פוסט-ידע Featured

 4 maarechet
 
פוסט-ידע. פוסט-היגיון. פוסט-אמונה
כך חברו האנרכיסטים בבלפור למכחישי הקורונה, שנמצאים גם בבני ברק. כך חברה אורנה בנאי לרב יובל אשרוב. בעידן פוסט-מודרני שהתייאש מהאמת העירוב הזה לא באמת מפתיע

מערכת

תופעת ההתנגדות לחיסונים דורשת הסברים שאולי יצאו ולו מעט מהספקולציות ומהוויכוחים הרפואיים. בואו, אנחנו לא באמת מבינים עד הסוף מה זה אומר טכנולוגיית mRNA ואפילו לא מה זה אומר לגרות חלבון בגוף. השאלה הגדולה יותר היא מה גורם לחלק לא מבוטל מהציבור להניח אחר כבוד את דעותיהם של מדענים ורופאים בכירים מרחבי העולם הנושאים באחריות ממסדית ואישית וקובעים אחרי מחקרים וניסויים מחמירים שצריך וכדאי להתחסן באחד החיסונים המוצלחים שידעה האנושות; ולא רק שהם אומרים זאת אלא גם חושפים את זרועם ונותנים למחט לדקור אותם פעמיים.

ולמרות זאת אותו חלק לא מבוטל מעדיף לחפש מקלט בזרועות מתי מעט הטוענים טענות בלתי מדעיות בעליל נגד החיסון. מה גורם לחלקנו לבחור ללכת אחרי רב, שיאמר לזכותו שאפילו אינו מתחזה לאיש מקצוע, המסביר לכולם מדוע לדעתו החיסון מסוכן?

הרי ברגע של צורך בניתוח דחוף ואולי גם מסוכן רובנו המוחלט לא היה הולך לרב אשרוב אלא פונה דווקא לאגף הרפואי. האגף שהחלטנו זמנית לשים בהשתק. זה לא שאנחנו מבינים בחיסונים הרבה יותר משאנחנו מבינים בניתוחים והחלטנו שכאן הם טועים ושם הם פתאום יודעים על מה הם מדברים.

שלא לדבר על כך שזה אותו רב שפרסם לפני חודש סרטון שאת תופעות הלוואי שייחס בו לחיסון לקח מרשימה של אזהרות כלליות, ערבב טכנולוגיות חיסונים בהסבריו ופרסם נתוני תמותה הפוכים ממה שמפורסמים בארץ ובעולם. זה גם אותו רב שהסביר לפני חודשיים בלבד למה הקורונה היא סתם עוד שפעת.

כנראה יש בנו משהו שממש רוצה שהוא מכולם יצדק. שהחיסון הממסדי כביכול יהיה הפייק ולא הוא, אף שההיגיון הבריא אמור להוביל אותנו למסקנה ההפוכה.

חברה קדומה

העידן הפוסט-מודרני, שחשף במערומיו את איבוד המשמעות של כל ההישגים של העידן המודרני, יצר שני כיווני חשיבה. המפורסם יותר הוא הייאוש מהעולם, מהממסד ומהכלכלה ורצון לפרק אותם מהיסוד. כך נולדה האנרכיסטיות על שלל גווניה, שיש לה סיבות טובות מאוד לשנוא את מה שיצרה כאן הקדמה, שלא הצליחה לתקן את המוסר, הצדק והטוב. כך נוצרו לא מעט תנועות פירוק שבהן פעילים חברתיים במרחבים רבים, כגון בפוליטיקה ובהגות.

אבל אנחנו באים דווקא לדבר על הכיוון המדובר פחות ומיואש לא פחות: תנועה שמבקשת לחזור לחברה קדומה נטולת קדמה. בחברה הזאת הקדמה היא קללה. לא צריך לחזור לחיות בחושות בלי חשמל ומים זורמים; אפשר סתם לדבר ברומנטיות על בריאותו ועל חוסנו של האדם הקדום.

לא משנה כמה תסביר למי שאוחז בייאוש מהקדמה שהעבר רחוק מלהיות רומנטי ושאנשים אז מתו מוקדם הרבה יותר משהם מתים היום, ולא משנה כמה תזכיר שממש כמה דורות לאחור לא הייתה משפחה בלי ילד אחד לפחות שלא הצליח להגיע לבגרות, כי החשש מהקדמה עמוק ויסודי.

אכן, בכל קדמה גם פסולת, וגם איתה צריך להתמודד. למסע השכלול יש גם מחירים. כשעץ מנגו נותן פתאום פי עשרה ממה שהטבע נותן בזכות ריסוסים ודשן, צריך להתמודד עם ההשלכות של הזיהום שזה יוצר. היום יש יותר אנשים והם אוכלים יותר עגבניות ומלפפונים ורמת התזונה שלהם עולה פלאים בזכות זה, וצריך לעשות משהו עם ההשלכות התעשייתיות של הגדלת התפוקה. הקדמה היא שושנה, ויש בה הרבה קוצים שצריך לגזום.

ואז נוצרת מעין תנועת נפש שסוגדת לטבע ולראשוניות. אלא שהיהדות אינה עושה רומנטיזציה לטבע. במידה מסוימת היא עושה את ההפך: הטבע מסמל את הממד הפראי במציאות, שבו החזק שורד. האדם מצווה לכבוש אותו גם פיזית וגם מוסרית, לשכלל אותו ולפתח אותו.

עולם שהאדם נותן בו אמון הוא עולם מתקדם. עולם שהאדם אינו נותן בו אמון הוא עולם מקולל. עולמות מקבילים. גן עדן וגיהינום תחת קורת גג אחת

 

תורת היחסות

מה האמת? האם העולם הולך ומשתבח וגם מתמודד עם מחירים שהוא צריך לווסת או רק מחריב את עצמו ויוצר אשליות מתוקות?

הפיזיקה המודרנית כבר הבינה מזמן שמעולם לא הייתה כאן רק מדידה אובייקטיבית. לפי התאוריות המודרניות, את המציאות הפיזית קובע בסובייקטיביות הצופה בה. בסוף זו תמיד הייתה נקודת האמון שלנו בסיפור האנושי–א‑לוהי הזה. בעולם האמונה שלנו יש מי שלמרות המחירים מבין שהעולם הזה הולך ומתאחד: טבע ואדם. פראיות ומוסריות. ויש מי שמאמין שלא, שהחיבור הזה נועד לכישלון מובנה.

עולם שהאדם נותן בו אמון הוא עולם מתקדם. עולם שהאדם אינו נותן בו אמון הוא עולם מקולל. עולמות מקבילים. גן עדן וגיהינום תחת קורת גג אחת.

מות הקופים

הדוגמה של תופעת ADE שהרב אשרוב הצליח להבעית באמצעותה מאות אלפים ממחישה לאן נקודת המבט מרחיקה לכת ביצירת מציאות. זה סיפור מדהים, כי איש חשוב שכנראה איבד אמון בקדמה וברפואה משתמש בידע שהקדמה מחלקת לכולם חינם כדי להרוג אותה. הוא משתמש בסטנדרטים של שקיפות וביקורת שהמדע עובד על פיהם כדי לשלוף נתונים בלי להיות מחויב אליהם. לעומת זאת הדברים שלו לעולם אינם צריכים לעבור שרשרת ניסויים, ביקורת עמיתים או בדיקות מעבדה. במובן מסויים את אף אחד מחסידיו לא באמת מעניין למדוד לכמה אנשים הועיל בעצותיו וכמה ניזוקו מהן.

ואז הרב אשרוב מגלה בפרסומים שפרסמו חברות החיסונים עצמן שהן בדקו תופעות מסוכנות שעלולות לקרות כשמייצרים חיסונים. ככה זה כשמייצרים חיסונים, בודקים תופעות מסוכנות. אחת מהן היא תופעת ADE, מעין קריסה של מערכת החיסון. אף שהתופעה נדירה, ארגוני הבריאות בהוראות המחקר מורים לשים עליה עין בכל פיתוח חיסון.

בשלב המחקרי הראשון, כשעוד ניסו את החיסונים על בעלי חיים, זוהה חשש לתופעה. את החשש הזה לא העלימו אלא ציינו בדו"חות, כמו שעושים תמיד במחקרים. נראה שכאן עצר הרב אשרוב את קריאתו. זה הספיק כדי להטיל ספק ולספר לכולם שבעוד חצי שנה יהיה גורלנו כגורל קופים אומללים הסובלים מהתופעה.

אם ממשיכים ללמוד את הנושא, מגלים שאותו מדע שקוף וספקן טרח לספר שהחשש הזה הופיע אך ורק בניסויים שבוצעו בטכנולוגיית החיסון המסורתית (נגיף מומת), אך לא בטכנולוגיה הנוכחית של החיסון (mRNA). אילו היו חששות כאלה, לא היו החיסונים מקבלים אישור לעבור לשלב הבא.

אבל כשנקודת המבט היא חוסר אמון בתהליך ומחפשים בכל דבר מתי יופיע הכשל שיהרוג את הקופים, זה בדיוק מה שמוצאים.

מה שטוב לאורנה בנאי

בקיצור, איש חשוב וחכם שהכחיש את הקורונה על אף המתים וההדבקה בארץ ובעולם משתמש בשקיפות המדע ובמידע שמדענים טרחו למדוד ולמסור בעמל רב ושולף בסלקטיביות מידע מחוץ להקשרו. זהו. יש לנו חומר מצוין למי שגם ככה מפחדים מהקדמה. עוד דלק לכל מי שרצה הוכחה שהאדם ופועלו הם מפלצת ושהטבע קדוש.

זה נראה כאמונה בטבע וביכולת של הגוף לרפא את עצמו, אך למעשה זו אמונה שמפרידה בין הטבע לבין היכולת הא‑לוהית של האדם להשתכלל ולהטיב עם עצמו ועם סביבתו. מסתכלים על תרופות ועל חיסונים כעל אויב שאסור לתת בו אמון במקום לראות בהם כוח עזר (שאמנם צריך להשתמש בו במשורה ובתבונה) להטבת החיים והעולם.

איזה טוב בכל זאת יוצא מתופעת האנטי-קדמה? בעידן פוסט-מודרני שמחפש משמעות וכופר באמת בכלל, דמות כמו אורנה בנאי מוצאת כתובת שלוקחת את הפוסט-מודרניות למקום קצת פחות מפרק מהמקום האנרכיסטי שהייתה עלולה ליפול אליו ומוצאת מזור במקום שמבקש לא לפרק אלא לעשות קצת הפסקה במודרניזציה ועל הדרך גם לחפש משמעות בסיפור החיים העולמי הגדול שאנחנו חלק ממנו בעל כורחנו.

איזה רע יוצא מזה? סגידה לטבע ושכחת התפקיד של האדם לרומם את הטבע ואת המציאות, וממילא גם מוות וסבל.

מאמינים, לכו להתחסן

כן, יש לנו עמדה. בעניין החיסון אנחנו לגמרי בצד של המאמינים. מאמינים בניסויים מדעיים. מאמינים שהקב"ה אינו רק טבע, חלילה, אלא גם מי שנתן לאדם כוח לכבוש ולרסן את הטבע. מאמינים שאין כאן עימות בין א‑לוהים וטבע לבין האדם אלא איחוד מופלא.

ואולי זאת הסיבה שגם צעירים צריכים להתחסן. גם כי המדע אומר שזה נכון וגם כי המוסר הא‑לוהי אומר שיש לנו משימת ערבות הדדית לכבוש בימים האלה את הפרא שיצא מהטבע ופוגע באנושות ובמדינת ישראל.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם