נוסחת הקסם ל-12 מנדטים Featured

 4 maarechet
מחיקת המפלגות הקיימות, עריכת בחירות מקדימות והסתערות על הנהגת המדינה: לציונות הדתית יש מה להציע למדינת ישראל אם תתאחד לישות פוליטית אחת, רק בבקשה, בלי פוטושופ

מערכת

מה זאת אומרת למה קיבלה הציונות הדתית רק שבעה מנדטים? זה כמו לחפש הסברים יצירתיים להפסדים של חברה שלא מקיימת את הבסיס של התוכנית העסקית שלה. באופן כללי מצוין לחפש הסברים יצירתיים, אבל לא לפני שעושים את הבסיס.

הבעיה היא שכשאומרים לפוליטיקאים בימין שהציבור מעוניין רק באיחוד הם חושבים שהוא אומר את זה בשם האידיאלים השמימיים, ושהוא בסוף קצת מטומטם, ואם נבוא אליו ביחד מצולמים, מודבקים בפוטושופ, הוא יכרע וישתחווה. אז בואו, אנשים טובים, כל אחד לפי כבודו, יצא שדווקא כן שמנו לב שנוסף על שני היצורים הפוליטיים המיותרים שהיו כאן עד עכשיו כבר איזה עשרים שנה – הבית היהודי והאיחוד הלאומי – הוספתם לנו עוד אחד. הימין החדש או וואט-אוור הסלוגן המתוחכם שבחרתם.

אז מה זאת אומרת למה קיבלה ימינה רק שבעה מנדטים? כי היא יצור פוליטי מפוצל באופן שאין כמוהו בכל המפה הפוליטית בישראל. אולי אפילו בכל ההיסטוריה הפוליטית של המדינה הזו. עצוב כל כך ששיאני הפיצול הם אנשים בעלי תפיסה דתית-לאומית. אנחנו מדברים גבוהה גבוהה על ההשקפה הדתית-לאומית ועל האיכות שלה ועל הערכיות שלה, ואז מראים לכולם שיש לה נכות בנקודה הכי בסיסית שנדרשת מהנהגה: היא פשוט מפוצלת כרונית. אנחנו בעצם אומרים לכל מי שמביט מסביב, תראו איזה חמודים אנחנו, אבל אל תצביעו לנו, כי פוליטית התפיסה הדתית-לאומית לא שווה שום דבר. ובבקשה די עם התירוץ השחוק הזה "זה בגלל שאנחנו ציבור דעתני". הזהות הזו בין דעתנות לפיצול גם היא המצאה דתית-לאומית קלסית. כן, יש נוסחת קסם שמבטיחה 12 מנדטים ומעלה. כבר נמאס לחזור עליה שוב ושוב, אבל קבלו אותה עוד פעם אחת בשלושה שלבים:

  1. מחיקת הבית היהודי, מחיקת האיחוד הלאומי, בטח ובטח שמחיקת הימין החדש ועוצמה יהודית וזהות, ויצירת מפלגה אחת בלבד.
  2. פריימריז פתוחים שלפיהם נקבעים היו"ר והרשימה לפי רצון הציבור, ולא לפי ועדה מייעצת או צוות משא ומתן, קמפיינרים מוכשרים וחכמים ככל שיהיו.
  3. הכרזה פשוטה שהולכים על הנהגת המדינה. לא עוד פעם "אנחנו מבטיחים שנמליץ על ביבי", ואפילו לא "אנחנו יותר ימין מביבי", ולא ביבי ביבי ביבי אלא משהו חדש שמדינת ישראל רוצה בו: הנהגה חדשה למדינה. בשביל עוד מפלגה שכל נקודות הייחוס שלה הן ביבי כבר אפשר להצביע לביבי, או לכחול לבן אם לא רוצים את ביבי.

אגב, למה תסריט כזה מביא לפחות 12 מנדטים? כי ממש לא מזמן, כשיושם רק חלק מהנוסחה הזו, פריימריז ואיחוד שתי המפלגות (אגב, בלי בלוק טכני), אכן היו כאן 12 מנדטים. זה היה בימים שנפתלי בנט הבין שעם כל הנודניקיות של החרד"לים ועם כל השפמים של המפד"ל ועם כל הנאורות המעצבנת של הליברלים הדתיים, כולם, מה לעשות, מרכיבים ציבור רחב. וציבור רחב זו עוצמה. ועוצמה היא מגנט שמושך מהאגפים. תוצאות 2013 היו רק טעימה קטנה למה שיכול לקרות כאן אם תהיה כאן ישות פוליטית אחת בלי פוטושופ.

חלופה להנהגת המדינה

עכשיו יש שתי אפשרויות: להגיד "כן, כן, זה חשוב ובאמת בהזדמנות הראשונה נעשה עם זה משהו" ובינתיים ללכת לעשות כל מיני דברים חשובים אחרים, ואז נמצא את עצמנו שוב בבחירות שסיכויים רבים שיגיעו לכאן בקרוב מאוד, או שיקום מישהו ויגלה מנהיגות ויגיד: חברים, סטופ. עכשיו לא מעניין משרד המשפטים ולא מעניינת ארץ ישראל ולא מעניינות בעיות דת ומדינה ולא מעניינים הלהט"בים. עכשיו עושים את הדבר הכי חשוב בעולם הזה למדינת ישראל: עוסקים בלמחוק את הבית היהודי ואת האיחוד הלאומי (את הימין החדש אין אפילו צורך למחוק) ומייצרים מפלגה אחת בלבד. במקביל מכינים כבר עכשיו את התשתית לפריימריז פתוחים.

זהו. זה הדבר הכי חשוב למדינת ישראל כרגע. האיש הטוב שיצליח לחולל את המהלך הזה בעזרת קשרים, ליטופים, כוחניות וכל האמצעים יהיה על תקן חצי משיח. מפלגה כזו שתלך לבחירות ובראשה יעמוד האיש (או תעמוד האישה) שהציבור יבחר, תקבל לפחות 12 מנדטים. אם טעינו, מתחייבים לאכול על גבי העמוד הזה את הכובע הכי גדול שרק תביאו.

ואם בראש הרשימה הזו יעמדו מנהיגים שיגידו שהמפלגה הזו הולכת על חלופה להנהגת המדינה, ולא יטרחו להזכיר בכל רגע שהם תחת שרביטו של בנימין נתניהו, הרי שהמספר המינימלי יהיה 15. ואם האנשים האלה גם יתחילו לייצר כאן חיבורים ובריתות עם המפלגות החרדיות, ואפילו עם מפלגות חברתיות, הרי שעשוי להיות כאן מפץ פוליטי. זו לא אוטופיה ולא שום דבר, זו החלטה פוליטית. אומנם מעט אמיצה, אבל פשוטה וברורה. זה במרחק החלטה.

בריתות חדשות

המציאות הא‑לוהית זורקת לנו כל כך הרבה רמזים שזה מדהים. חברי הרשימה המשותפת, אוי לבושה, מלמדים אותנו איזו עוצמה אפשר לקבל בקצת ענווה: 13 מנדטים הם הצליחו להפיק מחמולות ורשימות שאם לא היינו כאן, בלי להגזים, היו הורגות זו את זו.

ולכן כל מי שמזלזל בבוחרי כחול לבן ומפטיר עליהם "אה, שמאלנים מעצבנים", מפספס כאן בגדול. יותר ממיליון ישראלים מבטאים כאן את האינטואיציה שלהם, שעם כל הכבוד למקום החשוב שאליו הגיעה מדינת ישראל, יש כאן כמה נושאים שאי אפשר להמשיך לטאטא מתחת לשטיח. בראש ובראשונה הדיונים סביב דת ומדינה כנראה מטרידים כאן רבים מאוד.

לא צריך לפחד מזה, צריך לייצר בריתות חדשות. צריך להידבר. צריך לחשוב יחד איך עושים את כל הנושאים האלה קצת יותר מדויקים לרצון כלל ישראל בנאמנות לתורת ישראל ולמסורת. ההתנגדויות הן לא לתורה ולמסורת אלא להתאמה שלהן למצב הרוחני העכשווי של מדינת ישראל. המפה הפוליטית לא בנויה מ'הם' ו'אנחנו'. היא בנויה מעם עתיק ולא פראייר בעל דעות רבות ורצון עמוק-עמוק ובלתי ניתן לשינוי לטוב ולקדושה ולהיות אור לגויים. יש כאן המון דעות חולות שצריך להילחם בהן בלי למצמץ, אבל זה לא הם ואנחנו.

יש משהו חזק בתוצאות הבחירות האחרונות שמספרות שבפועל אף אחד כאן לא יצליח להקים ממשלה ברטוריקה של הם ואנחנו. זה חזק כל כך שרק א‑לוהים היה יכול להתערב בתוצאות ספירת הקולות כך שהן יצאו מדויקות כל כך. אין גושים ואין הם ואנחנו. עכשיו נראה אתכם מרכיבים ממשלה.

רחלין

הכתבה על חסידות רחלין מהשבוע שעבר עוררה כצפוי את זעמם של כמה וכמה אנשים, בעיקר אנשים שהתייעצו לאורך השנים עם האדמו"ר מרחלין ונושעו, וכמובן חסידי הקהילה שטפו את הרשת. אלא שבמקביל, ובאופן לא מפתיע, הימים שעברו מפרסומה סיפקו בעיקר עוד עדויות מזעזעות. פנו אלינו חסידים לשעבר, אף שלמרכז לנפגעי כתות הם עוד לא העזו לפנות, בני משפחות שלא ראו את קרוביהם זמן רב, אנשים ברחבי הארץ שבאו להתייעץ איתו והוא פירק את הזוגיות שלהם בגלל פרצופם, תארים משפילים נוספים שהוא השתמש בהם כלפי חסידיו מול כל באי הטיש שלו וגם דברים לא נתפסים שאמר במהלך שיעורים על גדולי ישראל (הגדולים ביותר) כחלק מדפוס ביטול תורות שאינן מפיו.

שוב ושוב הטיחו בנו: הנה, גם אתם מתנהגים כמו אחרוני העיתונאים; מחפשים בסך הכול רייטינג גם במחיר שפיכת דמם של בני אדם. גם אם נגיד שברחלין קצת מעדו פה ושם, זו סיבה לפתוח הכול לעיניי כולם?

אנחנו נכתוב כאן את הדברים שלהלן, והקוראים יבחרו אם להאמין להם או לא. ברוך ה', ל'עולם קטן' מגיעות בסייעתא דשמיא המון הצעות לכתבות, ובהן לא מעט חשיפות של סיפורים שליליים. במוצהר אנחנו נוהגים לדחות דחייה אוטומטית חומרים שליליים וחשיפות. לא פעם העברנו סיפורים כאלה לכלי תקשורת אחרים. מעט הסיפורים השליליים שאנחנו בוחרים לפרסם הם כאלה שאחרי מחשבה ארוכה והתייעצות נראים חשובים לפרסום דווקא מעל במה דתית-לאומית.

כך היה גם במקרה הזה. על הכתבה הזו אנחנו עובדים יותר משלושה חודשים, אחרי שהתחילו להגיע פניות מחסידים לשעבר ומקרובי משפחה מנותקים שביקשו עזרה בהוצאת הדברים לאור באופן אחראי. המון תלאות עברנו כדי להוציא את הטקסט שפורסם כאן. היה לנו חשוב לדייק אך ורק בעדויות אמינות בלי להוציא את הדברים מהקשרם.

ובכל זאת שיחות שקיבלנו השבוע ממקורבים לרחלין טענו שהדברים הוצאו מהקשרם בחלק גדול מהמקרים אף שאנחנו מכירים היטב את החומרים הקשבנו היטב לטענות. החמור היה שכמעט בכל המקרים המזעזעים – אלה שפורסמו ואלה שלא – יצא שתומכי החסידות לא הזימו ולא הכחישו את הדברים עצמם. כולם, גם מי שכעסו על הכתבה, הסכימו עם הדיבורים המשפילים ומוחקי הזהות וגם הסכימו עם העיוות של פירוק משפחות כרוני בשם ידיעות עליונות. ובכל זאת, כך טענו, לא היינו צריכים לפרסם משום שמדובר באיש טוב שעזר לרבים.

כך התחדדה השבוע העובדה המהממת שבסך הכול ידועה במקרים מהסוג הזה: למדנו איך אלימות מילולית, ניצול כלכלי ונפשי ומחיקת זהות הופכים בתנאים מסוימים לגיטימיים ומוסברים באלפי הסברים ובתואנות של הוצאה מהקשרם, בכך שמצד שני יש בסך הכול גם תכונות טובות וצדדים חיוביים. במחילה, לא כך לימדו אותנו. הרי ברור שכמעט אין מי שיוצאות ממנו אלימות ושתלטנות ולא יוצא ממנו גם טוב, אבל זו ממש לא סיבה לתת לו להמשיך להטיח את הרע.

עוד למדנו השבוע עד כמה יש כאן בינינו לא מעט קשרים עם רבנים וקהילות שגם הם עלולים ליפול ממש באותם דפוסים. כשכתבה כזאת מתפרסמת זה כמעט לא מתוך תקווה שאנשי הקהילה יצליחו לנער עצמם מאורחות חייהם; הסיכוי לכך נמוך עד אפסי. התקווה שלנו היא בעיקר שכל אחד במקומו יפקח את העיניים על מבנה הקהילה שבה הוא חי. יש ביטול בריא וכיבוד תלמידי חכמים שהוא לחם חוקה של תורת ישראל, ובה בעת יש תופעה של מחיקת זהות וביטול האחר שהוא ההפך הגמור ממנה. ביניהם עובר גבול לא דק ולא מטושטש אלא ברור מאוד למי שער לקיומו. אם זיהיתם בקהילה שלכם סימנים בעייתיים כפי שהופיעו בכתבה, אל תעלימו עין. זה יכול להיות התיקון הקהילתי של שנת תש"ף.

תכלה שנה וקללותיה. תחל שנה וברכותיה. יהי רצון שה' יתברך יכתוב את כולנו בספר צדיקים ואוהבי כלל ישראל.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם