שימותו המחבלים, במוסריות

3 maarechet

מערכת

גם אם המשפט הזה מאחורינו, הבטחנו שנפסיק לשתוק במלחמת הדעות הזו.

אלאור אזריה הרג מחבל שהיה צריך למות אילולא שני מעצורים במהלך האירוע. אבל הקב"ה זימן לנו כנראה בירור מורכב, וכך יצא שבפועל מי שהרג אותו לבסוף הוא חייל שעשה את זה באופן לא מקצועי ולא נכון. אין סיבה שלא להאמין לניתוח השופטים, שקובע שהם אינם מאמינים לאלאור שהוא חש סכנה ולכן ירה במחבל. הוא לא היחיד שהתנהל בזירה הזו בחוסר מקצועיות – כי אם אין נשק שמופנה כל העת לעבר מחבל מנוטרל שעדיין חי, משהו בנוהלי הקרב השתבש – או בנהלים של הצבא כולו או בזירה הספציפית ההיא. אבל זה בכלל לא היה הסיפור. כי את כל זה הצבא צריך היה לחקור לבד, ללא בית דין.

הסיפור האמתי שבגללו ההמון במדינה רועש וזועק הוא המוסר הצבאי ההולך ומושחת, כשהוא דואג לחייהם של מחבלים באובססיביות כזו. שוב, נראה שאזריה לא היה צריך לירות במחבל באופן שירה. לא מפני שכואב לנו על מותו בהיותו מנוטרל, אלא כי תוך כדי קרב לא מסתובבים ומוודאים הריגה בלי שקיבלת פקודה מפורשת כזו. נוצר כאן גם דיון מוסרי פילוסופי חשוב ומעניין על מה גורלו של מחבל מנוטרל, אבל העיסוק בו כרגע באופן ציבורי, במיוחד במצב הביטחוני שבו נמצאת מדינת ישראל, הוא בשפת הרחוב התייפייפות מחלישה ובמונחים של מוסר הרב קוק זה כמו להפוך את האנושות לצמחונית לפני הזמן. זה לא סתם יוצר תחושת זיוף, זו השחתה מוסרית של חברה שלא יודעת לסמן נכון את סולם הערכים שלה.

שימו לב לציטוטים הנוראיים האלה מתוך פסק הדין שנתנה הערכאה הראשונה. כך קבעו השופטים על התנהלות חיילים בזמן קרב:

"הכשרת ירי שנועד להרוג רק על בסיס חשד הנו אסור... אין להכשיר ירי בגינו יקופחו חיי אדם על נקלה, ללא עמידה על קצה קצהן של הוראות הפתיחה באש".

והנה אחד חמור יותר:

"זה המקום להדגיש כי העובדה שהאדם שהיה מוטל על הארץ הוא מחבל, שזמן קצר קודם לכן ביקש לקטול את חייהם של חיילי צה"ל שנכחו במקום, אין בה כשלעצמה כדי להצדיק פעולה לא מידתית. עקרון המידתיות מוטמע בצורה ברורה בהוראות הפתיחה באש, שלאורן מחויב הנאשם לפעול, והוא ביטוי לאיזון המתחייב בין ערכים נוגדים, ובכלל זה עקרון קדושת החיים של כל אדם – גם מחבל".

אף שבצבא מכחישים את העובדה הזו, אין סיבה להניח ש"אפקט אזריה" לא משפיע על הלחימה בטרור, וכפי שרבים מעריכים חיילים אכן חוששים יותר לירות באויביהם ונזהרים היכן שלא צריך להיזהר. זה מתאים לצבא שלא עוסק יותר בהכרעת האויב. כבר מזמן לא מדובר רק בדרג המדיני, כי מצב שבו מטכ"ל ממליץ לקבינט המלצות של נטרול והתמגנות ופחות חותר למגע, כפי שאמר דו"ח מבקר המדינה על ההתנהלות ב'צוק איתן', הוא שערורייה מוסרית שתוכננה היטב על ידי גורמים שלא רוצים בטובת מדינת ישראל.

סימנים נוספים קיבלנו באירוע האחרון בנווה צוף, כשבכלי התקשורת כמעט מחאו כפיים לבחור האמיץ שנלחם שם, על כך שהמחבל רק נוטרל ולא נהרג. לשמוח שהוא חי זו שחיתות מוסרית – כי מחבלים במהלך קרב צריכים לצאת מהזירה מתים. כשמזדמן הדבר ובגלל כל מיני נסיבות המחבל רק נוטרל מעל כל ספק, הרי שנגמר שלב הלחימה והלוחמים אינם אמונים על הוצאה להורג

עוד קצת מהסימנים לזה קיבלנו גם באירוע האחרון בנווה צוף, כשבכלי התקשורת כמעט מחאו כפיים לבחור האמיץ שנלחם שם, על כך שהמחבל רק נוטרל ולא נהרג. לשמוח שהוא חי זו שחיתות מוסרית – כי מחבלים במהלך קרב צריכים לצאת מהזירה מתים. כשמזדמן הדבר ובגלל כל מיני נסיבות המחבל רק נוטרל מעל כל ספק, הרי שנגמר שלב הלחימה והלוחמים אינם אמונים על הוצאה להורג. כשזה קורה חובתנו אפילו להתבאס שהרשע הזה לא נהרג, ובאותה נשימה לא להרוג אותו בניגוד לנהלים ובניגוד לחוק ובניגוד למוסר. אבל הרצון הבסיסי הוא שמחבל ימות. וזה מוסרי מאוד.

כבוד הרמטכ"ל גדי איזנקוט.

יש עדיין בצבא מפקדים שזוכרים אותך כמפקד גולנצ'יק המוציא אותם מכל מיני סיטואציות כאלה: תלונות מחוצפות שכביכול מדברות מוסר אבל בפועל מנותקות מזירת המלחמה של פקודיך. עשית זאת אז בגבורה לא פעם ולא פעמיים. הצבא כולו מובל אל רשת חבלים של מוסר מושחת מבית הקרן לישראל חדשה שמפעילה כל כך הרבה עמותות וארגונים בתוך הצבא ומחוץ לו לנטרל את כוחו בשם המוסר המקולקל שמפרק את אירופה ברגעים אלה. כפי שזה נראה כרגע, היא יכולה לרשום לעצמה עוד הצלחה.

יש לך הכוח להתנער מהנגע הזה. אם תחון את אלאור, זה לא צריך להיות בשבילו ובגלל הסיפור האישי שלו כפי שכולם ממליצים לומר לך, אלא בעיקר כדי להגיד לאויבי מדינת ישראל בשם המוסר האירופי המושחת: חברים, אני לא צריך אתכם שתגידו לנו מה מוסרי ומה לא. גם אם היה כאן כשל מקצועי ומוסרי, אנחנו שמחים שהמחבל הזה מת בסופו של יום, ובעיקר נחושים שהחיילים שלנו לא יהססו לירות כשצריך. אנחנו סומכים עליהם שאיש מהם אינו צמא דם. ואם יש כאלה, הם מעטים, והם יטופלו נקודתית. ציבורית נמשיך להיות הצבא המוסרי בעולם. כי זו האמת.

הדבר היחיד שיכול לעצור את הצונאמי האנטי-מוסרי שמשתלט על הצבא ועל החברה הישראלית, ובפועל על העולם כולו, הוא אנשי רוח אמיצים שלא מגמגמים, שמנסחים אמירות מוסריות ברורות שמסבירות למה בדיוק הפוך מדברי השופטת הלר: כל חייל שעומד מול מחבל, צריך לנהוג באופן של יש ספק – אין ספק, כשחיי המחבל נמצאים במקום הנמוך הראוי להם. במקצועיות ובשמירה על הנהלים, באבחנה ברורה בין הרע לטוב ובמוסריות יהודית.

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
החזון הלאומי של עמ"י

  מאמר מאת הרב שלום...

אורים ותומים

  מאמר מאת הרב איל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם