נפתלי, גדעון ואיילת, תקשיבו. Featured

 3 maarechet
נפתלי, גדעון, איילת – אתם הולכים ומתרחקים

 

מערכת

 

נפתלי בנט משוכנע שהוא בונה את כוחו הפוליטי, ובאמצעות המהלכים היצירתיים שלו הוא מנסה למקסם את כוחוהפוליטי הדל. ההתחכמויות הפוליטיות שלו, שרוצות לעקוף את התוצאות הדמוקרטיות בשם 'כללי המשחק', היו שמורות עד כה לשמאל מסוים מאוד.

 

בנט משוכנע שהישיבה שלו על הגדר היא מעשה שהציבור קונה. הוא אולי יכול לבנות על הנטייה של חלק ממצביעיו ההמומים להתכחש ולהדחיק את העובדה המהממת שפניו של מזכ"ל מועצת יש"ע לשעבר לממשלה שמאל–ערבים, אבל כמו פוליטיקאים רבים גם הוא כנראה מייחס חשיבות גדולה מדי לספינים וליכולת שלהם להתל בציבור. זאת בזמן שלבנט יש היכולת להביא את גדעון סער ולהקים ממשלה בראשות נתניהו בלי בחירות חמישיות ואפילו ביציבות שאולי לא נראתה כאן כבר הרבה זמן. אבל בינתיים הוא עושה הכול כדי שזה לא יקרה.

 

למעשה, הדבר הטוב ביותר שיכול לקרות כרגע למדינת ישראל הוא שמי ששימש עד לא מזמן מנהיג ימין, והלך לגמרי לאיבוד במסעות המתוחכמים מדי שיצר לעצמו, אכן יקים ממשלה כפי שהוא מתכנן לגמרי ברצינות, עם הערבים ועם מרצ. נתניהו צריך בנקודה הזאת ממש, בלי לחכות שייגמר המנדט, להגיד לו: תפאדל. לך עם זה עד הסוף.

 

בנט משוכנע שמעמדת ראש הממשלה, אם ייתן תקציבים לציונות הדתית ויחזיק במנגנוני כוח, אנשים יסלחו לו ויבלעו אותו בחזרה למחנה הלאומי. הוא משוכנע שיצליח למכור לציבור סיפור של 'ממשלת פיוס'. אבל בלהט השחמט הפוליטי שהוא עורך הוא לא מספיק מעריך את חומרת המעשה האנטי-ציוני שמעט מאוד אנשי שמאל קיצוני העזו לעשות לפניו: הישענות על מפלגות ערביות אנטי-ציוניות ושיתופן בממשלה. הוא אינו מעריך נכון את התסיסה העצומה במדינה ואת חוסר הלגיטימיות שממשלה כזאת תקבל. אבל אז יהיה מאוחר מדי בעבורו: הקמת ממשלה ערבית תפלוט אותו מהמחנה הלאומי לדיראון עולם.

הדבר המוסרי ביותר שסער יכול לעשות הוא לבחור ברע במיעוטו. להישיר מבט לבוחרים שלו ולומר להם שעם כל הכבוד והרצון, הניסיון שלו ליצור חלופה לנתניהו בינתיים לא צלח. לא עם שישה מנדטים. כדי שהפרת ההבטחה תחליק בגרון של בוחריו, יש לתת לסער הישג מול שלטון נתניהו

 

 

אבל בנט הוא פחות העניין כאן. כי אם אכן תקום ממשלה עם הערבים ועם מתנגדי נתניהו (השם המכובס שהשמאל אימץ לעצמו), תיחשף סוף סוף התרמית שהשמאל מוכר לנו כבר שנים, ולפיה יש כאן מאבק על השחיתות כביכול ונגד נתניהו. לאחר מהלך כזה יחזרו הביתה כל מצביעי הימין שהלכו שבי אחריה. הבחירות שיגיעו אחרי ממשלת שמאל עם בנט וסער שערקו מהימין ישפכו אור חדש על מבנה המחנה הלאומי.

 

אבל אולי אולי נפתלי בנט יחליט שהוא חוזר בתשובה רגע לפני שיהיה מאוחר.

 

בין שתי ההבטחות

 

גדעון סער – גם הוא מוטל בין שמיים וארץ. בין מחיקה להזדמנות. השמאל המפלג יספר לו שאם חלילה ישב עם נתניהו, יגיע סופו הפוליטי, שכן הבטחות בחירות אסור להפר. המציאות אחרת, ומי שחשף אותה בבחירות האחרונות הוא בני גנץ. זכרו את קיתונות הבוז שספג ממחנה השמאל במשך שנה שלמה כדי לגרום לו להצטרף לחרם המתוחכם שנקרא "רק לא ביבי" במקום "רק לא ימין". למרות ההספדים הוא קיבל שמונה מנדטים רק על האחריות שגילה ועל האומץ להיכנס תחת האלונקה. אף שנתניהו הוא לא כוס התה שלהם, שמונת המנדטים הללו הראו שיש עוד כמה ערכים חשובים במדינת ישראל חוץ מכן-ביבי-לא-ביבי.

 

ואם מדברים על הבטחת בחירות ודמוקרטיה, כדאי להביט בהגינות על המציאות. הרי אין שום לגיטימציה דמוקרטית לדרוש ממנהיג שנבחר בפריימריז על ידי מאה אלף מתפקדים וקיבל אמון של שלושים מנדטים לפנות את כיסאו. זו בכלל לא החלטה של נתניהו, הוא צריך בשביל זה ללכת ולשאול מאה אלף אנשים אם הם מוכנים שילך. בטח לא בגלל גדעון סער, שהתמודד התמודדות לגיטימית מולו בפריימריז ובבחירות האחרונות, ובשתיהן הובס תבוסה מרה.

 

יתרה מזאת, אין שום לגיטימציה מוסרית לגדעון סער, שהבטיח שוב ושוב שיקים ממשלת ימין, לתת את קולו לממשלת ערבים–בנט. לסער היו שתי הבטחות בחירות: לא לשבת עם נתניהו ולא לשבת עם הערבים. איך הפכה ההבטחה הראשונה לזו שמנצחת ערכית את ההבטחה השנייה?

 

הדבר המוסרי ביותר שסער יכול לעשות הוא לבחור ברע במיעוטו. להישיר מבט לבוחרים שלו ולומר להם שעם כל הכבוד והרצון, הניסיון שלו ליצור חלופה לנתניהו בינתיים לא צלח. לא עם שישה מנדטים. כדי שהפרת ההבטחה תחליק בגרון של בוחריו, יש לתת לסער הישג מול שלטון נתניהו. למשל, חוק שמגביל את כהונת ראש ממשלה, או לחלופין הצעה חדשה שמסתובבת עכשיו במסדרונות הכנסת: למתן את כוח ראש הממשלה על ידי מינוי שני סגנים לראש הממשלה (דרעי וסער?) שיהיו בעלי סמכויות נרחבות.

 

אבל לצורך אלו דרוש המון כוח מול המתקפות שהתקשורת מכינה לגדעון סער אם רק יעז לגלות מנהיגות ואחריות לאומית. הוא יודע וזוכר היטב אילו השפלות ספג בני גנץ משום שסירב לחרמות של השמאל. אבל בדיוק כאן נבחנת מנהיגות, ח"כ גדעון סער. תתכבד ותיצור חלופה בדרכים לגיטימיות. שמור על עולם הערכים שלך. לא, זה לא ביבי, זה הימין. זה רצון העם שנמצא שם וממתין לך שתעזור לו להתממש. הימין, מה שבטוח, יודע לחבק בחזרה.

 

ומשפט גם לאיילת שקד: לא בטוח שאת זוכרת תמיד כמה כוח והערכה יש לך בציבור הציוני-דתי ובימין האידאולוגי בכלל. את מבינה שאת, שזכית במקום השני בפריימריז בציונות הדתית ועמדת בראש הארגון הימני המופלא ישראל שלי, הולכת לשבת בממשלה עם שמאל קיצוני וערבים? יש רגעים שצריך לדעת לעצור בהם.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם