רוץ, בצלאל, רוץ

5 run bezalel

מערכת

אנחנו משתדלים לא להסתיר כאן את דעתנו שימין חזק צריך להיות מורכב ממפלגה שמרנית אמונית אחת גדולה ככל האפשר. ובכל זאת, החיפוש העצמי הלגיטימי שהבית היהודי עדיין שרוי בו – עד כמה הוא רוצה לשמר דתיות בתעודת הזהות שלו ועד כמה הוא מעוניין דווקא להסיר אותה מהחזית שלו – הצליח לחדד את חשיבות מקומה של תעודת ביטוח פוליטית בדמות האיחוד הלאומי, בעבור הציבור הרחב מאוד שכן מעוניין בייצוג תפיסת העולם הדתית-לאומית בכנסת, לכל מקרה שלא יבוא.

אם יש זכות קיום לאיחוד הלאומי, הרי שהיא מתגלה בדיוק בנקודה הזאת: מפלגה דתית-לאומית עם סל הערכים הקלאסי של הציונות הדתית. לצד כל הדיבורים החשובים על הליכה להנהגה והובלת הממשלה – ישנה משמעות לישות פוליטית שלא שוכחת שיש במדינת ישראל ציבור רחב שמתייחס לערך השבת ממקום תורני וציוני, שעוסקת בצביון הצבא ושמדברת באופן הפשוט ביותר על משפחה בריאה ונורמטיבית. וכן, שארץ ישראל השלמה נמצאת אצלה באופן מובהק על הדגל. לא חייבים לתת את הקול למפלגה כזו כדי לדעת כמה חשובה המציאות שלה. במיוחד בדינמיקה החשובה שבה הבית היהודי מנסה לפנות ולהגיע לקהלים חדשים.

וכאן מגיע הצומת הלא נעים שהאיחוד הלאומי נתון בו היום. נכון לעכשיו, המפלגה הכי קטנה בכנסת כבר מכינה את עצמה בימים אלה לבחירות פנימיות. אם שום דבר לא ישתנה, 120 חברי המרכז שלה אמורים להכריע ממש בימים אלה מי יעמוד בראשה. באיחוד הלאומי יש בשנים האחרונות "שיטת סניוריטי" בלתי כתובה, ולפיה חבר הכנסת המבוגר ביותר הוא המתמודד היחיד על ראשות המפלגה. נדמה שהגיע הזמן לשנות את השיטה הזאת, ולהגיד בפה מלא: בצלאל סמוטריץ' צריך להתמודד על ראשות האיחוד הלאומי.

השר אורי אריאל הוא אידיאליסט ענק וישר לב, ובכל זאת לאור המציאות הפוליטית המתחדדת והמרכזיות שתופס סמוטריץ' הצעיר במפה הפוליטית, ובטח לנוכח מרכזיותו בתוך הבית היהודי, הרי שעצירתו מלהוביל את המפלגה גובלת בחוסר אחריות שמעמיד את קיומה של מפלגת האיחוד הלאומי בסימן שאלה גדול יותר מזה שקיים ממילא. בתוך האיחוד הלאומי מכירים את המציאות הזאת היטב אבל באופן מעט אבסורדי מניחים לתחושות ה"לא נעים מאורי אריאל" לנהל את אחת ההחלטות הכי חשובות שמפלגה צריכה לקבל על עצמה: קביעת ההנהגה.

סמוטריץ' הוכיח שהשאיר מאחור את תדמית הנער הסורר, והוא נחשב מוערך בכל סיעות הכנסת. תפקיד היו"ר ישדרג את מעמדו ויאפשר לו לפעול גם בתוך הבית היהודי מול היו"ר וגם בציבוריות הישראלית. ברור שאמירות אמיצות כמו שהוא יודע לומר היום, אם ייאמרו מפיו גם כשר בממשלה, יקדמו את תפיסת העולם הציונית-דתית-שמרנית 

מכיוון שאורי אריאל בעצמו מנסה ליזום את בחירות-הבזק הללו, מותר להעריך שהוא עושה זאת כדי לחסום את סמוטריץ' ולהבטיח את מעמדו. וכאן צריך לומר אמירה מאוד לא נעימה: אם האיחוד לאומי חפץ חיים, הרי שחברי המרכז שלו יצטרכו לנער מעליהם מהר מאוד את הגינונים הבעייתיים שבגללם, ורק בגללם, הם מותירים את המפלגה הזאת הרחק מאחור.

בלי להיות נתונים בתוך הפוליטיקה הפנימית של האיחוד הלאומי, שמטרידה מעט מאוד אנשים בציבור היום, ההתנהלות הזאת רק פוגעת בה ומצמצמת את הרלוונטיות שלה יותר ויותר. המשך נתינת כבוד סרק בתוך מציאות פוליטית כל כך הרת גורל כפי שהימין נמצא בה היום – של עיצוב מחדש של הכוחות שקיימים בו - היא חסרת אחריות.

התבססות לפני התרחבות

המשמעות של בחירת בצלאל סמוטריץ' ליו"ר האיחוד הלאומי חשובה בגלל לא מעט סיבות. סמוטריץ' הוכיח שהשאיר מאחור את תדמית הנער הסורר, והוא נחשב מוערך בכל סיעות הכנסת. תפקיד היו"ר ישדרג את מעמדו ויאפשר לו לפעול גם בתוך הבית היהודי מול היו"ר וגם בציבוריות הישראלית. ברור שאמירות אמיצות כמו שהוא יודע לומר היום, אם ייאמרו מפיו גם כשר בממשלה, יקדמו את תפיסת העולם הציונית-דתית-שמרנית צעדים ניכרים לתוך השיח הממלכתי והישראלי. אבל מעל הכול – תדמיתו הכמעט מרוסקת של האיחוד הלאומי כיום עשויה להשתפר ולהפוך למשמעותית הרבה יותר.

צריך להודות שגם הטיעונים שהנה, ניתן לבצלאל סמוטריץ' להתמודד בפריימריז של הבית היהודי ושמשם ישפיע וייצג את העמדות השמרניות והתורניות - כבר אינם חזקים כבעבר. אפשר לתלות את ההישגים הרבים של האיש הזה, בקידום חוקים ויזמות ובעיקשות שלו בעיצוב עמדותיו של הבית היהודי, רק באישיות שלו וביחסיו עם נפתלי בנט; אבל כל מי שיוצא מישיבות הסיעה של הבית היהודי יודע היטב שזה לא מסתכם בכך. התמונה החוזרת בישיבות האלה היא שהדינמיקה המתרחשת בין השר בנט לבין סמוטריץ' קשורה באופן הדוק לעובדה שמדובר בהתנהלות שסמכותו של היו"ר לפגוע בה מצומצמת מאוד. בניגוד ליתר חברי סיעת הבית היהודי, סמוטריץ' לא מקבל מינויים מיו"ר הבית היהודי ולא כפוף לרוב העיצומים שבסמכות היו"ר להטיל על חברי מפלגתו.

יתרה מזאת. בימים אלה מתנהלת חשיבה מחודשת ומאוד רצינית בתוך הבית היהודי באשר למקומן ותוקפן של תוצאות הפריימריז אם אכן יהיו. משום כך, גם עם כל ההצלחה הצפויה לסמוטריץ' בפריימריז בתוך הבית היהודי אם ירוץ שם, ורוב הסקרים הפנימיים מדברים על המקום השלישי מיד אחרי בנט ושקד, קשה להניח שהוא יוכל להפעיל את אותה השפעה שיש לו היום, מתוך הישות הנפרדת של האיחוד הלאומי.

הגדלת הבית היהודי והרחבתו לקהלים נוספים מחייבת את ביסוסה של מפלגת האיחוד הלאומי כמפלגת בסיס אידיאולוגית על כל מהלך שיבחר הבית היהודי לעשות. סמוטריץ' בראש האיחוד הלאומי הוא המהלך הבסיסי כדי להחזיר את הרלוונטיות של המפלגה הזאת למציאות הפוליטית. זה טוב מאוד אפילו לבית היהודי, וזה קריטי למקום שאליו תיטה כל המפה הפוליטית בישראל.

צעדים ניכרים לתוך השיח הממלכתי והישראלי. אבל מעל הכול – תדמיתו הכמעט מרוסקת של האיחוד הלאומי כיום עשויה להשתפר ולהפוך למשמעותית הרבה יותר.

מרים אלסטר, פלאש 90

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם