שמישהו כבר יעשה כאן סדר

3 maarechet

בואו נתחיל מהסוף: אם חוק ההסדרה, חלום ההתיישבות כבר שנים, יהיה חלק מספר החוקים הישראלי, זה יהיה אירוע ענק. חוק ההסדרה הוא דרמטי: קודם כול מכיוון שהוא מעניק הגנות משפטיות שיעצרו את חגיגת העתירות השמאלניות בבג"ץ, אבל בעיקר כי הוא אבן הדרך האקטיבית הראשונה בדרך להחלת החוק הישראלי על יהודה ושומרון. זו בדיוק הסיבה שהשמאל משתולל: בפעם הראשונה מאז הסכמי אוסלו מתחילים להחיל את משנת הימין. אבל נכון לשעת הירידה לדפוס לא ברור עדיין גורלו של המתווה הפוליטי שאמור להוביל לחקיקתו.

לא ברור אם זה הגורל או מהלכים שאפשר היה לצפות מראש – נכון לרגעים האלה, אין דרך לעבור את צומת עמונה בלי להילחם גם עליה. גם מה שמכונה "נכסי נפקדים" הוא לא יותר ממושג רעוע שאין אף אחד שיכול להבטיח שיש ביכולתו למנוע את החורבן של היישוב האמיץ הזה.

קורי המוטציה המשפטית שהתפתחו ביהודה ושומרון בהעדר משילות לאורך כל כך הרבה שנים, לא מאפשרים נכון לשעה זו להביא אפילו את חוק ההסדרה לידי יישומו, לא ברמה הפוליטית ולא ברמה המשפטית.

בהעדר ביטחון ממשי לגורלה של עמונה, ההתיישבות בארץ ישראל תמשיך להיות מאוימת. מערכת המשפט תזהה את החולשה הזו. המערכת הפוליטית תזהה אותה מיד אחריה. ובטח שגם בעולם

בסוף, הצומת הזה ילך ויחדד לכולנו את ההכרה שאנחנו כבר בשלב שאין בו מקום לפתרונות ביניים.

אין יכולת ואין זכות מוסרית להקריב את עמונה "למען יתר ההתיישבות". תפיסת העולם הישנה שמנסה להרוויח כל פעם עוד כמה דקות של חיים ועוד כמה בתים ביו"ש מגיעה מכוונות טובות, אבל היא שייכת לדור הישן והטוב שבנה ונלחם בכל דרך אפשרית מתחת לשולחן, בעוד היום המציאות מובילה לדור שחייב להביא לשינוי מהותי ולפתרונות רוחב. להכרה ישראלית בחבל יו"ש.

נכון, אם אפשר יהיה מעל לכל ספק להותיר את עמונה על ההר שלה ולאפשר לה לחיות ולהתפתח באופן נורמלי, יש מקום בהחלט להכניס זאת במרחב השיקולים בדרך להסדרה כוללת של ההתיישבות. אך בהעדר ביטחון ממשי לגורלה, ההתיישבות בארץ ישראל תמשיך להיות מאוימת. מערכת המשפט תזהה את החולשה הזו. המערכת הפוליטית תזהה אותה מיד אחריה. ובטח שגם בעולם.

להזים את עלילת הגזל
בניגוד להתיישבות של שנות הקמת המדינה, ההתיישבות של יו"ש לא מוציאה אנשים מביתם. כל הטענות על בעלות פרטית הן תוצרים של חיפושי ראיות, לעתים מגוחכות. אכן העמדה המוסרית הפרטית והלאומית שצריכה להיות כלפי אדמות ביו"ש, ולא צריך להתבייש בכך, היא שאדמות שאין להן זיקה ברורה למשפחה קיימת וממשית, צריכות להיות מיועדות להתיישבות ישראלית

בכל המערכה הזו על עמונה ועל יתר הבתים ביו"ש, רבים בימין לא חשים בנוח בגלל טענות הבעלות הפרטית. רבים אוהבים לשנן את דברי הרב צבי יהודה שאין לנו עסק עם מוחמד, כלומר עם הערבי הפרטי, ולכן אנחנו לא רוצים לגזול אדמה פרטית. זה כמובן נכון, אבל אין לזה שום קשר לסיפור של עמונה או ליתר הבתים ביהודה ושומרון. חשוב מאוד לדעת שהטענות על הבעלות הפרטית ביו"ש הן שקר שממציאים שני סוגי אנשים – אויבינו הפלשתינים ואלה מתוכנו שלא רוצים את ההתיישבות ביו"ש. הרבה מאוד טקסט נשפך באמצעי התקשורת השונים כדי להסביר למי שמעוניין להכיר את הפרטים, עד כמה בניגוד להתיישבות של שנות הקמת המדינה, ההתיישבות של יו"ש לא מוציאה אנשים מביתם. כל הטענות על בעלות פרטית הן תוצרים של חיפושי ראיות, לעתים מגוחכות, ממפות ירדניות ותצלומי שרידי עיבוד קרקעות. אף אחד לא מדבר על הוצאת בעלים נוכחיים מאדמתם. זה מצג שווא שחשוב להזים אותו בכל דרך.

העמדה המוסרית הפרטית והלאומית שצריכה להיות כלפי אדמות ביו"ש, ולא צריך להתבייש בכך, היא שאדמות שאין להן זיקה ברורה למשפחה קיימת וממשית, צריכות להיות מיועדות להתיישבות ישראלית. היום, לצערנו, הגישה היא הפוכה. על מדינת ישראל לראות ביהודה ושומרון משימה לאומית, ליישב את המקום הזה ולנרמל אותו. זוהי נקודת ההנחה החוקתית, המשפטית והמוסרית בכל צומת שעולה בנושא הזה.

וזה בדיוק הצומת שנקרא "חוק ההסדרה". מדובר כאן באבן דרך הכרחי ומהותי בדרך להחלת החוק הישראלי על יו"ש. זו הסיבה שהרצוג קרע אותו בדרמטיות הפתטית מעל בימת הכנסת, זו הסיבה ש'יש דין', הארגון שהסית ערבים להתלונן על שטחי עמונה, מורט כרגע את שערות ראשו, זו הסיבה שכל השמאל נעמד כאיש אחד על הרגליים האחוריות: זה הניסיון שלהם לעצור את הרכבת הדוהרת של שיבת ציון בידיהם החשופות.

אפשר לשנות את כל המגמה הזאת. צריך הרבה אומץ, ויש כזה לא מעט לבית היהודי - אם רק ירצה.

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם