אין פריבילגיה להניח לצה"ל

7 maarechet

מערכת

הרב אבינר לא אמר אמירה חרד"לית. הוא אפילו לא אמר אמירה דתית. להגיד שאם דורשים מנער ישראלי נורמלי לשאת אלונקה לצד נערה מזיעה, ולהתח"פשׁ לצדה בהפסקת אימונים, הוא אמור לבקש לדחות את הגיוס שלו זו מקסימום אמירה יהודית מסורתית מינוס. כמו לכל דבר טוב, גם לתרבות הצבאית המבורכת שהציונות הדתית מפתחת יש גבולות. לשרת עם בנות ביחידה קרבית זה הרבה מעבר לגבול.

מי ששבוי עדיין בקונספציה שלפיה אמירה שלא להתגייס במצב כזה היא אמירה של חרדים שלא אוהבים את צה"ל, משהו בתודעה הציונית והצבאית שלו לא מוצק מספיק.

המלש"בים צריכים לדעת: חייל שמתגייס ליחידה מעורבת הוא חייל פחות טוב, קודם כול כי הוא חייל שתודעת המגדריות שלו השתבשה. רק אחר כך אפשר לציין גם את שלל הדרישות המקצועיות שהצבא ויתר לו עליהן, כשהמטרה בעצם היא לוותר לבחורה שמתאמנת לידו.

מורעלים ככל שנהיה לפעמים צריך לשלם מחיר ולדחות גיוס. או כמו שאמר השבוע נער בריא בן 12ששמע על כל הסוגיה הזו: "אבא, איזו באסה, אני מה זה מחכה לצבא, אבל אני מקווה שעד הגיוס שלי יפסיקו עם הבנות בצבא, כי אני לא הולך להתגייס ככה". הוא לא היה צריך לשמוע את הרב אבינר בשביל זה.

קריאה לגיטימית לכל הפחות

הרמטכ"ל הוא איש טוב, או איך אמר השבוע רב חשוב לרב שמואל אליהו – "הוא מרוקאי שורשי שאין לו עניין לפגוע באף אחד והוא בטח לא עם אג'נדה פוסט-מגדרית". ייתכן שזה נכון, אבל זו דמגוגיה שמכניסים לדיון הגם שאינה משנה דבר. רא"ל איזנקוט הוא איש ביצוע, לא הוגה דעות. ככזה, הוא לא נמדד בספרי הפילוסופיה שקרא ולא במספר הפעמים שבהן התפלל קבלת שבת, אלא בביצועיו בצבא.

גם אם נלך עם הטיעון הזה, ונניח שאיזנקוט אינו חושב שיש ערך אידיאולוגי בערבוב נשים וגברים בלחימה זה רק אומר שהוא נתון ללחץ של גורמים חיצוניים אולטרה-פוסט-מגדריים שאותם הוא חייב לרַצות (כפי שנימקה יפה ד"ר עינת רמון בריאיון עמה כאן). ייתכן שהוא לא מצליח לעמוד מול דרישות היועצת לענייני מגדר (יוהל"ם), מול הצורך להציג תמונות באנגלית של בנות עם צבעי הסוואה. אם אכן הדבר כך, הרי שקריאתו של הרב שמואל אליהו היא יותר מלגיטימית אנחנו רוצים רמטכ"ל שיוכל לעמוד בלחץ. ממפקד בצבא נדרש לעמוד בלחצים, קל וחומר מרמטכ"ל.

ואם לא כך הדבר והרמטכ"ל אינו נגרר אלא אוחז בדעות רדיקליות בעצמו הרי שהמצב חמור עוד יותרמכיוון שאם איננו יכול לנהל מערכה חשובה כל כך אכן צריך לוודא שבמקומו יגיע מישהו שיתקן את המעוות.

לכל הפחות צריך להיות מרוצים שיש מישהו שלא מסתפק בתדרוכים המרגיעים של לשכת הרמטכ"ל שהנה הכול תחת שליטה ושיום אחד הכול יהיה בסדר. מישהו שמסרב לשכוח שכל אלה לא ממש תואמים את תמונת הדיווחים מהשטח ובטח שלא את הכתבות שדובר צה"ל בעצמומנפיק מדי שבוע, מיד אחרי כל שיחת הרגעה לרבני הציונות הדתית. מקבץ עדכני לפניכם.

שלב חדש בבגרות הציבורית של הדתיים יירשם ביום שנחדל מלנסות להתנער בכל פעם שמישהו מצליח לומר אמירה זקופה שלא מוצאת חן בעיני התקשורת, ובמקום להחלישו – מי שיזדהה פשוט יתמוך ומי שלא יתכבד וייתן לחברו לומר את דברו בשקט. להבדיל אלף אלפי הבדלות – כדאי לראות כמה השמאל נלחם רק השבוע על זכותו של יהונתן גפן לומר את דעותיו הנלוזות.

איך מתקנים?

מצג השווא כאילו היה כאן צבא מעורבב במשך שנים ארוכות ועכשיו כתוצאה מפעולת הרבנים, הרמטכ"ל הנוכחי מציל אותו סוף סוף, פשוט מנותק מהמציאות. עד לפני שלוש שנים עוד הייתה בצה"ל פקודת "השילוב הראוי" שהייתה הפוכה במהותה מ"השירות המשותף". עד למשמרת הנוכחיתהיה כאן צבא נורמלי שבו הלוחמים הם גברים ומשרתות בו נשים שמעוניינות בכך באופן שמשתלב ולא לכתחילה. זאת, תוך שמירה מרבית על כבודן ועל קדושתו של הצבא. כעת, במשמרתו של הרמטכ"ל הנוכחי, עם אג'נדה אישית או בלי הצבא הפך להיות מעוז התפיסה הקווירית הכי קיצונית של לימודי המגדר באקדמיה. תשאלו את היוהל"ם.

מותר להניח שהרמטכ"ל, עם או בלי אג'נדה, מנסה לעשות כמיטב יכולתו לנהל את המערכה הזו. אבל אסור בשום אופן לחיות באשליות שהוא מצליח. הוא לא. זה לא משנה אם זה בגלל היכולות שלו או בגלל הרצון שלו. גם הטענה כאילו אימוץ הגישה הפוסט-מגדרית בצבא נעשה בשם העם וכדי שלא רק דתיים ירגישו בבית, מנותקת. לא משנה בכלל כמה ביקורות הרמטכ"ל יקבל מ'הארץ', העיתון הזה לא ממש מייצג את העם ואת הציונות. כשרוצים לחזור לצבא הנורמלי שלפני ארבע שנים, לא מבקשים להפוך עולמות ולעשות צבא "דוסי", אלא צבא ישראלי פשוט שבו משרתים יחד כל עם ישראל.

פוליטיקאים, כאן אתם נמדיים

אחרי הדיבורים של שר הביטחון השבוע שגרמו לרמטכ"ל (עם אג'נדה או בלעדיה) להרחיק את הרב הראשי לישראל, צריך לחדד שהאנשים היחידים שצריכים להוביל במערכה הזו הם המנהיגים הפוליטיים. הרבנים מתווים את הדרך הרוחנית, אבל הופכי השולחנות צריכים להיות האנשים ששלחנו לייצג אותנו בבית הנבחרים.

באחריותה של מפלגה ציונית לעשות סדר בבלבול המינים הקיצוני שהשתלט על הצבא בארבע השנים האחרונות. תמיכה בבית היהודי או בליכוד צריכה להיות בהתאם ליכולת שיציגו בטיפול בנושא מהותי וחשוב כל כך כמו הניתוח לשינוי מין שצה"ל עובר. השר נפתלי בנט, השרה איילת שקד, ח"כ בצלאל סמוטריץ'וכל יתר חברי הבית היהודי צריכים להימדד באופן מהותי במידת התערבותם בנושא הזה, ובהשוואה לתוצאות שיביאו עמיתיהם בליכוד ראש הממשלה בנימין נתניהו, השרים זאב אלקין, יריב לוין ושאר שרי ליכוד, כולל סגנית השר ציפי חוטובלי. גם שר הביטחון אביגדור ליברמן נושא באחריות למה שמתחולל מתחת לאפו.

כל כך הרבה הזדעזעויות שמענו השבוע על אמירתו של הרב שמואל אליהו. שאלו מדוע הוא מתערב בדברים לא לו. אולי במקום כל אלה נכון היה שישאלו השואלים את עצמם מדוע הרב מרגיש שבמקום שאין אנשים עליו להיות איש. אולי זה יגרום להם קצת פחות להזדעזע וקצת יותר לקחת אחריות על מה שמתרחש בצה"ל כבר תקופה ארוכה. אולי רק אחרי שיינזקו מזה ציבורית ואלקטורלית הם יבינו שלמרות הדברים הטובים שהם עושים, העלמת העין בסוגיה הבוערת באמת הייתה טעות איומה.

מבט מרפא

השבוע הלך לעולמו אחד מהאנשים הכי חשובים לעם ישראל. זכינו, והרב זאב קרובליווה אותנו בעבודתנו באינספור שיחות עומק. לעתים היו אלה דברי ביקורת נוקבים ולעתים דברי חיזוק. אהבתו לעם ישראל על כל חלקיו וגווניו הרביםנסכה בו כוחות גם כשגופו היה בשיא חולשתו. יהי רצון שדמות דיוקנו של הרב זאב תנסוך בנו כוחות לומר דעותינו ללא מורא, מתוך אהבה אמתית ומלאה לכל אחד ואחד מישראל. הלוואי שנצליח לקנות בתוכנו את העין הטובה הזו שהוא בנה במאמצים רבים, שהעמיקה את המבט שלו ואפשרה לו לרפא כל חולי שראה בעם ובארץ.

תיאוריות קוויריות הן תפיסות עולם המבקשות לערער באופן גורף על עצם המושגים נטייה מינית, זהות מינית ואפילו על עצם המושגים גבר ואישה. תפיסת הקוויר רואה באדם מעין מערבולת מתמדת של מיניות ומגדר גמישים.


 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תן לי את היום הזה

  הטור של סיון רהב...

בג"ץ והחמץ

  דברים שאמר ראש ישיבת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם