הבולשביקים נגד הדמוקרטיים

3maarechet

מאמר מערכת

בעבור דתיים-לאומיים דמוקרטיה היא בעיקר כלי שמתיישב יפה עם האמונה בתבונת ההמון. "נשמת האומה" אם תרצו ללכת כבד יותר. זה בטח מתיישב טוב עם היסוד המשפטי-פוליטי שתבעה היהדות – "אחרי רבים להטות". ובכל זאת, מכיוון שהעולם המערבי הפך את הדמוקרטיה לדת ליברלית שמטשטשת זהויות ומוחקת היררכיה, אנחנו לא ממהרים להעלות את הדמוקרטיה על ראש שמחתנו. אבל 'הדמוקרטיה היהודית' הייחודית, רבת הממדים ונטולת הצביעות שהולכת ומתהווה כאן, עתידה לשמש מודל לרבים שעוד ירצו ללמוד ממנה, ממש כפי שנוסח במגילת העצמאות – יהודית ודמוקרטית. זאת הסיבה שבפועל הכבוד להחלטות ההמון מאפיינת כמעט באופן מובהק ציבור דתי ומסורתי.

מאידך גיסא, אנשי שמאל חילונים היו אך לפני דור תוצרה המובהק של השיטה הסוציאליסטית, שבאופייה הייתה כמעט הפוכה מדמוקרטיה הקשובה להמון ולתבונתו. בסוציאליזם היה אך לא מזמן משהו קסום ואידיאולוגי שכבש את לבבות מייסדי המדינה וגרם לחברה החלוצית-חילונית להימשך בקסמיו של סטלין עד להערצתו של מי שכּונה 'שמש העמים'. עם זאת, התוצרים האלימים של הסוציאליזם הסטליני שהתגלו עם הזמן אילצו את העולם להתנער מהשיטה הסוציאליסטית ולאמץ תחתיה את השיטה הדמוקרטית המערבית. אלא שמשהו אחד נשאר שם טבוע עמוק עמוק – הזלזול הסוציאליסטי בתבונת ההמון.

המאבק על עמונה הוא מאבק חשוב מאין כמוהו. בלי נדר, נתייצב גם אנחנו הקטנים אם מדינת ישראל תגיע חלילה למקומות השפלים האלה שוב. חייבים להגיע. העם הזה, שבנוסף לדברים שיש בו ולסגולתו הוא גם דמוקרטי באופן הכרעותיו, ימשיך ויבנה את ארץ ישראל ובפרט את יהודה ושומרון. לרצון העם.

לא צריך את סאגת חוק ההסדרה והניסיון להרוס את עמונה כדי לראות את תמונת הכוחות הבלתי נתפסת הזו גם כאן: בצד האחד ניצבים נבחרי ציבור, אלה שההמון נתן להם את כוחו, ומנסים לעשות את מה שהדמוקרטיה מחייבת אותם – לחוקק על פי רצון העם. ומהצד השני יש קבוצה שמבקשת להקטין את נציגי הציבור הרשמיים ולנפץ את כוחם ואת החלטותיהם. כלומר - מלחמת חרמה בשלטון הדמוקרטי בכסות של לוחמים למען שלומה. הם מגייסים לכך את בית המשפט, ואז הקונוטציה היא שהם לצד החוק. אבל כאן מתגלה מאפיין סוציאליסטי מבהיל נוסף: הרי מה בעצם אומר חוק ההסדרה בסך הכול? בוא ניקח את אנדרלמוסיית השלטון הצבאי שקיים כרגע ביהודה ושומרון וניקח חוק שכבר קיים ברעננה ובבאר שבע, ופשוט נייצר קצת סדר בשלטון הצבאי הנורא שקיים בחלק ממדינת ישראל כבר חמישים שנה וניישם אותו גם שם. עכשיו שימו לב לתמונה הזו, היא לא מניפולטיבית ולא מוגזמת: יש כאן קבוצה שלא זו בלבד שהיא נלחמת בשלטון הדמוקרטי, אלא גם מתעקשת להותיר את השלטון הצבאי (מכיוון שהוא מאפשר לה להכניס את הכרעות בית המשפט לגזרתו בהעדר החוק)! הדבר הכי קרוב שאפשר לקרוא לזה בוויקיפדית הוא בולשביזם. אבל כדי להיות הגונים יותר ועדכניים, הכירו את ה'בולשביזם הליברלי'.

למה חשוב להכיר את כל זה? כי במלחמת התודעה הזו צריך להסיר את האצטלות. חוק ההסדרה אומר שלא הורסים יותר בתים ביהודה ושומרון שנבנו ע"י המדינה על קרקעות פרטיות (ואם אכן יש בעלים ספציפיים דואגים לפצות אותו), ואם בית המשפט יאמר שהוא לא חוקתי הרי שהוא ממשיך בביזוי שהוא יוצר לעצמו כבר שנים ארוכות. והשלטון הדמוקרטי יהיה חייב לעמוד על רגליו האחוריות ולהדוף את המערכה הזו שמחבלת לנו בשלטון וביכולת שלנו, העם, לשלוט על עצמנו. במובן הזה 'חוק ההסדרה' יעשה שירות מהותי להחזרת כוחו של העם, ויעצור את בית המשפט מהמשך דרדור מעמדו כלוחם בשלטון העם.

גם הטענה שכדי לא לפגוע בפסק קיים של בית המשפט החוק יחול רק מעתה ולא על עמונה, הוא מוסר של סדום ולא כבוד החוק. הרי בית משפט הגון חייב היה לומר לבד, גם בלי 'הסעיף הרטרואקטיבי' (סעיף 7 בחוק החדש): בסדר, בואו נעצור – טוב מאוד שלא החרבתם עדיין את עמונה, כי יש כאן חוק טוב ומוסרי שנהוג בכל מקום ויכול להציל כאן את הבתים ואת האזרחים של המשפחות הטובות האלה מהרס וחורבן. אבל השיכרון וחוסר המוסריות השתלטו על התבונה.

אבל שלא נתבלבל לרגע– האחריות לא מוטלת על השמאל הלוחם נגד רצון העם והמערכת הדמוקרטית. האחריות במדינה דמוקרטית גם אינה על הצבא חלילה, ולא על כתפי עמותות ואופוזיציה, אלא על כתפי הממשלה – העומד בראשה וכל מרכיביה. אם לשפוט על פי כל העריצים שניסו להתעלם מרצון העם והאמירה הדמוקרטית והחריבו יישובים במדינת ישראל, הרי שברור שבלי יומרות נבואיות אפשר לחזות שאם חלילה עמונה תיחרב, זה יהיה גם סוף שלטונו של נתניהו. כל מדינת ישראל תסבול ממש כפי שכל חורבן וויתור על חלקים ממנה הביאו לנו בעבר סבל. כך סיימו ראשי ממשלות את כהונתם – בגין, שרון וברק. אל נכניס במניין הזה את רבין, אבל גם אם לא היה נרצח בידי רשע, אפשר להעריך שנתניהו היה מחליף אותו ביתר קלות מהחלפתו את פרס. אגב, גם נתניהו עצמו כבר קיבל אזהרה קטנה כשנפל מכיסאו מייד אחרי הסכמי וואי.

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם