אנשי יהודה ואנשי יוסף Featured

 3 maarechet
ההסכמים הפוליטיים של אנשי יהודה ואנשי יוסף

השאלה הגדולה ביותר שאנחנו שואלים את עצמנו היא איך כבר עכשיו, אף שעוד לא הוגשו הרשימות, אנחנו יכולים להיות בטוחים שבמועד הגשת הרשימות בחמישי הקרוב רוב הציבור יחמיץ פנים.

איך ייתכן שלא משנה איזו רשימה תוגש בסוף לוועדת הבחירות המרכזית – וכשאנחנו אומרים 'בסוף' אנחנו מתכוונים ממש בסוף, שעון-בני-עקיבא של בסוף – היא לא תהיה רשימה שרוב הציבור ישמח בה.

אם ירוצו בכמה ראשים – ולכו תדעו כמה ראשים עוד יכולה להצמיח המפלצת הזאת – הרי שהציבור יהיה קרוע. ארוחות שבת יתלהטו בוויכוחי סרק בשאלה למי עדיף להצביע, ובמקרה הגרוע לא יהיה שום להט כי הרוב פשוט ימצאו את ביתם במפלגות אחרות. כי לא המצאנו כלום.

מוות לא בלתי נמנע

כבר לפני אלפי שנים דובר במסורת ישראל על מאבק שיתחולל לקראת הגמר של ימי הגאולה בין הכוח שמכונה משיח בן יוסף, ולפי המסורת אחראי לבניין הכוח הלאומי והארגוני של המדינה, לבין הכוח שמכונה משיח בן דוד, שאמור להקים קומת קודש שתכיל את הלאומיות ותרומם אותה לקודש.

בגמרא ובמדרשים מסופר כי בשלב מסוים משיח בן יוסף עתיד להיהרג. המשיח המופקד על הכוח הלאומי, על בניית המדינה, על היכולת הפוליטית, לא ישרוד את המריבות בינינו. ורק לאחר שייהרג יבינו כולם את גדולת כוחו ואת תפקידו החשוב בהקמת מלכות בית דוד. אם הציונות היא הופעה של כוח יוסף, הרי שהתרחיש הזה מנבא לה עתיד לא מזהיר.

אבל תורת הנסתר מציירת תסריט מעודד קצת יותר. לפי תורת הנסתר, משיח בן יוסף לא ייהרג. זו הסיבה שהאריז"ל ואחריו הגר"א לימדו שכדי שהמעבר הזה יעבור טוב יותר וכואב פחות, צריך להתפלל שמשיח בן יוסף לא ייהרג. כך יהיה אפשר לעבור לשלב הבא במעבר כואב פחות. בקושי וקרעים מעטים ככל האפשר.

במה זה תלוי? ייתכן מאוד שבמריבות בינינו. הבעיה הגדולה הייתה תמיד שכוח אחד באומה אינו מכיר בכוח האחר. זה אותו ויכוח עתיק בין יהודה ליוסף. בעומק זו כנראה אותה מריבה פנים-ציונית-דתית, וזה גם שורש הוויכוח של כל הפוליטיקה הישראלית. יכול להיות שכמעט כל מאבק שאנחנו פוגשים בפייסבוק או בעיתון שורשו במריבה עתיקת יומין בין יהודה ליוסף. ייתכן שאם כל כוח יבין את חשיבותו של חברו, מותו של משיח בן יוסף יכול להימנע.

אף אחד לא חושב לרגע אחד שזה פשוט. אם האחים הקדושים כמעט הרגו זה את זה במאבקים האידאולוגיים שלהם, כנראה זה מסובך. אבל בסוף הם הצליחו גם לתקן את זה בתוכם. וכך הם צרבו בנו את היכולת הזאת לעבוד ביחד בלי שאיש ילך לאיבוד.

בימות המשיח

הוויכוח הפוליטי הזה שאנחנו שרויים בעיצומו לא רק סתם רווי ביצרים, כי בשורשו הוא דווקא עקרוני. הרב קוק מסביר שהשאלה איננה משחקי כיסאות פוליטיים אלא שאלה אידאולוגית, מי מנהל את המדינה, הכוח האמוני או הכוח הלאומי. על השאלה הזאת עונה הקב"ה "בן ישי בראש", הכוח האמוני יהיה חייב להוביל בישראל. הבעיה היא כשהכוח הלאומי אומר "אם כך, איני רוצה", והכוח האמוני מוותר עליו די בקלות, כי שום כוח לא הפנים באמת את נחיצותו של הכוח האחר.

אתם שם, החבורה הפוליטית האידיאליסטית, היצרית, החכמה והמעצבנת שכל אחד מחבריה ספון באיזו מפלגה שבנה לעצמו בשם התפיסה המשיחית שלו, לא משנה מה תעשו ותחליטו. לאורך זמן פשוט אין סיכוי שתצליחו לעבוד לבד. לא כי אנחנו אמרנו אלא כי כך לימדה מסורת ישראל לאורך השנים. רק חבירת כוחות עובדת בימות משיח. ואם הבנו נכון, כולכם בסך הכול בצד שמאמין שאנחנו לגמרי בימים האלה.

נשארו עוד כמה ימים. למרות העבר המפואר של חיבורים ובגידות מתישות של הרגע האחרון, אולי תצלח עליכם רוח והפעם תעשו את זה אחרת. יהודה ויוסף כבר יושבים בתוככם. כל מה שצריך לעשות הוא לחתום ביחד על הסכם פוליטי שיוציא אותנו כבר לדרך חדשה. הסכם שמנסה לגייס אליו כמה שיותר ציבור רחב, מכוח יוסף ומכוח יהודה, מהכוח הלאומי ומהכוח האמוני. כדי שנתחיל תהליך של בניין אמיתי. קוראים לזה פעמי גאולה. במשמרת שלכם.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם