כשוך המגיפה Featured

 3 maarechet

 

מערכת

 

שני תיקונים שאולי נצליח לתקן בקיץ הזה

  1. 1.החטא הפוליטי הקדמון
  2. 2.הגיבורים הלא מדוברים של החורף הזה

זה לא הרב רפי פרץ, שפנה עורף לשותפיו ופירק את הסיעה המפוצלת ביותר בכנסת. זו לא מפלגת הבית היהודי, שהגיעה לממד ראוי למחקר של נציגות של מנדט אחד (מדהים).

זה לא המצב העגום שנתניהו הקים ממשלה בלי שלושה מהשרים המוכשרים ביותר שהיו בממשלותיו האחרונות. כי כישרון הוא לא העניין כאן.

זה בטח לא זה שנתניהו מעדיף לרצות את החרדים מאת ששת המנדטים של ימינה, וזה גם לא המצב המדהים שבו הימין נדחק ונעלם מהמפה הפוליטית למרות כל הדיבורים על שהעם ימני.

זו לא אשמת בצלאל, וזה גם לא נפתלי, שרק המשיך את קודמיו. זה לא הרב רפי. זו לא איילת. זה לא בן גביר.

אלו לא הליברלים ולא השמרנים. אלו לא התורניים ובטח שלא הלייטים.

זו לא הטקטיקה ואלו לא הקמפיינים. זה אפילו לא נתניהו, שרוצה לשמור את ממלכת הכאילו-ימין-ובפועל-שמאל שהוא מנהל כאן.

אלו בטח לא המצביעים שנוטשים ומסרבים בתוקף לשמור אמונים.

זו לא האידאולוגיה הלא ברורה או לא מנוסחת. זה לא כי לא היו כאן די ועדות שחושבות ובודקות 'לאן פנינו'. זו לא השמירה על ארץ ישראל ואלו לא הוויכוחים על איך מקדמים את תורת ישראל וזה בטח ובטח לא בגלל התעסקות בעם ישראל.

יש חטא אחד. חטא קדמון. פלגנות. ולכן יש תיקון אחד: אחדות. מלאה. מפלגה אחת. שהציבור קובע בה את המינונים ואת המקומות.

לא צריך מנהיג פוליטי מוכשר מדי, לא צריך מישהו שיודע להתבטא יפה ולא שיחיל ריבונות ולא צריך שידאג לישיבות ולמוסדות לעת עתה. דרוש מנהיג אחד שיצליח לחדור במבטו מבעד לכל הדחוף ויראה את הדבר החשוב ביותר שצריך תיקון. צריך מנהיג שיפעיל את כל כישוריו, זמנו, משאביו ומרצו לתיקון החטא הקדמון. לשים את כל הרבים מכל הקצוות שהמילים 'תורת ישראל, עם ישראל וארץ ישראל' חרוטות על דגלם, כולם כולל כולם, במפלגה אחת שהבוחר יעצב.

משם הפרבולה תשנה כיוון.

ד"ר עבאדי קורק: חד-משמעית אני אומרת לך, אחת הסיבות המרכזיות שבגללן מדינת ישראל לא הייתה בקטסטרופה הוא מבנה הגיל הצעיר שלה. במקום להכפיש את המגזר החרדי היינו כולנו – זקנים וצעירים מכל הארץ – צריכים להודות לו

 

עם שוך המגפה ילכו ויתבררו לנו כאן לא מעט דברים חדשים. עד שנצליח להבין באופן בהיר מה היה מקומה של החברה החרדית במערכה הזו יחלוף כנראה זמן. בכל אופן נראה שבניגוד ליחס השלילי שקיבלה החברה החרדית לאורך התקופה הזו, תלך ותתברר זווית נוספת על האופן הדרמטי שבו השפיעה החברה הדתית והחרדית על הנתונים המזהירים שמדינת ישראל מתהדרת בהם לעומת העולם.

ד"ר יפעת עבדי-קורק, מומחית בעלת שם לאפידמיולוגיה, מדברת על לא פחות ממחווה לאומית שעל מדינת ישראל לערוך לחברה הדתית והחרדית בימים אלה.

אנחנו כבר יודעים שקורונה היא מגפה שפוגעת בעיקר במבוגרים, אבל דיברו פחות בתקופת המגפה על ההשפעה המכרעת שיש למבנה הגילאי של האוכלוסיה על שיעורי התחלואה הקשה והתמותה. "באפידמיולוגיה אף פעם לא מסתכלים על החולה הבודד", מסבירה ד"ר עבדי-קורק, "אנחנו לפני הכול מנסים להבין את מאפייני האוכלוסייה שלנו. באופן פשוט נאמר שאם יש מדינה שמורכבת מצעירים, אפשר לחזות די בבירור שלא תהיה בה קטסטרופה. כל מי שמבין מעט באפידמיולוגיה יודע את זה".

לפי ד"ר עבדי-קורק, גורלה של מדינה ייקבע גם על פי מבנה הגיל של האוכלוסייה שלה, הרבה יותר משיקבעו אמצעי הזהירות ומדיניות הריחוק שחשוב שהיא תנקוט. מבנה גיל מבוגר של מדינות הוא משתנה משמעותי המשפיע על רמת הקטלניות מהנגיף.

לצורך זה יש מדדים סטטיסטיים פשוטים שנקראים גיל חציוני ושיעור המבוגרים באוכלוסייה. גיל חציוני של האוכלוסייה הוא הגיל שבו מחצית האוכלוסייה צעירה או מבוגרת ממנה. כשאומרים שהגיל החציוני של מדינת ישראל הוא 30, פירושו של דבר שמספר האזרחים המבוגרים מגיל זה זהה למספר האזרחים שצעירים ממנו. גיל חציוני גבוה מעיד על אוכלוסייה מבוגרת בד"כ בגלל שיעורי ילודה נמוכים. לעומתו גיל חציוני נמוך משקף התפלגות טובה יותר בין האוכלוסייה המבוגרת לצעירה. "במדינה צעירה מתרחשים שני דברים מכריעים בכל הקשור להתפשטות מחלה", מסבירה ד"ר עבדי-קורק, "הדבר הכי חשוב הוא שהסיכוי של מבוגרים להידבק בה יורד. זו סטטיסטיקה פשוטה. הדבר הנוסף הוא שבטווח המעט יותר ארוך אפשר גם להגיע למה שמכנים 'חיסון העדר' באופן מהיר יותר אבל בעיקר בטוח יותר".

ננסה להדגים את הטיעון האפידמיולוגי הזה במספרים פשוטים. נניח שיש שתי מדינות, בכל אחת מהן אלף אזרחים. לאחת נקרא 'מדינת הבוגרים', ובה 700 מבוגרים ו-300 צעירים, ולאחרת נקרא 'מדינת הצעירים ומבוגרים', ובה 300 מבוגרים ו-700 צעירים. אם נגיף קורונה יגיע אליהן עוד לפני הכפפות והמסכות ויתקוף 500 אזרחים, ברור שמספר המתים במדינת הבוגרים יהיה גבוה ממספר המתים במדינת הצעירים ומבוגרים.

"גיל החציון של מדינת ישראל הוא היום הנמוך בכל המדינות המפותחות בעולם", אומרת ד"ר עבדי-קורק, "מדובר במספר שבאמת אין שני לו בעולם המפותח. עכשיו סליחה מכולם, אבל בזכות מי הוא כזה נמוך? בזכות אישה חילונית כמוני שיש לה רק שלושה ילדים או בזכות המשפחות החרדיות והדתיות שעמלות וחיות בצמצום ומביאות לעולם הרבה ילדים?

על פי הלמ"ס הגיל החציוני של בני ברק לבדה הוא 25. שכנתה רמת גן עומדת על גיל חציוני של עשור מעל – 35! "אז במקום להודות לחרדים מכפישים אותם? – תוהה עבדי-קורק – "הרי בזכות החברה הזאת לא היינו כאן שוודיה ואיטליה או ארצות הברית".

"לצורך השוואה, הגיל החציוני של איטליה גבוה מ47. לא צריך להיות נביא כדי לדעת שהולכת להיות במדינה כזו תמותה גבוהה בעת התפרצות של מחלה", היא מסבירה. "לעומת זאת בירדן הגיל החציוני הוא 22, וזאת הסיבה שגם שם אין כמעט תמותה. גם לחברה הערבית יש תרומה לגיל החציוני הנמוך של מדינת ישראל, אבל הרבה פחות מנתוני הילודה שיש בחברה הדתית והחרדית.

"כשדיברו על בני ברק בתקשורת ניסיתי ליצור קשר עם כל מי שיכולתי, עם כתבים, עם יונית לוי עצמה, כדי למחות על הדבר הזה. מתרשמים מזה שיש שם אחוז הדבקה גבוה? ברור שהם יידבקו יותר בגלל הצפיפות שם, אבל לא נעים לומר: זה בכלל לא מה שמשנה. מבחינה מסוימת אם צעירים נדבקים, זה מצוין.

"בדיוק מאותה סיבה גם הדיבורים המכוערים שהיו על כך שהנה החרדים ייקחו לנו את מכונות ההנשמה, גם הם רחוקים מכל מציאות. לצערי משרד הבריאות לא מפרסם את הנתונים האלה, אבל אני מוכנה להתערב שמדובר באחוז מזערי של מונשמים. שוב, זו סטטיסטיקה שכל אפידמיולוג מכיר".

"חד-משמעית אני אומרת לך, אחת הסיבות המרכזיות שבגללן מדינת ישראל לא הייתה בקטסטרופה הוא מבנה הגיל הצעיר שלה. במקום להכפיש את המגזר החרדי היינו כולנו – זקנים וצעירים מכל הארץ – צריכים להודות לו".

אז הנה, רק למי שמעוניין לראות, עוד איזה פרק קטן על הקשר בין אמונה, ערך של ילודה, בריאות, ערבות הדדית, ערבות בין זקנים לצעירים ואולי בעיקר פרק בהלכות עין טובה.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אדוריים היהודית

  מאמר מאת מרים מימון

הסימן לחוסן הלאומי

  אליהו אוזן, חקלאי ותיק

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם