה משקל על המושב האחורי, ומתריע בצליל על קיומו של המשקל כאשר הרכב כבוי. זהו אחד ההתקנים הקיימים להתמודדות עם שכחת ילדים ברכב.

מעיון קצר בנתונים אפשר לראות שהחקיקה הזו היא לא פחות מהיסטריה. על פי חוות דעת שהוציאה הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, ומתבססת על נתונים של ארגון "בטרם", בטווח של תשע השנים שבהן נאספו נתונים, היו כ-400 מקרים של ילדים שנלכדו ברכב, 22 מתוכם נפטרו. זה חמור ומזעזע, וכל אבדן חיים הוא קשה, אך מדובר על 22 מקרים בתשע שנים, מתוך מאות אלפי תינוקות. כלומר הסיכוי של ילד להיפגע קשה או חלילה למות משכחה ברכב עומד על 0.003%[אא1]. עוד שוכחים לציין, כי על פי נתונים ארגון "בטרם" כ-40% מהמקרים המתועדים של הילכדות ילדים ברכב הם ילדים ששיחקו ברכב ללא השגחה ולא הצליחו לצאת ולא מקרה שכחה של הורה. כלומר מדובר בתופעה, כאמור מזעזעת ומצערת מאוד, אך מזערית בהיקפה, ועתה מבקשים המחוקקים לחייב להתקין בכל כלי רכב חיישן שמתריע על הימצאות משקל על המושב האחורי.

בדו"חות שהוציאה הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים התייחסו לעניין מומחים, והביעו הסתייגות רבה. לדבריהם יש לקיים מחקר רציני לבדוק מהי קבוצת הסיכון שמועדת לשכחת ילדים ומהו האופן היעיל ביותר לפעול מול אותה קבוצה באופן ממוקד, בייחוד כאשר ידוע שזו תופעה מאוד מצומצמת בהיקפה. הם גם ציינו שלא נעשה שום מחקר שמוכיח כי ההתקנים השונים אכן יעילים במניעת המקרים של שכחת ילדים או בצמצומם וגם ראו סכנה בהסתמכות על טכנולוגיה כתחליף לזיכרון ולהתנהגות אחראית, ולמיטב ידיעתם אין שום מדינה בעולם שמחייבת התקנת אביזר כזה. כל זה לא מונע מהמחוקק הישראלי להחליט שצריך, ולא רק הורים או מסיעי ילדים אלא כל כלי רכב, ואפילו החליטו בעבור כולם איזה התקן מבין שלל ההתקנים צריך להיות ההתקן הנבחר – זה שמשמיע צליל כשיש משקל על המושב האחורי, כאילו אף פעם אין אנשים מבוגרים, תיקים או מצרכים מקניות שנמצאים על המושב האחורי כאשר המנוע כבוי.

כוונתם של המחוקקים טובה, אך קצת מחקר וקצת קריאה מקדימה היו מבהירים שאין בצעד הזה שום חכמה ושום מענה אמתי והוא בעיקר חסר פרופורציות – לחייב כל רכב בהתקנת אביזר שעלותו מאות שקלים, בשביל לספק פתרון לא מוכח לתופעה שהסיכוי שלה להתרחש הוא שלוש אלפיות האחוז.

מעבר לחוסר הפרופורציות, חוסר היעילות וההתערבות המיותרת הנוספת של המדינה, יש כאן בעיה עמוקה וחמורה יותר. הרי אם תחייב המדינה כל רכב להתקין את התקן, וחלילה נשמע שוב על מקרה של פעוט שנפגע בגלל שכחה ברכב, מיד יזעקו: האם התקין את מה שנדרש ממנו כמחויב בחוק? ואם לא, מדוע אין מספיק פיקוח? מדוע אין מספיק אכיפה? שוטרי תנועה יתחילו בביקורות לבדוק האם יש התקן כפי שעשו אחרי החלת החוק על האפוד הזוהר, וימנעו מרכב לעבור טסט אם אין לו התקן, ויכבידו על בעלי הרכבים בעוד בקרה ועוד פיקוח, ובלי שנשים לב הסירה המדינה את האחריות הבסיסית והיסודית לשלומם של ילדים מהוריהם, והעבירה אותה אליה. כל הורה דואג לילדיו, וההתקנים השונים, כמו גם אפליקציות חינמיות שונות, זמינים לו גם בלי שהמחוקק יכפה אותם עליו. האחריות מוטלת על כל אדם, והוא יחשוב מה הכי יעיל ומה הכי נצרך ויפעל בהתאם. ההתערבות הזו של המחוקק היא מוגזמת, לא מוצדקת ומזיקה. טוב יעשו אם ישקיעו במחקר, בלמידה מבעלי ניסיון ובהעלאת מודעות, ויותירו את האחריות ומציאת הפתרונות בידי מי שהיא באמת מוטלת עליו. 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם