אני ואתה נשנה את העולם Featured

 4 hersh

אבינועם הרש

נראה ששום נער או נערה לא נשארו אדישים למקרא הידיעה הזאת:

"מגזין טיים הודיע בצהריים (ד') כי אשת השנה שלו היא הנערה השבדית גרטה טונברג,שהפכה בשנה האחרונה לאחת הבולטות ביותר בתנועת המחאה שדורשת מממשלות העולם לפעול לצמצום פליטות גזי החממה ולהיאבק בתופעת ההתחממות הגלובלית.

טונברג, בת 16 בלבד ובת של שחקן וזמרת שייצגה את שבדיה באירוויזיון, התפרסמה מאז הובילה את שביתת התלמידים בשבדיה באוגוסט 2018. היא ישבה אז מחוץ לפרלמנט השבדי בדרישה לפעולה נגד שינויי האקלים.

המחאה שהובילה בארצה הפכה בשנה האחרונה לגלובלית, עם הפגנות המוניות של תלמידים ברחבי העולם, גם בישראל. 'טונברג החלה תנועה גלובלית בכך שהבריזה מבית הספר', כתבו במגזין טיים בדברי ההסבר בבחירה בה כאשת השנה. 'היא בילתה את ימיה מחוץ לפרלמנט השבדי, החזיקה שלט שהיה צבוע באותיות שחורות על רקע לבן, שקרא Skolstrejk för klimatet: שביתת לימודים למען האקלים'" (פורסם ב-YNET, 11.12.2019).

*

חשבתי כמה פעמים הוקטן דור ה-Z, הדור של גרטה ושל הנוער הנפלא שלנו, ונאמר לו שהוא עצלן וסוציומט וחושב רק על עצמו ולא מסוגל להתנתק מהסמארטפון, ובכלל, מה נער כבר יכול לדעת מהחיים שלו בגיל 16, והוא עוד צעיר ולא סגור על עצמו ועוד יש לו אלף פעם הזדמנויות לשנות את דעתו.

ויודעים מה? אולי הכול נכון, וחלק מהנוער באמת מכור לסמארטפונים וחלק באמת לא יודעים מה רוצים מהם וחלק עדיין מבולבלים, אבל אולי כדאי בעקבות הבחירה הזו בגרטה שננסה גם להפוך את התקליט ולהתחיל ולהסביר לנוער הזה שהוא דווקא גדול וענקי ויכול עם הכוחות שלו להפוך את העולם לא מחר, כבר עכשיו. כבר היום.

*

ומה עם עוד נערה שהפכה את העולם והיא אפילו משלנו? כשהייתה בת 16 הקימה עדי אלטשולר את תנועת הנוער כנפיים של קרמבו, שמתהדרת היום ביותר מ-5,000 חניכים בעלי מוגבלויות. האם היו לה, מעבר לרעיון, השראה ונחישות, אילו אמצעים מיוחדים או משאבים יוצאי דופן כשהקימה את התנועה הזו?

ואם עדיין לא הבנתם שהיום כל אחד יכול להרים מיזם התנדבותי יוצא דופן, כדאי לכם להסתכל בסרטון הזה, גברת עם סלים,https://www.youtube.com/watch?v=u2euIog2I-I, ותבינו כמה שהיום, דווקא היום, אתם יכולים להפוך את העולם רק בעזרת רעיון פשוט, מסירות ללכת עם החלום שלכם והרבה השראה וכוח רצון.

וזה, נוער נפלא, כבר תלוי אך ורק בכם.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם