להיות דתיים גאים Featured

 4 maarechet
איך שבועיים אחרי שהעז סמוטריץ' לומר את מה שכולנו לומדים בבית המדרש לא נשמעים קולות אמיצים שמסבירים לציבור בגאווה את הלכות הציבור של התורה * כיצד חשף נתניהו השבוע עוד טפח מתפיסת עולמו שכולנו מעדיפים שלא לראות * מדוע הליכוד הוא מניה יורדת למרות 35 המנדטים שלו * כיצד הזוהר המוצדק של איילת שקד שוב מצליח לבלבל את כולנו * ומדוע השבוע התחדד אפילו יותר מבשבוע שעבר שרק בחירות מקדימות פתוחות יוכלו לאפשר לימין לבנות חלופה שלטונית, שחיונית כל כך לעתידה של מדינת ישראל

מערכת

המהלך שהכי מחדד איפה נתניהו נמצא הוא מינוי אמיר אוחנה לשר המשפטים. הדילוג המופגן מעל יריב לוין רק ממחיש את זה: נתניהו נושא השקפת עולם לאומיות חילונית מערבית מובהקת שבסוף כורעת ברך לתרבות שמכלה כיום את כל אירופה. מי שמנתק את זה ממשנתו המדינית ומהמוכנות שלו להקים מדינה ערבית על ארץ ישראל שימשיך לעצום את העיניים. אוחנה אינו העניין; הוא איש טוב, אבל גם הוא בחר ברמה הציבורית לשים בחזית את נטיותיו המיניות, ואי אפשר להתעלם מכך שהמינוי הזה של נתניהו הוא מסר ברור לקהילה הגאה.

לא צריך אפילו לעבוד קשה כדי לחבר את האירועים של השבועות האחרונים. ממש בזמן שהאגף הצעקני של התרבות הישראלית עוסק בכריעת ברך לדת פירוק המשפחה ועושה חגיגות ליצרי עריות במצעדי גאווה אנטי-יהודיים, ראש הממשלה שולח קורבן מלכות משלו לדת הגאווה שגזלה את חירות רוחם של כל מי שמעז לחשוב אחרת.

אבל זה כמובן לא הכול, כי ממש בו בזמן מעיזים מי שיצרו כאן דת אדוקה חדשה ומשטר מחשבות שבו אף אחד לא יכול לומר משהו נגד תרבות הלהט"ב, להפוך את היוצרות ולזעוק שכל מי שאומר את המילים 'מדינת הלכה' הולך להשליט עלינו כאן משטר מחשבות חשוך. פשוט לא ייאמן עד להיכן הציניות מגעת. לנו, לציבור הישראלי הרחב, בעצם עזבו הציבור הישראלי, הציבור הדתי, לנו הייתה הזדמנות של ממש בשבועיים האחרונים לבחור אחרת.

הרי בדיוק כשהמועמד המרכזי עד עכשיו לתפקיד שר המשפטים של מדינת ישראל, ח"כ בצלאל סמוטריץ', אמר באופן הכי פשוט שעולם המשפט של מדינת ישראל הולך ומתאחד עם מסורת ישראל, יכולנו כולנו לעמוד מאחוריו ולומר איזה יופי, סוף-סוף מישהו עומד כמו עברי אמיתי מהעבר השני של כל הסחף. וכשהוא השתמש במילים 'מדינת הלכה' בלי לחשוש מהשטויות וההבלים והבורות שהטעינו אותה עמי ארצות, כל מה שהיה מצופה מאיתנו, מי שיודעים היטב שכל מי שמנסה לומר שבמדינת ההלכה יסקלו שומרי שבת או כל מיני שטויות כאלה אינו סתם בור שלא יודע מהן יהדות ומשפט עברי אלא כנראה סתם שונא יהדות, היה לעמוד מאחורי סמוטריץ'. לדבר על המגמה המבורכת שמתרחשת גם ככה ועל החיבור הזה, שיביא כל כך הרבה אור לעולם.

אבל נראה שאנחנו עדיין בגלות, בחסות הפטרון, וכולנו מנסים שוב לצאת נקיים בעיני התרבות הדועכת הזו ומקפידים להתנצל בשם בצלאל סמוטריץ', שהוא לא בדיוק התכוון ושזו מעידה לשונית ושהוא לא מתאים את עצמו לאוזניים. חלאס. דברו את אשר על ליבכם או תלמדו מה זה באמת אומר. אנחנו שואפים לעשות כאן כמה וכמה תיקונים חשובים במערכת המשפט. כל מי שלמד מעט בבית המדרש הדתי-לאומי יודע כמה זו אמירה מוארת והדרגתית שאנחנו מתפללים לה ושהברכה שהיא תביא לעולם תהיה עצומה.

בו בזמן שהאגף הצעקני של התרבות הישראלית עוסק בכריעת ברך לדת פירוק המשפחה במצעדי גאווה אנטי-יהודיים, ראש הממשלה שולח קורבן מלכות משלו לדת הגאווה; ובו בזמן מעיזים מי שיצרו כאן דת אדוקה חדשה ומשטר מחשבות שבו אף אחד לא יכול לומר משהו נגד תרבות הלהט"ב, להפוך את היוצרות ולזעוק שכל מי שאומר את המילים 'מדינת הלכה' הולך להשליט עלינו כאן משטר מחשבות חשוך. פשוט לא ייאמן עד להיכן הציניות מגעת

 

באמת לא מובן איך יכול להיות שאפילו בעיתון מקור ראשון לא הצליח אף אחד מהכותבים בעניין לפרגן לסמוטריץ' על האומץ. הרי בטח יהודה יפרח, שחוץ מזה שהוא עיתונאי מוכשר הוא גם תלמיד חכם, יודע היטב, בדיוק כמו סמוטריץ', שמדינת הלכה היא מדינה שמתנהלת בדיוק באותם כלים דמוקרטיים שיש כיום, רק משתדרגת מוסרית לעוד כמה עקרונות משפטיים שמתעסקים בדין הפלילי, כמו לדוגמה שפסקי דין לא עוסקים רק בנאשם אלא גם בקורבן. והוא יודע היטב כמה ספרות מדהימה כתבו בנושא הזה הרב הרצוג זצ"ל, תחומין על 28 כרכיו ובתי מדרש רציניים כמו מכון התורה והארץ, ארץ חמדה ועוד, ששמים בצל מבחינת עמקותם ורצינותם את הפקולטות למשפטים באקדמיה, שאינן מעיזות לחשוב מחוץ למה שהכתיבו הסטנדרטים של אהרון ברק. הרי הוא בעצמו כותב בשבחו של המשפט העברי במאמרו בהמשך. אז למה לא להגיד לסמוטריץ': בואנה, סחתיין שסוף סוף יש פוליטיקאי שמדבר ומביא את זה לציבוריות הישראלית? ויותר מזה: תודה רבה שבזכותך אני עוסק בנושא באופן ציבורי. מה, באמת עד כדי כך חשוב למצוא חן בעיני אליטה שנתונה למפולת אלקטורלית קשה פעם אחרי פעם?

השבועות האחרונים מחדדים היטב שסמוטריץ' חייב להיות שר המשפטים הבא. הוא איש מקצוע רציני בכל הקשור בהשכלתו, ובטח בניסיונו ובהכרת מערכת המשפט, והוא גם מכיר מקרוב כמה חוליים צריך לתקן בה. ובעיקר עיניו נשואות למה שממילא יקרה כאן איתנו או בלעדינו: המערכת הזו תעבור תהליך חיבור לתורה. הרי היום אנחנו בעידן שזו לא שאלה, כל התחזיות ההבל שהספידו את הקשר של מדינת ישראל לתורה ולנביאים התאדו, ועם ישראל בוחר בחיבור למסורת ולארץ ישראל בכל התחומים. אז ממה אנחנו עדין מתביישים או נעים באי-נוחות? מדינת ישראל תהיה מחוברת יותר ויותר להלכה הציבורית של התורה. כולם כאן, בעיקר החילונים, יהיו שמחים אם זה יתממש.

אין ליכוד בלי נתניהו

שקד היא המוצר הלוהט עכשיו בשוק המנדטים והסקרים. כמי ששנים מאמינים מאוד בחשיבות שלה במערכה הפוליטית ודוחפים לקידומה, בואו נאמר שמשהו כאן קצת יצא מפרופורציה. שקד זוכה לאהדה ציבורית, ובכל זאת לא קיבלה מנדט ראוי בסקרים האחרונים. הסיבה לכך הייתה שהתמהיל בין אישיותה המופלאה, יכולותיה הפוליטיות המדהימות ואפילו נעז לומר החן של אישיותה, לא היה בו כדי לתת בה אמון פוליטי בקונסטלציה חסרת הזהות שיצר הימין החדש. בואו נהמר מכאן שגם הביטחון שבליכוד היא תצליח אינו מבוסס. הליכוד הוא מניה יורדת למרות 35 המנדטים שלו.

זה התחדד בליל פירוק הכנסת לפני שבועיים. לא נותר בליכוד כלום מלבד נתניהו. אין כרגע טעם לנתח כיצד זה קרה, אבל בפועל נוצרה שם דינמיקה של נבחרת אנושית יפה ומרשימה של אנשים אידאליסטיים שהקריבו את אישיותם הפוליטית למען נתניהו. אין שם אף לא לאחד יכולת לערער אחר תפיסת עולמו בשום סוגיה שלא תהיה. כולם מנוהלים מהחשש להתעסק עם נתניהו.

נראה שהציבור הישראלי אינו מעכל את המשמעות המדהימה של העובדה שאף לא אחד ערער על היציאה הזו לבחירות. הרי באופן הכי טבעי, כמו בכל מפלגה בריאה, היינו אמורים לגלות בליכוד כוח לפחות של מיעוט קטן שיתנגד ליציאה הזו לבחירות. קבוצה ולו קטנה הייתה אמורה להגיד שהיא מצביעה נגד הפירוק ובעד, נגיד, חבירה לכחול לבן או מתן המנדט למישהו אחר מהליכוד. לא משנה כרגע מה נכון, אבל שום כיוון כזה אפילו לא בא בחשבון בליכוד, כי אין היום ליכוד ללא נתניהו. זו מציאות של שיכרון כוח מפתה שבלי לשים לב פירק את הליכוד מכוחו. לא ברור בכלל שאחרי נתניהו ימשיך הליכוד להיות מפלגת שלטון, וזאת הסיבה שלא ברור בכלל שתכונותיה של שקד יבואו לידי ביטוי.

הציבור מחכה להכרה בטעות

בהחלט צריך את שקד. כנראה צריך גם את בנט, אם כי צריך לומר ששניהם טרם חזרו בתשובה ציבורית וטרם הצהירו בציבור שהם מבינים את שגיאתם המרכזית בבחירות האחרונות: חוסר היכולת שלהם להבין את ההכרח בתשתית של הבית היהודי ומצביעי הימין הדתי במובן המהותי והערכי כדי לממש את חזון הפריצה שלהם להנהגה רחבה. אחרי שזה יקרה צריך שכולם יהיו ברשימה אחת, כל אחד במקום כזה או אחר. כך או כך הקומבינות של איפה היא או הוא או כל אחד אחר ישובצו לא יקבלו את אמון הציבור. רק פריימריז רחבים פתוחים יאפשרו לציבור להרכיב רשימה שתשים נכון את הדמויות השונות בהרכב הכולל, כפי שפירטנו כאן בשבוע שעבר.

חברי הכנסת הנוכחיים, ובראשם הרב רפי פרץ, הם כרגע מי שללא ספק יצטרכו לשלם מחיר גבוה כדי שתהיה כאן חלופה שלטונית רצינית ורחבה על ידי פתיחת הרשימה בפריימריז רחבים. אבל אם הוא ומנהיגי הימין מבינים את גודל האחריות שעל כתפיהם, הם יעשו את המתבקש: פריימריז פתוחים. רק הם יוציאו אותנו ממעגל הספקולציות המיותר הזה. תנו לציבור לומר את דברו.


אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם