חוק ההסדרה טוב לכולם

b 3 maarechet

בדרך להסדרת פצע בן חמישים שנה – ומדוע חוק ההסדרה הוא חוק שמיטיב עם כל מדינת ישראל ולא רק עם ההתיישבות

החורבן של עמונה התיש, הכאיב, הביא לזליגת דמעות רבות וחשף הרבה מאוד חולשות של המקום שמדינת ישראל הגיעה אליו. אבל אחרי הכאב הזה חייבים גם לשטוף את הפנים ולהביט אל מה שקרה כאן יום אחריו, בניגוד לכל הציפיות שהיו אך לפני כמה חודשים. אנחנו רוצים לנסות להסביר מדוע חיוני לומר: "כל הכבוד" על חוק ההסדרה.

כמעט כל דבר טוב שקורה לנו קורה על רקע הרס, מלחמה או חורבן. זה קשה מנשוא עד לאותו הרגע, אבל אחר כך חייבים להתעשת ולהביט באמת על התמונה ההולכת ונגלית. חשוב לגעור ברע, אבל לטובתנו כדאי שבעיקר נחפש מהר-מהר מה צומח, ונפנה אליו את המבט.

חורבן עמונה היה רע צרוף. חשוב גם למצוא אשמים, והעיקרי שבהם הוא ככל הנראה מערכת המשפט, אבל הפעם – בעוד חוק ההסדרה אכן עבר כנגד כל הפקפוקים הרבים – חייבים גם לדעת לומר: "שיחקתם אותה". לא האמנו שזה יעבור. גם אם בג"ץ יפסול את החוק, הפסילה לא תעמעם במאום את ההישג הזה, כי לחוק הזה יש חשיבות הצהרתית – ואחר כך גם חוקית. המלאכה עוד לא הסתיימה, זה ברור. יש עוד הרבה מה לעשות עם הטיפשות של מערכת המשפט בניסיונה שנועד לכישלון להשליט את רצונה על הרוב הדמוקרטי; אבל אלו הפרטים ואתם עוד צריך להתעסק בהמשך. לפני הכול צריך להביט אל שינוי הכיוון, וזיהוי הכיוון החדש לא יעמעם את הפרטים – שגם בהם כאמור צריך לטפל – אלא יחזק את הכיוון ואת רשימת המטלות בדרך אליו.

תכנית של ממשלה אמיצה שתלך בדרך הזו צריכה לשאת עיניה לעשור שאחרי ההחלטה הזו. בג"ץ במקרה הזה הוא מכשול נקודתי ולא יותר, כי בעידן המודרני אין לשום מיעוט עריץ יכולת לשלוט ברוב, ולכן זה בכלל לא חשוב אם הוא יפסול את החוק או לא. בסוף, ברמה ההצהרתית, מדינת ישראל טבלה רגליים במים הקרים והחלה לצעוד אל עבר קבלת אחריות לאיחוד המדינה. אם זה לא ילך בחוק ההסדרה זה יגיע בהחלטת הריבונות או אולי בתחנה נוספת בדרך לשם.

חשוב לשים לב לעוד נקודה, הגם שהאנשים המתפרנסים מביקורת עצמית מסרבים להודות בה: מי שהעבירה את החוק הזה היא מפלגת 'הבית היהודי', המפלגה הלאומית המחוברת למסורת היהודית ולתורה. המפלגה הלאומית הגדולה, לעומת זאת, על אף חבריה הדתיים היקרים, השתרכה בלית בררה אחרי המהלך הזה.

על אף קוטנה הצליחה מפלגת 'הבית היהודי' לחולל בשנים האחרונות מהפכה של ממש בתודעה הישראלית ואפילו בשיח העולמי. בעזרת לא יותר משמונת מנדטיה היא הצליחה לערער ערעור אמתי את פתרון שתי מדינות לשני עמים. אנחנו קצת שוכחים עד כמה הפתרון הזה היה בררת המחדל בשיח הימני והשמאלני, ובטח בשיח הבין-לאומי עד לא מזמן. בשנתיים האחרונות אפילו בשמאל הוא נעשה בלתי הגיוני. אבל יותר מזה, החל מיום שני האחרון הצליחה המפלגה הזו להצעיד את הממשלה צעד חשוב ומנוגד למגמה ההרסנית שליוותה אותנו שנים, מגמה המתנתקת מיו"ש אל עבר כיוון הפוך, סוף-סוף – אל עבר קבלת אחריות ליו"ש.

למה חשוב להדגיש את זה? כי הקובלים הגדולים ביותר על 'הבית היהודי' בהתיישבות בפרט ובציבור הדתי בכלל בכל המערכה על עמונה היו דווקא הקולות שלא תמכו בה אלא ב'ליכוד' או במפלגת 'יחד'. את הקול הם נתנו למקומות אחרים, אבל ברגעי המצוקה הם ידעו היטב שלא שם יימצא מזורם, ואת כל הכאב והטענות הפנו למקום שלא זכה לתמיכתם.

אבל מעבר לכל אלו חשוב לחדד שחוק ההסדרה אינו דואג למגזר הדתי-לאומי או להתיישבות ביו"ש; הוא דואג למדינת ישראל, מאחר שהוא משמש אבן דרך הכרחית, ככל הנראה, לאחד את העם הזה – שתורף מחלוקתו מונח כבר חמישים שנה על גורל יהודה ושומרון. המחדל המוסרי של הנחת חבל ארץ מיושב תחת כיבוש צבאי במשך קרוב לחמישים שנה חייב לבוא אל סופו. קשה למדוד את מלוא המחירים – הביטחוניים, החברתיים והמוסריים – ששילמנו על המחדל הזה לאורך השנים הרבות שעברו. העיוותים שנוצרו גם בנו וגם בחברה הערבית לא תמיד נתפסים.

ואולם המחיר החמור יותר ששילמנו בגלל הבריחה מההכרעה הזו הוא העיוות הפנימי שיצרנו בתוכנו. חציית המדינה היהודית העמיקה גם את המחלוקת בתוך החברה הישראלית, הנציחה אותה והותירה אותה על כנה.

עם בג"ץ או בלעדיו, חוק ההסדרה מסמן שינוי. הוא מסמן את איחוד העם, עם הכותרות הזעקות בעיתוני השמאל או בלעדיהן. איחוד המדינה והחלת הריבונות על כולה יוריד סוף-סוף מסדר היום הישראלי את מרכזיות הסכסוך הישראלי–ערבי ויפנה את הכוחות אל עבר צמיחה חברתית וערכית השייכת לשלב הבא, שהחברה הישראלית משוועת לצעוד אליו.

 

 

okm shvat

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תן לי את היום הזה

  הטור של סיון רהב...

בג"ץ והחמץ

  דברים שאמר ראש ישיבת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם