אסטרטגיית ההרדמה של דו"צ

b 9 dover zaal

 

מערכת
 לקריאת הכתבה "מצעד המחנכים הצבאי"

כבר לפני כשלושה שבועות פנינו למדור דובר צה"ל כדי להבין מדוע יצא צה"ל באופן פומבי ומתריס כנגד הרב לוינשטיין, במיוחד מאחר שאין הוא מעביר שיחות בצה"ל זה כעשור. רצינו לדעת מדוע המרצים הנ"ל, שהם רק דוגמה לחלק מהאנשים הבעייתיים המרצים בצבא, ממשיכים להעביר שיחות לחיילים. חשבנו שנקבל תגובה של כמה שורות כלליות, כמנהגו בקודש.

 

אולם לא כך היה. במדור דובר צה"ל היו מודעים לבעייתיות העולה מדברינו וביקשו זמן כדי לנסות לטפל בבעיה. נתבקשנו לדחות את הכתבה בשבוע כדי שבזמן הזה יוכלו לבשר בשורת התקדמות חיובית בעניין ההרצאות בצה"ל. הודענו שנהיה שמחים לפרסם תהליכים חיוביים המתרחשים בצבא והסכמנו להמתין עם הכתבה עד שנוכל לדווח על התהליכים הללו.

 

כשבוע לאחר מכן ביקשנו לדעת האם משהו התקדם בסוגיית הרב לוינשטיין והמרצים האחרים בצה"ל. שוב ניסו להסביר לנו שעובדים על מציאת פתרונות ונעשים מהלכים שבינתיים אי אפשר לפרסמם וביקשו שנמתין עוד שבוע עם הכתבה עד שיהיה אפשר לפרסם את הפתרונות שננקטו. גם הפעם, בחוסר חשק מוחלט, הואלנו להמתין. הממלכתיות ואהבת הצבא סימאו את עינינו מלראות את מומיו.

 

לאט לאט התחוורה לנו האמת שביקשנו כל כך להתחמק מהביט בה נכוחה: גם בלי שאף אחד לא מתכנן שום דבר בזדון, מדובר בדפוס חוזר.

 

בשנה האחרונה פורסמו כתבות רבות על האג'נדות המסוכנות המאיימות על צה"ל גם על דפי 'עולם קטן' וגם באמצעי תקשורת אחרים; בכולן צפו ועלו שתי אג'נדות מרכזיות שהצליחו להשתלט לאחרונה על חלקים נרחבים בצה"ל: ההדתה והפמיניזם הרדיקלי. הציונות הדתית זיהתה את האג'נדות הבעייתיות האלה והתריעה על הסכנה הגלומה בהן באוזני כל מי שהיה מוכן לשמוע.

 

בחודשים האחרונים נראה שיש רגיעה, אך זו הייתה רגיעה תקשורתית בלבד. האסטרטגיה של דובר צה"ל הייתה לשלוח חצי הרדמה בגוף המוכיחים בשער כדי להמשיך ולדהור עם סוסי ההדתה והפמיניזם הרדיקלי בלי שהכלבים ינבחו. איך יודעים? פשוט ובלי שום ספקולציות – סתם על פי הפרסומים שכן יצאו לתקשורת.

 
תודעה כוזבת
 

המלחמה הגדולה ביותר בהדתה בצה"ל הייתה בסוגיית התודעה היהודית. אחרי שנים ארוכות של דה-לגיטימציה ודמוניזציה לתחום הצליחו לסגור אותו ולהוציא מידי הרבנות הצבאית את האפשרות לתת כתף תורנית בחיזוק רוח הלחימה של צה"ל. נראה שאז נשלח חץ ההרדמה הראשון, בדמות גוף חדש שיוקם באכ"א ולא בחיל החינוך, כדי להרדים את המוחים מהציונות הדתית. הוקמה ועדה בראשות אלוף, שחברים בה רבנים ואנשי חיל חינוך, והם שיעצבו את הדרך החינוכית של הגוף החדש.

 

רק בדיעבד מתברר עד כמה היה מדובר בחץ הרדמה ולא בניסיון למצוא פתרון אמתי. הוועדה אמנם התכנסה עד לאחרונה, אך בינתיים לא יצאה בשורה מהגוף הזה. מאז שנתמנה האלוף מוטי אלמוז לראש אכ"א היא לא התכנסה כלל. המשתתפים בוועדה חתומים על סודיות, אולם נמסר לנו שלמרות הניסיון ליצור איזון בין אנשי הרבנות לאנשי חיל החינוך החליטו להצניח לוועדה את חברת הכנסת לשעבר רות קלדרון, דמות פוליטית עם אג'נדה מסוימת מאוד, בטענת איזון השוויון בין המינים בוועדה. הובא לידיעתנו כי קלדרון טענה לפני חברי הוועדה שהיא איננה מבינה כלל מה השייכות של היהדות לצה"ל. עד שהמציאות בשטח תוכיח אחרת נראה שהגוף הזה הוקם רק כדי להכשיר את מהלך סגירת הענף לתודעה יהודית ואת סתימת הפיות בלי שימחו כנגדן.

 
פגישת הרבנים – בינתיים ללא תוצאות בשטח
 

דוגמה נוספת: המלחמה הגדולה ביותר בסוגיית הפמיניזם הרדיקלי הייתה סביב פקודת 'השירות המשותף' ושילוב הנשים ביחידות הלוחמות. בחשוון האחרון זומנו בכירי רבני הציונות הדתית אל הרמטכ"ל אייזנקוט, בעיקר בעקבות הסערה שחוללה פקודת 'השירות המשותף'. ראשי המכינות ביקשו מהרמטכ"ל להקפיא את פקודת השירות המשותף. גם הרב דרוקמן דיבר בעניין עם הרמטכ"ל אייזנקוט לקראת סוף חשוון. הרבנים יצאו מעודדים מהשיחות הללו, שכן הרגישו שהצבא פועל כדי למתן את השינויים הרדיקליים שהוא עובר.

 

ואולם מאז ועד היום לא נצפה שום שינוי בפקודת השירות המשותף. להפך: נראה שצה"ל ממשיך בכל הכוח לקדם את התכניות שהציג בוועדת חוץ וביטחון באשר לשילוב נשים ביחידות הלוחמות. בסוף השבוע פורסם ב'ידיעות אחרונות' שבצה"ל "עושים מאמצים כדי להפוך את השירות הקרבי לאטרקטיבי יותר עבורן". הגדוד המעורב הרביעי בשלבי הקמה מתקדמים, ודובר צה"ל מאפשר למפקדים העתידיים שלו להתראיין בכל בימה תקשורתית.

 

גם בעניין הלוחמות בשריון ניסו להרגיע אותנו באמצעות גורמים לא רשמיים שמדובר בספין תקשורתי ש'הצליחו להאכיל' את הציונות הדתית. שכנעו אותנו שמדובר בעורבא פרח שאף אחד בצה"ל לא חשב עליו ברצינות. ובינתיים? אסטרטגיית המיסוך שוב עובדת על הציונים הדתיים המשוועים לאמירה מרגיעה שהכול בעצם פרנויה ושהצבא הוא אותו צבא, והנה בסוף השבוע (האחרון) פורסם בעיתון 'ישראל היום' כי בצה"ל "מתעלמים מההתנגדות: צה"ל יערוך ניסוי לשילוב לוחמות בשריון". כתבה דומה התפרסמה בעיתון "הארץ".

 

האם נוכל להניח שידו של מדור דובר צה"ל לא הייתה מעורבת כאשר באותו סוף שבוע מתפרסמות שלוש כתבות בעניין? האם העובדה שדובר צה"ל לא אפשר לרבצ"ר הקודם להתראיין וגם אינו מאפשר זאת לרבצ"ר הנוכחי בטענה שהוא עוד טרי בתפקיד, בעוד את יוהל"ם (יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר) מראיינים לא מעט?

 

קמפיין תקשורתי שלם מתנהל סביב האג'נדות שדובר צה"ל מנסה לקדם, ואין מנוס מהמסקנה שדובר צה"ל גם אם כוונותיו הן להנמיך להבות, בפועל מרדים אותנו כדי שיהיה לו קל יותר להמשיך בקידום האג'נדות המסוכנות שהוא מוכתב להעביר, בלי הפרעה. זה לא שהשיירה עוברת למרות נביחות הכלבים – דובר צה"ל שלח את חצי ההרדמה שלו והשתיק את הכלבים. פלא שהשיירה עוברת?

 

מנהיגי ציבור, ראשי ישיבות הסדר וראשי מכינות רבים חשים היטב באוויר הלא טוב ובמיסוך שנזרק לעברם מדי פעם כדי להשתיקם עד שתצטנן האמבטיה של הסטנדרטים החדשים בצבא. אך ממש כמו שקרה לנו ברמה העיתונאית – ועוד יותר – הם רוצים להאמין שבסוף איכשהו יהיה טוב. אלא שבפועל נראה שיש מי שמשתמש בתמימות הממלכתית המבורכת המאפיינת את הציונות הדתית כדי להרדים אותה. יפהפייה נרדמת שכזאת.

 

אנחנו אוהבים לדחות תסריטים מהסוג הזה בשל הדחייה האוטומטית מקונספירציות רוויות פרנויות, אבל הידיעה שאנחנו לא אוהבים להתמודד אתה תמיד היא שלא צריך קונספירציות מרתף מתוחכמות כדי לייצר תהליכי השתקה פשוטים מהסוג הזה מול ציבור והנהגה. לא צריך יותר מחִצי הרדמה נקודתיים. מי שאינו נרדם יודע היטב שביטחון המדינה הוא שנמצא כאן על הכף, לא פחות. אסור, במיוחד לא לממלכתיים, להירדם בשמירה.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם